Bábätká v myjavskej nemocnici chránia monitory dychu od Nadácie Križovatka

Bábätká v myjavskej nemocnici chránia monitory dychu od Nadácie Križovatka

Nadácia Križovatka darovala 7 monitorov dychu 17.9.2018 Nadácia Križovatka darovala 7 monitorov dychu 17.9.2018

Detsko – dojčenecké oddelenie a novorodenecké oddelenie Nemocnice s poliklinikou v Myjave pod vedením primára MUDr. Vladimíra Noska dostalo darom dňa 17.9.2018 sedem monitorov dychu Babysense, ktoré boli zakúpené z daru spoločnosti SAMIK, občianske združenie.

GraviFit

 Monitory  dychu  Babysense chránia deti do 1. roka,  sledujú akékoľvek nepravidelnosti dychu dieťaťa a okamžite privolajú pomoc.

"Úprimne ďakujeme Nadácii Križovatka za poskytnuté prístroje. Veríme, že s ich pomocou budú raz lôžka všetkých našich najmenších pacientov vybavené strážcami dychovej činnosti," vyslovil želanie primár Vladimír Nosko.ilustračné foto /  zdroj: tlacovespravy.wordpress.com

Nadácia Križovatka

Nadácia Križovatka je mimovládna nezisková organizácia. Od svojho založenia v roku 2008 šíri ako jediná v SR povedomie o Syndróme náhleho úmrtia dojčiat (SIDS) a o možnostiach ochrany ohrozených detí do 1 roku veku.

Vďaka darcom a sponzorom pomáhame vybaviť slovenské nemocnice a pôrodnice monitorom dychu Babysense, ktorý je registrovaný na MZ SR ako zdravotnícka pomôcka a prešiel niekoľkoročnými klinickými testami.

Tento monitor dychu nielen stráži zástavu dychu, ale tiež apnoe pauzy, a akékoľvek nepravidelnosti dychu dieťatka a okamžite spustí alarm, aby privolal pomoc rodiča, ktorý môže v prípade potreby včas poskytnúť dieťaťu prvú pomoc.

Počas 10 rokov svojej existencie pomohli vďaka štedrosti sponzorov a darcov vybaviť novorodenecké a detské oddelenia slovenských nemocníc viac ako 1000 monitormi dychu v celkovej hodnote cca 110 000 €.

 

Odovzdanie daru Nadácie Križovatka pre FNsP Skalica / foto: FNsP Skalica

 

Dňa 2. februára 2018 dostala FNsP Skalica od Nadácie Križovatka 10 ks monitorov dychu BabySense II v hodnote 800 eur.  5 monitorov dychu bolo zakúpených z daru spoločnosti CRH a.s. a 5 ks z verejnej zbierky.

Viac tuhttp://www.nazahori.sk/index.php/skalica/item/370-monitor-dychu-pri-lozku-kazdeho-skalickeho-novorodenca

 

Čo znamená a kedy je určená diagnóza SIDS?

Syndróm náhleho úmrtia dojčiat (SIDS = Sudden Infant Death Syndrom) je pojem, ktorý označuje náhle úmrtia dojčiat do jedného roku života, ktoré nie je možné predvídať na základe zdravotného stavu, a ktoré aj po vykonaní pitvy, dôkladnej ohliadky miesta úmrtia aj dôkladnom preskúmaní lekárskej dokumentácie dieťaťa zostáva nevysvetlené.

Väčšinou dochádza k náhlemu úmrtiu u novorodencov, ktorí sa javia úplne zdraví, po uložení na spánok, pričom nie je možné vypátrať žiadne vonkajšie zavinenia alebo spôsobenie smrti. Potom, čo sú vylúčené všetky možné iné príčiny úmrtia, je zvyčajne stanovená diagnóza SIDS.

Dôvody, ktoré k SIDS vedú, zostávajú zatiaľ záhadou. Je však isté, že SIDS nie je spôsobená udusením, poruchou imunity, dávením, alebo iným ochorením ako je nádcha alebo iné infekcie.

SIDS ostáva jednou z hlavných príčin úmrtí detí vo vyspelých krajinách a spolu s inými nevysvetliteľnými úmrtiami sa vyskytuje u 1 z 3000 detí. V roku 2011 bol SIDS jedným z troch hlavných dôvodov úmrtí novorodencov v USA. K úmrtiu najčastejšie dochádzalo vo veku od 2 do 4 mesiacov. SIDS sa vyskytuje nezávisle na rase, sociálno-ekonomickej situácii, náboženstve či národnosti.

SIDS má obvykle tieto typické črty:

    K úmrtiu dochádza veľmi náhle, rádovo hodiny od uloženia dieťaťa k spánku.
    Pre SIDS je veľmi typické, že dieťa neplače, nekričí.
    Dieťa sa pred udalosťou väčšinou prejavuje ako úplne zdravé, dobre živené a celkovo sa zdá, že sa cíti dobre.

Pravdou je, že nie je nezvyčajné, keď sa pred výskytom SIDS zaznamená prítomnosť symptómov typických pri vírusových nákazách, najmä horných dýchacích ciest a zažívacieho ústrojenstva.

zdroj: nadaciakrizovatka.skV apríli a v júli 2018 zavítali klauni z OZ Červený nos na detské oddelenie nemocnice v Myjave. Kúzlami a zábavnými scénkami pomohli deťom odpútať sa od choroby a traumy z toho, že nie sú vo svojom rodinnom prostredí.

Viac tu: http://www.nazahori.sk/index.php/myjava/item/1127-klauni-vycarili-usmev-detom-v-myjavskej-nemocnici

Rate this item
(0 votes)
Last modified on piatok, 28 september 2018 09:37

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada