Výstava obrazov Karola Molnára putuje do rodnej Brezovej pod Bradlom

Výstava obrazov Karola Molnára putuje do rodnej Brezovej pod Bradlom

By redakcia / Štefan Zajíček január 30, 2019 266 0
Výstava obrazov Karola Molnára Výstava obrazov Karola Molnára Fotografie: Vladimír Holický / senica.sk

Po Senici a Bratislave bude výstava obrazov Karola Molnára reinštalovaná aj v umelcovom rodnom meste Brezovej pod Bradlom v dobe od 12. februára do 14. marca 2019 v Základnej umeleckej škole.

Trnavský samosprávny kraj,  Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici pripravili v závere roku 2018 jubilejnú výstavu na Slovensku málo známeho brezovského rodáka, pražského maliara Karola Molnára (1903-1981), parížskeho žiaka významného profesora Františka Kupku. Výstava je pripravená pod záštitou Ministerstva kultúry Slovenskej republiky k 115. výročiu narodenia umelca, k okrúhlemu 100. výročiu vzniku Československej republiky a 25. výročiu vzniku Slovenskej republiky v dlhodobom cykle Umelci Záhoria.

Jubilejná výstava celoživotnej maliarskej tvorby Karola Molnára mala svoju premiéru po dvadsiatich ôsmich rokoch opäť v Záhorskej galérii Jána Mudrocha v Senici v dobe od 6. decembra 2018 do 27. januára 2019 v počte 98 vystavených obrazov. Potom bola časť výstavy v počte 40 obrazov prenesená do Bratislavy, kde bola reprízovaná v Dvorane Ministerstva kultúry Slovenskej republiky v čase od 15. do 31. januára 2019.

Na slávnostnej vernisáži výstavy  za účasti početného publika vystúpili s pozdravnými príhovormi ministerka kultúry Ľubica Laššáková, župan Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič, a s úvodným slovom kurátor výstavy Štefan Zajíček s programom senických hudobníkov, speváčky Viery Šustekovej a gitaristu Petra Kavického.Maliar a kresliar Karol Molnár bol príslušníkom čs. zahraničnej vojenskej jednotky v druhej svetovej vojne najprv v rokoch 1939 – 1940 vo Francúzsku s úvodným plodným obdobím abstraktnej, ale aj krajinárskej tvorby a potom v rokoch 1940 – 1945 v Anglicku, kde maľoval a kreslil počas povestnej leteckej bitky.  Protivojnovo orientované tvorivé obdobie v Anglicku patrí k vrcholom jeho umeleckej  tvorby.

Celoživotné maliarske a kresliarske dielo Karola Molnára môže slúžiť aj budúcim generáciám mladších umeleckých pokolení ako príklad nezdolného tvorcu, ktorý postavil svoju vizuálnu koloristicky mnohotvárnu tvorivosť aj v najťažších vojnových časoch plne na obranu ľudskosti a humanizmu.

K výstave je vydaná publikácia s farebnými reprodukciami diel.

zdroj: senica.sk

Rate this item
(0 votes)
Last modified on streda, 30 január 2019 09:39
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada