Pálffyovská kaplnka v Malackách čaká na svoje znovuzrodenie

Pálffyovská kaplnka v Malackách čaká na svoje znovuzrodenie

By Ľ. Pilzová/ Mesto Malacky február 01, 2019 60 0
Pálffyovská kaplnka v Malackách čaká na svoje znovuzrodenie zdroj fotiek: Mesto Malacky / malacky.sk

Najstarší Malačania si Pálffyovskú kaplnku možno ešte pamätajú, tí mladší ju poznajú z rozprávania. Minulý režim ju chcel vymazať zo spomienok i zo zemského povrchu, našťastie sa to nepodarilo.

Na Prvomájových Malackách v roku 2016 sa dočkala opätovného otvorenia a len za jediný deň ju navštívili tisícky ľudí. Kaplnka sv. Kríža v kaštieli  trpezlivo čaká na svoje znovuzrodenie. Všetko závisí od toho, či sa podarí získať peniaze z externých zdrojov.

Mesto už má dodanú projektovú dokumentáciu na kompletnú obnovu a reštaurovanie kaplnky. Reštaurátori navrhujú obnoviť maľby v pôvodnom zelenom odtieni. V kaplnke budú pripravené siete a mobilný nábytok pre organizovanie komornejších kultúrnych podujatí.


Plány rozsiahlej rekonštrukcie kaštieľa

Z predchádzajúcich rokov je zrekonštruovaná Pálffyovská izba, výstavné miestnosti a kancelária. V minulom volebnom období sa podarilo kompletne opraviť strechu s komínmi, vďaka čomu táto národná kultúrna pamiatka dostala ochranu pred poveternostnými vplyvmi. Problémy historickej budovy sú teraz inde – kaštieľ má vlhké základy a nevyhovujúce staré okná, ktoré netesnia.

Vedenie mesta by v najbližších rokoch okrem kaplnky, okien a základov  chcelo obnoviť aj reprezentačné priestory. Na toto všetko sa odhaduje viac ako 2,5 milióna €. „Vzhľadom na všetky priority v mnohých oblastiach nie sme schopní z rozpočtu mesta financovať ďalšie etapy rekonštrukcie kaštieľa. Uchádzali sme sa preto opakovane o peniaze z viacerých zdrojov. Treba si otvorene povedať, že podobných nezrekonštruovaných pamiatok je na Slovensku veľa a každý chce byť úspešný," priznáva realisticky primátor Juraj Říha.

Do úvahy prichádzajú dva externé zdroje peňazí: ministerstvo kultúry a nórske fondy. Na jar sa budeme uchádzať o dotáciu z rezortu kultúry na obnovu kaplnky a reprezentačných sál. O niečo neskôr v roku 2019 sa očakáva vyhlásenie výziev aj z nórskych fondov, kde predložíme projekt rekonštrukcie fasády a nádvoria.  Konkurencia je ale veľká, a tak nič nie je isté.  Ak budeme úspešní s kaplnkou, realizáciu môžeme spustiť takmer okamžite. Ak sa to nepodarí, pravdepodobne dostane prednosť rekonštrukcia fasády a reprezentačných priestorov. 

 

Návrh obnovy Pálffyovskej kaplnky v pôvodnej zelenej farbe – západná stena. Vizualizácia: Ing. arch. A. Németh, N-ART


Z histórie kaplnky sv. Kríža

Kaplnka sv. Kríža je jednou z najcennejších častí Pálffyovského kaštieľa. Nachádza sa na rohu východného a severného krídla zámku (v smere od nemocnice a Ulice Duklianskych hrdinov). Vo svojej pôvodnej veľkosti presahovala z prízemia na prvé poschodie, odkiaľ panstvo sledovalo bohoslužby a ďalšie obrady.  Počas II. svetovej vojny slúžila kaplnka františkánskemu gymnáziu. Študenti, ktorí bývali v internáte v kaštieli, sa tam stretávali každé ráno o pol siedmej na svätej omši a večer o pol deviatej na modlitbách.

Koniec vojny priniesol zánik gymnázia. Kaštieľ obsadili vojaci a neskôr sa z neho stala nemocnica. Vnútorné priestory vrátane kaplnky sa mimoriadne necitlivo upravovali (maľovka, kachličky, priečky atď). V pôvodnej kaplnke postavili prízemím a prvým poschodím strop a niekoľko priečok, čím pôvodný priestor rozdelili na šesť miestností. Napriek týmto zásahom sa podarilo zachrániť oltár. Pár centimetrov pred ním stavební robotníci postavili stenu, čím ho celý zakryli, a práve vďaka tomu sa oltár čiastočne zachoval.  

Rate this item
(0 votes)
Last modified on piatok, 01 február 2019 10:26

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Najnovšie fotogalérie

Myjava: Návšteva detí zo Srbska na ZŠ Štúrova

Myjava: Návšteva detí zo Srbska na ZŠ Štúrova Myjava: Návšteva detí zo Srbska na ZŠ Štúrova Myjava: Návšteva detí zo Srbska na ZŠ Štúrova Myjava: Návšteva detí zo Srbska na ZŠ Štúrova Myjava: Návšteva detí zo Srbska na ZŠ Štúrova

Brezová pod Bradlom: Fašiangy a zabíjačka

Brezová pod Bradlom: Fašiangy a zabíjačka Brezová pod Bradlom: Fašiangy a zabíjačka Brezová pod Bradlom: Fašiangy a zabíjačka Brezová pod Bradlom: Fašiangy a zabíjačka Brezová pod Bradlom: Fašiangy a zabíjačka

HC Topoľčany - HK Skalica, 2. štvrťfinále

HC Topoľčany - HK Skalica, 2. štvrťfinále HC Topoľčany - HK Skalica, 2. štvrťfinále HC Topoľčany - HK Skalica, 2. štvrťfinále HC Topoľčany - HK Skalica, 2. štvrťfinále HC Topoľčany - HK Skalica, 2. štvrťfinále

HC Topoľčany - HK Skalica, 1. štvrťfinále

HC Topoľčany - HK Skalica, 1. štvrťfinále HC Topoľčany - HK Skalica, 1. štvrťfinále HC Topoľčany - HK Skalica, 1. štvrťfinále HC Topoľčany - HK Skalica, 1. štvrťfinále HC Topoľčany - HK Skalica, 1. štvrťfinále

Malacky - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28

Malacky - Najbližšie akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada