Brezová pod Bradlom: Migrácia obojživelníkov sa už začala

Brezová pod Bradlom: Migrácia obojživelníkov sa už začala

Brezová pod Bradlom: Migrácia obojživelníkov sa už začala Foto zdroj: chkozahorie.sk

Výstavba zábran a následného prenášania obojživelníkov počas jarnej migrácie na ceste z Hradišta pod Vrátnom do Brezovej pod Bradlom sa už začala.

"Aj keď je v kalendári ešte stále zima, oteplenie prebudilo prvé skokany, preto musela výstavba zábran prebehnúť už teraz, v najskoršom termíne zo všetkých doterajších," informuje na sociálnej sieti Záchranná stanica pre voľne žijúce živočíchy Brezová pod Bradlom.

 Obojživelníky patria medzi najohrozenejšie skupiny živočíchov. Z množstva negatívnych vplyvov, ktoré spôsobujú rapídny ústup obojživelníkov, môžeme rátať najmä masové úhyny na dopravných komunikáciach v obdobiach ich migračných ťahov. Informuje o tom Chránená krajinná oblasť (CHKO) Záhorie na svojej web stránke www.chkozahorie.sopsr.sk.

Z hľadiska masovosti je najnebezpečnejším práve jarný ťah dospelých jedincov zo zimovísk na miesta rozmnožovania. Pre väčšinu obojživelníkov je charakteristická tzv. vernosť miestu, kde sa vyvinuli z vajíčka. Teda sú schopné sa rozmnožovať iba na týchto miestach. Bohužiaľ často musia obojživelníky počas týchto presunov na miesto rozmnožovania prekonať už i vyššie spomínané frekventované cestné komunikácie. A prečo je dôležité obojživelníky chrániť? Obojživelníky sú dôležitou skupinou živočíchov, pretože sú významnou súčasťou potravinového reťazca. Konzumujú veľké množstvo hmyzu a sami sú potravou mnohých stavovcov (vtákov i cicavcov). Ich vyhubenie by mohlo spôsobiť nerovnováhu v ekosystéme a zároveň znížiť biologickú rozmanitosť – biodiverzitu.

Aj preto i tento rok zamestnanci Správ CHKO Záhorie a Malé Karpaty vybudovali zábrany na frekventovanej ceste z Hradišta pod Vrátnom do Brezovej pod Bradlom.  Zábrany pri ceste zabezpečia, že žaby nebudú prechádzať cez vozovku, ostanú pri nej a ochranári ich následne pozbierajú a prenesú na druhú stranu. V minulosti na tomto úseku cesty dochádzalo k úhynom stoviek žiab (najmä skokany a ropuchy) a mlokov práve počas jarnej migrácie. Z tohto dôvodu ochrancovia prírody už deviaty rok v tomto úseku cesty budujú zábrany pri ceste. V tomto úseku sa v budúcnosti plánuje realizácia žabochodu. Zábrana je kontrolovaná a žaby sú prenášané do neďalekej mokrade.

zdroj: www.chkozahorie.sopsr.sk a Záchranná stanica pre voľne žijúce živočíchy Brezová pod Bradlom. 

 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on streda, 12 február 2020 07:55
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada