Projekt, ktorý spája tri významné hrady – Plavecký, Čachtický a Beckovský

Projekt, ktorý spája tri významné hrady – Plavecký, Čachtický a Beckovský

Projekt, ktorý spája tri významné hrady – Plavecký, Čachtický a Beckovský Projekt, ktorý spája tri významné hrady – Plavecký, Čachtický a Beckovský

Tri kľúče pre Katarínu je projekt určený najmä rodinám s deťmi, ktorých láka objavovanie tajuplnej histórie a pokladov. Zámerom je hravým spôsobom oživiť spoločnú históriu troch významných hradov – Čachtického, Beckovkého a Plaveckého.

Súčasťou projektu je súťaž, prostredníctvom ktorej môžu návštevníci týchto troch hradov získať hodnotné ceny. Stačí pomôcť mladučkej šľachtičnej Kataríne. Ak navštívite kastelánov Čachtického, Beckovského a Plaveckého hradu, od každého získate vernú kópiu kráľovskej listiny. Na to, aby ste pomohli Kataríne otvoriť rodinný poklad, je nutné od každého kastelána získať zároveň aj jeden kľúč a ten spolu s listinou zaslať na adresu obce Čachtice. Stať sa súčasťou projektu a spoločnej histórie je možné až do 21. septembra 2019.

Čo hovorí história?

Katarína bola jedinou dcérou a právoplatnou dedičkou vojvodu Stibora mladšieho. Keď zomrel, starali sa o ňu traja kasteláni. Celý majetok vrátane listiny bol uložený v truhlici na Beckove a dobre zabezpečené troma zámkami. Každý z jej opatrovníkov – kastelánov, vlastnil jeden z týchto kľúčov. Listina bola kvôli bezpečnosti vyhotovená v troch kópiách a uložená na hradoch Čachtice, Beckov a na Plaveckom hrade.

Napriek tomu kráľovská rada kruto rozhodla, že mladá Katarína príde o domov i majetky.

Hrady Beckov, Čachtice a Plavecký hrad sú v súčasnosti v ruinálnom stave. Dva z nich sa nachádzajú na strednom Považí pri Novom Meste nad Váhom. Zrúcanina Plaveckého hradu tvorí významnú dominantu na úpätí západných Malých Karpát. Hoci ich deli určitá vzdialenosť, spoločná minulosť ich naopak spája dodnes.

Jedinečná myšlienka spojí Trenčiansky a Bratislavský kraj

Iniciátorom projektu je výkonný riaditeľ záujmového združenia právnických osôb hradu Beckov, Peter Pastier. Nielen, že sa jedná o prvý projekt, ktorý zapojí Trenčiansky a Bratislavský kraj do spoločnej participácie, ale zaujímavou skutočnosťou je aj možnosť podpory prostredníctvom verejnej zbierky – crowdfundingu.

O crowdfoundingu sme sa dozvedeli vďaka Slovenskej obchodnej a priemyselnej komore, ktorá na túto tému vytvorila seminár. Keďže táto forma spolufinancovania sa nám veľmi páčila aj z hľadiska toho, že celý projekt je venovaný najmä rodinám s deťmi a nemáme také finančné zdroje, aby sme dokázali pokryť celkové náklady, ktoré sú spojené s organizáciou podujatia, požiadali sme touto cestou ľudí o participáciu formou príspevkov. Všetci prispievatelia majú možnosť vybrať si odmenu, pričom každá z nich je spätá s celou témou a sú atraktívne pre širokú verejnosť,” dodal Peter Pastier.

Práve vďaka spájaniu dvoch krajov sa prirodzeným spôsobom podporí aj turizmus. „Je veľmi dôležité, aby sa turisti, návštevníci a obyvatelia pohybovali z jedného kraja do druhého. Spolupráca medzi krajskými organizáciami je pre nás rovnako veľmi dôležitá. Spolupracujeme, navštevujeme spoločne rôzne veľtrhy a stretávame sa na prezentáciách či zahraničných cestách a teda to, že si týchto turistov posúvame a delíme je pre nás veľmi prirodzené. Preto túto aktivitu vítame a považujeme za skvelú, nakoľko je viac orientovaná na domáci cestovný ruch a hlavne na rodiny s deťmi, pre ktorý je tento príbeh a projekt vystavaný. Budem veľmi rada, keď sa nám podarí aj v budúcnosti takéto projekty rozvíjať”, vyjadrila sa výkonná riaditeľka Bratislava Region Tourism Andrea Ambrózy.

Veľký význam a potenciál v projekte tri kľúče pre Katarínu vidí aj predseda krajskej organizácie cestovného ruchu Trenčín Región Juraj Gerlici: „Záujem o hrady, zámky a pamiatky v Trenčianskom kraji je veľký a stále má stúpajúcu tendenciu. O tom, že Trenčiansky kraj je kraj hradov zámkov a legiend vypovedá aj fakt, že v roku 2018 navštívilo hrad Beckov viac ako 74 000 návštevníkov a Čachtický hrad viac ako 60 tisíc. Tento projekt môže ešte viac podporiť turizmus a záujem aj tých najmenších o históriu a spoznávanie hradných kútov.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on sobota, 06 apríl 2019 12:10

Najnovšie fotogalérie

Brezová pod Bradlom, Deň ozbrojených síl 22.9.2019

Brezová pod Bradlom, Deň ozbrojených síl 22.9.2019 Brezová pod Bradlom, Deň ozbrojených síl 22.9.2019 Brezová pod Bradlom, Deň ozbrojených síl 22.9.2019 Brezová pod Bradlom, Deň ozbrojených síl 22.9.2019 Brezová pod Bradlom, Deň ozbrojených síl 22.9.2019

Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019

Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019

Brezová pod Bradlom, 120. výročie trate Jablonica - Brezová

Brezová pod Bradlom, 120. výročie trate Jablonica - Brezová Brezová pod Bradlom, 120. výročie trate Jablonica - Brezová Brezová pod Bradlom, 120. výročie trate Jablonica - Brezová Brezová pod Bradlom, 120. výročie trate Jablonica - Brezová Brezová pod Bradlom, 120. výročie trate Jablonica - Brezová

Vrádištské žňa 2019

Vrádištské žňa 2019 Vrádištské žňa 2019 Vrádištské žňa 2019 Vrádištské žňa 2019 Vrádištské žňa 2019

Malacky - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Malacky - Najbližšie akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada