Print this page

Foto: Na Bradle sa spomínalo na Štefánika

4.máj 2019 Bradlo - Brezová pod Bradlom 4.máj 2019 Bradlo - Brezová pod Bradlom fotky: NaZahori.sk

Spomienková slávnosť pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti gen. M. R. Štefánika 4. mája 2019 začala krátko predpoludním fakľovým pochodom z Košarísk na Bradlo symbolizujúci krátku životnú púť nášho velikána, ako aj súdržnosť a jednotu slovenského národa.

Pavol Čertík TV JOJ

Slávnostný akt položenia vencov k mohyle na Bradle bol sprevádzaný delostreleckými salvami a Vojenskou hudbou Ozbrojených síl SR. Majestátny charakter pietneho aktu bol umocnený aj preletom súčasnej a historickej leteckej techniky a taktiež zoskokom parašutistov. Štefánikov odkaz pripomenulo aj zapálenie vatier a spievanie hymnických piesní.

Primátor Brezovej pod Bradlom Jaroslav Ciran privítal pri Mohyle M.R.Štefánika na Bradle najvyšších ústavných činiteľov SR ako aj hostí z domova a zo zahraničia a taktiež všetkých návštevníkov dnešnej celoslovenskej slávnosti.

"Srdcom tohto kraja je miesto, kde práve stojíme vrch Bradlo s jeho majestátnou mohylou. Je miestom našej pamäti a miestom našej histórie. Zaželajme si, aby dnešná spomienková slávnosť bola dôstojným pripomenutím života a diela najväčšieho Slováka a zároveň veľkého Európana Milana Rastislava Štefánika," povedal v príhovore primátor Brezovej J.Ciran.

"Slovenská republika má obrovské šťastie, že sa môžeme oprieť o odkaz Milana Rastislava Štefánika. Ide o odkaz milovať svoju vlasť, vedieť pre ušľachtilé ciele a prospech svojho národa získať spojencov, ale aj myslieť a konať pre dobro vlasti, ale i pre celé ľudstvo," povedal na celonárodnej spomienkovej slávnosti na Bradle prezident SR Andrej Kiska.

Kiska pripomenul, že Štefánik žil krásny život a prežíval večnosť v sekundách. Poznamenal, že pred 100 rokmi sa generál rozlúčil nielen s rodnými Košariskami, národom, ale aj s československou vlasťou.

Štefánik podľa A. Kisku ostane medzi Slovákmi vždy zapísaný ako oddaný vlastenec. Ako doplnil, svoje vlastenectvo dokázal skĺbiť so službou pre kľúčových spojencov. Poukázal na to, že sa stretol aj s mnohými významnými politickými osobnosťami. A vedel presviedčať pre svoju pravdu aj tých druhých.

Prezident Kiska vo svojom prejave zopakoval citát Štefánika, ktorý je podľa neho aktuálny aj v súčasnosti: "Tí, ktorí si myslia, že slobodu pre nich vybojujú iní, si ju ani nezaslúžia. Ja ho budem parafrázovať a poviem, že všetci tí, ktorí chcú lepšie Slovensko a nechcú pomôcť a priložiť ruku k dielu, si ho možno ani nezaslúžia."

Predseda parlamentu SR Andrej Danko poznamenal, že nepozná inú osobnosť, po ktorej by bolo pomenovaných toľko ulíc a námestí.

"Jeho meno Štefánika hrdo nesie aj Akadémia ozbrojených síl a medzinárodné letisko v Bratislave. Na prvý pohľad by sa zdalo, že o ňom vieme už všetko. Nie je to pravda. Ešte mnohé treba objaviť a doplniť mozaiku jeho života," povedal A. Danko.

Pripomenul, že generál Štefánik bol nielen veľkým vlastencom, ale aj významným európskym diplomatom a politikom začiatku 20. storočia.

"Jeho činy sú inšpirujúce aj pre súčasné generácie Slovákov. Milan Rastislav ma oslovuje pre svoju lásku k vlasti, ktorú dokázal naplniť veľkými činmi," doplnil Danko s tým, že obdivuje aj jeho cieľavedomosť, odvahu a odhodlanie biť sa za správnu vec aj napriek veľkým prekážkam.
Podľa predsedu parlamentu Štefánik nepracoval pre národ pre slávu a uznanie. "Žil prácou a svoje zdravie a nakoniec aj svoj život obetoval službe pre svoj ľud," povedal Danko a  doplnil:" Štefánik je otcom česko-slovenskej štátnosti, z ktorej neskôr prirodzeným vývojom vznikla samostatná SR."

Štefánik je podľa premiéra SR Petra Pellegriniho inšpiratívny pre slovenskú budúcnosť svojou vôľou. Na jeho bojoch s podlomeným zdravím a opakujúcimi sa neúspechmi považuje za najdôležitejšie, že sa svojich cieľov nikdy nevzdal.

"Po každom páde sa znova a znova postavil a neúnavne bojoval ďalej. Jeho vôľa víťazila nad slabosťami," zdôraznil Pellegrini, ktorý pripomenul Štefánikovo motto "Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem!"

Napriek pestrému životu, vedeckým, vojenským a iným aktivitám Štefánik podľa premiéra nikdy nezabudol na Slovensko.

"Nepýtal sa, čo môže jeho vlasť urobiť preňho, ale čo môže urobiť on v prospech národa,” poznamenal Pellegrini s tým, že Štefánik vybojoval svoj boj napriek tomu, že ho začínal v období, keď sa jeho neskorší výsledok zdal byť vzhľadom na medzinárodné pomery nepredstaviteľný. "Okamih, kedy sa mal po návrate z Talianska dotknúť rodnej hrudy, mal byť jednou z najkrajších chvíľ v jeho živote. Žiaľ, pre celé Slovensko, bola to aj jeho chvíľa posledná."
     
Pellegrini vyjadril názor, že inšpirácie Štefánikom Slovensko naliehavo potrebuje.

"Nehľadať dokonalosť, ktorá neexistuje, ale hľadať pevnú vôľu a chuť pasovať sa s problémami. Pretože mnohé z nich, ktoré neraz kvôli krátkodobým sporom nevidíme, začínajú byť mimoriadne naliehavé. Malá, no mimoriadne šikovná krajina sa musí rozvíjať v rámci spoločenstva, s ktorým zdieľa rovnaké hodnoty. Sebavedomo a s rozumom,” uzavrel premiér.Celonárodnú spomienkovú slávnosť pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti gen. M. R. Štefánika pripravilo Ministerstvo kultúry SR v spolupráci s Úradom vlády SR, Ministerstvom obrany SR a mestom Brezová pod Bradlom.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on nedeľa, 05 máj 2019 16:19
Angelika Kmecová

Related items