Slovensko: Legenda Lipy

Slovensko: Legenda Lipy

Slovensko: Legenda Lipy Slovensko: Legenda Lipy

Senická rodáčka Gabriela Beregházyová je spoluautorkou knihy Slovensko: Legenda Lipy.

Slovensko: Legenda Lipy / Krst Londýn

Je to prvý ucelený národný príbeh Slovenska podaný jednoduchou a pútavou formou vizuálne atraktívnej rozprávkovej knihy pre dospelých. 

Gabriela Beregházyová vyrastala v Senici. Vyštudovala kulturológiu v Nitre a pracovala pre RyanAir ako letuška v Španielsku.

Napokon sa  rozhodla pustiť do ďalšieho štúdia vo Veľkej Británii, čo ju priviedlo k doktorátu na the University of Surrey. 

Gabriela Beregházyová

Tri roky sa venovala skúmaniu korupcie a vnímania korupcie na Slovensku a teraz sa i vďaka knihe Slovensko: Legenda Lipy vracia domov.

Napísala ju so Zuzanou Palovic, kanadskou Slovenkou, s ktorou sa stretli na univerzite počas svojich doktorandských štúdií.

Obe výskumy sa týkali Slovenska a tak sa postupne zrodila spolupráca a občianske združenie Global Slovakia. 

Zuzana Palovic

Poslaním knihy, ktorú predslovom poctil Juraj Jakubisko, je nadpriasť na dávno zabudnutú tradíciu a oživiť neviditeľné puto Slovákov so svojou krajinou.

Ako každý mladý národ, tak aj Slováci potrebujú nájsť spoločnú reč, ktorá umožní posilniť vieru v samých seba a ktorá bude živiť zodpovednosť a spolupatričnosť.

Zdravé základy sebavedomého národa a krajiny spočívajú v nájdení a pestovaní toho, čo spája jej ľudí bez ohľadu na vek, vzdelanie, národnosť či vierovyznanie.

Každý Slovák pozná lipu a jej srdcovitý list. Sú odkazom na našich predkov, našu podstatu a našu lásku ku Slovensku.

Táto kniha prináša ucelené rozprávanie, ktoré vzbudzuje primeranú hrdosť na to, kým sme.

Zároveň  stimuluje odhodlanie chrániť Slovensko a viesť ho tak, aby sme nielen my, ale i budúce generácie Slovákov mohli byť pyšní na svoju vlasť. 

Kniha na 210 stranách skúma zákutia zabudnutého symbolu a ikonografie slovenského národa.

Na slovenskom trhu neexistuje publikácia, ktorá by objasňovala pozadie slovenskej náklonnosti k lipe a vysvetľovala, prečo nás na každom kroku sprevádza jej srdcovitý list. 

„Od pohanských počiatkov starých Slovanov ku príchodu kresťanstva, od prebudenia československého národa po slovenskú samostatnosť.

Od vojnovej Európy k totalitnej vláde jedinej strany, od transformácie k veľkolepej metamorfóze. Lipa bola tichým svedkom slovenskej odysei.

Jej nesmrteľná tradícia lemuje cestu našej národnej legendy.“ 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on utorok, 08 máj 2018 19:03
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada