Print this page

Bobry úradujú aj v Myjave

Bobry úradujú aj v Myjave / zdroj: fb Myjava - oficiálna stránka Bobry úradujú aj v Myjave / zdroj: fb Myjava - oficiálna stránka

Bobry sa vrátili aj do Malých Karpát, kde si už niekoľko rokov úspešne nažívajú. Ich "diela" môžete vidieť nielen na Záhorí, ale aj na Myjavsku. 

zdroj: vilem krejcirik / Návrat evropské divočiny-Bobr

Bobry tentokrát nechávajú za sebou stopy na Dolnej štvrti v Myjave. Jednu zničenú vŕbu už museli zrezať,ďalšia je na odpis a dve nahryzené. Ako to bude riešiť Mesto Myjava ?

Bobry úradujú aj v Myjave / zdroj: fb Myjava - oficiálna stránka 

„Situáciu s bobrami (sú tam totiž dvaja) riešime so štátnou ochranou prírody. Žiadali sme o odchytenie, bohužiaľ zatiaľ nám oznámili, že odchyt sa konať nebude. Správa majetku čo najskôr dreviny oplotí pletivom, avšak to nezaručuje, že sa nepustia do stromov niekde inde. A oplotiť stromy pri celej rieke je nemožné. Jedna drevina, ktorú poškodili už je zrezaná. Druhá zas čiastočne orezaná hasičmi, tak aby svojím pádom niekoho neohrozila. Tú správa majetku zreže úplne. Ostatné dreviny budú oplotené,“ vyjadrila sa na dotazy obyvateľov Myjavy na oficiálnej  fb stránke Myjava - oficiálna stránka Jana Cablková, vedúca oddelenia, životné prostredie, výruby,ochrana vôd a prírody, odpady Mesta Myjava.

zdroj: fb Myjava - oficiálna stránka

http://www.nazahori.sk/index.php/senica/item/786-barbari-v-borskom-mikulasi

 

Práca bobrov, ktoré majú na svedomí spúšť v Borskom Mikuláši, si dali obzvlášť záležať / Zdroj: fotky: Ľubo FB

Bobor európsky patrí medzi bobrovité hlodavce. Na Slovensku je to zákonom chránený druh živočícha.

zdroj: wikipedia.org 

Keď v posledných desaťročiach na naše územie zavítali bobry, mnohí to brali ako senzáciu. Pritom ešte začiatkom predminulého storočia na Slovensku tieto hlodavce žili, kým k tomu neprispel človek svojimi záujmami, či už lovom, alebo pretváraním krajiny. Dnes u nás žije okolo sedemsto bobrov. Je to veľa či málo?V Eurázii zostalo začiatkom 20. storočia len okolo tisícdvesto jedincov, ktoré prežili prenasledovanie človekom. Po tom, čo ich začali v minimálne dvadsiatich štátoch vypúšťať znova do prírody, ich na našom kontinente žije okolo 700–tisíc, z toho približne tisícina na Slovensku. Ich návrat sprevádza prirodzená kulminačná krivka rastu populácie. Napríklad na dolnom úseku rieky Moravy začala krivka početnosti už klesať, no pri Malých Karpatoch postupne stúpa a dá sa predpokladať, že podobný model zažijú aj iné toky, napríklad Váh či Orava. Bobry na nových územiach zažívajú boom, nebude to však trvať donekonečna. Krivka početnosti by mala v jednotlivých oblastiach Slovenska citeľne klesať po dvadsiatich až tridsiatich rokoch po znovuosídlení. 

Zdroj: facebook.com/nasekarpaty   

Rate this item
(0 votes)
Last modified on utorok, 07 august 2018 09:03
Redakcia

Related items