Kiska so Zemanom cestovali z Hodonína cez Záhorie do Topoľčianok

Kiska so Zemanom cestovali z Hodonína cez Záhorie do Topoľčianok

Prezidenti historickým vlakom z Hodonína do Topoľčianok / fotky: NaZahori.sk Prezidenti historickým vlakom z Hodonína do Topoľčianok / fotky: NaZahori.sk

Prezidenti Slovenskej a Českej republiky Andrej Kiska a Miloš Zeman uskutočnili 29.júla 2018 symbolickú cestu špeciálnym Prezidentským vlakom pri príležitosti 100. výročia založenia Československa.

TV WYWAR

Dátum podujatia v sebe skrýva symboliku, keďže 29. júla 1923 T. G. Masaryk prvýkrát navštívil zámok v Topoľčiankach. 

Hodonín bol rodiskom prvého československého prezidenta Tomáša Garrigua Masaryka, kde obaja prezidenti  položili kytice k jeho soche.

Následne nastúpili do vlaku poháňaného  parným rušňom, ktorého súčasťou je historický vozeň Aza 80 vyrobený v roku 1930 pre prezidenta Masaryka.

Ich cesta viedla z moravského Hodonína cez slovenské Záhorie, Bratislavu, Galantu až do letného sídla československých prezidentov Topoľčianok.

 

V Topoľčiankach sa prezidenti zastavili na prvorepublikovom jarmoku, navštívili Národný žrebčín a Zámok Topoľčianky.

V ňom, pri soche prezidenta T. G. Masaryka položili kytice a podpísali pamätné listy pri príležitosti 100. výročia vzniku ČSR.

 

"Ak by nevzniklo pred 100. rokmi Československo, dnes by Slovensko v tej forme, ako ho poznáme, neexistovalo. Vtedy zakladatelia československého štátu Masaryk a  Štefánik dovŕšili svoje úsilie o to, aby sme mali svoj štát, svoje územie a svoju štátnosť. Môžeme sa im len poďakovať za to, čo v danom období spravili, a nebolo to jednoduché," zhodnotil Andrej Kiska.  

Rate this item
(0 votes)
Last modified on utorok, 31 júl 2018 14:23
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada