Brezová pod Bradlom: Múzeum Jurkoviča a Bradlo navštívili generáli

Brezová pod Bradlom: Múzeum Jurkoviča a Bradlo navštívili generáli

Fotky z návštevy štvrtok 18.7.2019 Fotky z návštevy štvrtok 18.7.2019 zdroj fotiek: Mesto Brezová p.B. / brezova.sk

18. júla 2019 primátor Jaroslav Ciran privítal a sprevádzal mestom Brezová pod Bradlom v okrese Myjava predsedu vojenského výboru Európskej únie (VVEÚ), talianského generála Claudia Graziana spolu s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR, generálom Danielom Zmekom. Informovalo o tom mesto na svojej web stránke www.brezova.sk.

Navštívili Múzeum Dušana Samuela Jurkoviča, v ktorom im Matúš Valihora predstavil významného slovenského architekta Jurkoviča, jeho dielo, vzťah ku generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi a samotnú osobnosť Štefánika.

„Sme veľmi poctení, že sme mohli v Brezovej privítať takýchto vzácnych hostí. Navštívili sme Múzeum Dušana Samuela Jurkoviča, v ktorom im riaditeľ múzea Matúš Valihora predstavil významného slovenského architekta Jurkoviča, jeho dielo, vzťah ku generálovi Milanovi Rastislavovi Štefánikovi a samotnú osobnosť Štefánika,“ uviedol Jaroslav Ciran, primátor Brezovej pod Bradlom.

„V máji sa konali na Bradle veľké oslavy pri príležitosti 100. výročia tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika. Dátum návštevy talianskeho generála Claudia Graziana nebol náhodný. Túto nedeľu 21. júla si totiž pripomíname 139. výročie jeho narodenia. Bol rád, že prišiel na toto miesto a mohol si uctiť pamiatku talianskych letcov, ktorí zahynuli spolu so Štefánikom 4. mája 1919 v Ivanke pri Dunaji,“ dodal Jaroslav Ciran.

Mohyla gen. M. R. Štefánika bola dokončená 20. septembra 1928. Autorom mohyly na Bradle je Dušan Jurkovič, ktorý bol osobným priateľom Štefánika. Stavba má pôdorys obdĺžnika s orientáciou od západu na východ. Zodpovedá to prvotnému uloženiu štyroch hrobov.

Dolná terasa mohyly má rozmery 93 m x 62 m, na hornej terase s rozmermi 45 m x 32 m s dvoma schodiskami sú štyri 12,5 m vysoké obelisky. Symbolizujú štyri obete leteckého nešťastia a zároveň štyri krajiny, v ktorých generál Štefánik pôsobil. Vrchol mohyly tvorí tumba (náhrobok).

Mohyla počas socializmu chátrala napriek tomu, že bola kultúrnou pamiatkou. Po roku 1980 dokonca masív Bradla zámerne zalesnili borovicami na ploche 33 hektárov. Rekonštrukcia pamiatky začala až po roku 1989 a trvala sedem rokov. V roku 2009 sa dostala na zoznam Európskeho kultúrneho dedičstva.

Po návšteve múzea sa presunuli do areálu národnej kultúrnej pamiatky Bradlo, kde si uctili pamiatku gen. M. R. Štefánika vojenskými poctami čestnej stráže Ozbrojených síl SR, položením venca a bližším predstavením života a diela M. R. Štefánika.

Zároveň si pripomenuli jeho historické poslanie pre vznik nového štátu Čechov a Slovákovu a jeho odkaz pre našu demokratickú súčasnosť a budúcnosť.

zdroj: brezova.sk a TS

Rate this item
(0 votes)
Last modified on piatok, 19 júl 2019 12:33
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada