FOTOGALÉRIA: V Brezovej pod Bradlom Deň Ozbrojených síl SR aj výjazdové rokovanie vlády SR

FOTOGALÉRIA: V Brezovej pod Bradlom Deň Ozbrojených síl SR aj výjazdové rokovanie vlády SR

FOTOGALÉRIA: V Brezovej pod Bradlom Deň Ozbrojených síl SR aj výjazdové rokovanie vlády SR Fotogaléria Nazahori.sk a TS

Profesionálni vojaci si spolu s verejnosťou pripomenuli Deň Ozbrojených síl Slovenskej republiky už tradične 22. septembra 2019 v Brezovej pod Bradlom. V nedeľu bolo zároveň na Brezovej aj slávnostné 172. rokovanie vlády SR pri príležitosti Roku M. R. Štefánika.

Výjazdové rokovanie vlády SR

Prizvaní hostia na slávnostnom rokovaní vlády SR boli aj Jaroslav Ciran, primátor mesta Brezová pod Bradlom, Štefan Antol, starosta obce Košariská, Peter Czere, starosta obce Priepasné a Mária Gallová, podpredsedníčka správnej rady Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika. Vláda na rokovaní navýšila financie pre mesto Brezová pod Bradlom a okolité obce Košariská a Priepasné.

"Celá oblasť je súčasťou katastra týchto obcí a dokonca samotná mohyla je rozdelená medzi dva z nich. Rozdelili sme finančné prostriedky na údržbu ciest, na pokračovanie rekonštrukcie múzea v Košariskách a jeho prístavbu," uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD).

Ministerka kultúry SR Ľubica Laššáková (Smer-SD) poukázala na to, že predchádzajúce vlády sa hrdo hlásili k odkazu M. R. Štefánika, ale až táto vláda pristúpila k činu. "Na konci roka 2018 sme pripravili strategický materiál, ktorý sa týka rekonštrukcie jednak pamätníka a takisto rekonštrukcie kultúrnej historickej pamiatky budovy Strážnice, ktorá je len pár metrov od samotnej mohyly," informovala ministerka kultúry SR.

Na rokovanie prichystali správu o príprave a realizácii podujatí a aktivít v rámci Roku Milana Rastislava Štefánika do 16. septembra 2019. Predložilo ju Ministerstvo kultúry SR. Na podujatia a aktivity bola alokovaná celková suma vo výške 3.853.222 eur, z toho 2.305.102 eur na rok 2019 a 1.548.120 eur na rok 2020.

Deň Ozbrojených síl SR

Program sa začal o 9.00 h pietnym aktom pri Mohyle M. R. Štefánika na Bradle, pokračoval o 9.30 h pri Pamätníku hurbanovských bojov na Prietržskej ceste.

 Oficiálny program na námestí M. R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom začal o 10.30 h preletom stíhacích lietadiel MiG-29 a a nasledoval tradičný slávnostný nástup vojakov.

Od 12.30 h boli v priestore poľa pod Barancom (za evanjelickým kostolom) pre verejnosť pripravené statické a dynamické ukážky techniky a spôsobilostí ozbrojených síl. Verejnosť sa mohla tešiť na showprogram Čestnej stráže OS SR, ukážky Vojenskej polície a jej kynológov, boj zblízka, ako aj hudobné vystúpenia a vystavenú vojenskú techniku a zbrane.

Minister obrany SR Peter Gajdoš sa dnes spolu s náčelníkom Generálneho štábu Ozbrojených síl SR gen. Danielom Zmekom zúčastnil v Brezovej pod Bradlom na oslavách Dňa Ozbrojených síl SR. Šéf rezortu obrany pri tejto príležitosti poďakoval všetkým profesionálnym vojakom a vojačkám za plnenie úloh v prospech bezpečnosti a obrany Slovenskej republiky. Zároveň pripomenul, že vedenie rezortu obrany pokračuje v plnení svojich cieľov vrátane zabezpečenia novej a modernej vojenskej techniky, ako aj skvalitnenia výkonu služby profesionálnych vojakov. Na oslavách sa dnes zúčastnili aj predseda vlády SR Peter Pellegrini, predseda NR SR pre obranu a bezpečnosť Anton Hrnko, viacerí členovia vlády a poslanci NR SR.

„Vďaka nášmu úsiliu môžeme dnes hovoriť o reálnych výsledkoch napĺňania Dlhodobého plánu rozvoja obrany s výhľadom do roku 2030. Verím, že konkrétne výsledky v podobe novej modernej techniky – nových vrtuľníkov, dopravných lietadiel, ale aj v rozhodnutí o nákupe stíhacích lietadiel F-16 a zabezpečení ďalších druhov techniky,  prispejú k zefektívneniu a uľahčeniu práce našich vojakov,povedal minister obrany Peter Gajdoš a zároveň profesionálnym vojakom poďakoval za príkladnú reprezentáciu. „Predovšetkým vďaka Vám sú dnes ozbrojené sily rešpektovanou inštitúciou a najvyššou garanciou obrany Slovenskej republiky – našej vlasti,“ zdôraznil Gajdoš.

Minister Gajdoš sa pri príležitosti osláv Dňa Ozbrojených síl SR zúčastnil na pietnej spomienke pri Mohyle M. R. Štefánika na Bradle a pri Pamätníku hurbanovských bojov na Prietržskej ceste. Profesionálni vojaci si tento deň pripomenuli aj slávnostným nástupom na Námestí M. R. Štefánika v Brezovej pod Bradlom.

Oslavy Dňa Ozbrojených síl SR už tradične odštartoval prelet stíhacích lietadiel Mig-29. Návštevníci Brezovej pod Bradlom mali dnes príležitosť vidieť statické a dynamické ukážky techniky Ozbrojených síl SR vrátane nových viacúčelových vojenských vrtuľníkov UH-60M Black Hawk, kynologických ukážok Vojenskej polície, ako aj spôsobilostí príslušníkov Ozbrojených síl SR v oblasti radiačnej, chemickej a biologickej ochrany, ako aj pre oblasť odstraňovania výbušných prostriedkov, ktorí plnia úlohy v rámci Centra výnimočnosti NATO EOD v Trenčíne.

Slovensko si pripomína Deň Ozbrojených síl SR symbolicky v deň výročia víťazstva slovenských dobrovoľníkov v bitke pri Brezovej pod Bradlom v roku 1848. Celkovo sa na zabezpečení tohtoročných osláv v Brezovej pod Bradlom podieľa viac ako 300 profesionálnych vojakov.

NaZahori.sk a TS

FOTOGALÉRIA

Rate this item
(0 votes)
Last modified on nedeľa, 22 september 2019 18:55
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada