Kollár sľúbil zasadnutie Národnej rady SR na Myjave aj dary pre myjavské múzeum

Kollár sľúbil zasadnutie Národnej rady SR na Myjave aj dary pre myjavské múzeum

Predseda NR SR Boris Kollár (vľavo) a podpredseda NR SR Milan Laurenčík (v strede) počas návštevy Múzea Slovenských národných rád v Myjave. Predseda NR SR Boris Kollár (vľavo) a podpredseda NR SR Milan Laurenčík (v strede) počas návštevy Múzea Slovenských národných rád v Myjave. fotky zdroj: FB Sme rodina

Predseda Národnej rady SR Boris Kollár tak urobil počas piatkových osláv 172. výročia vzniku prvej Slovenskej národnej rady (SNR) v myjavskom Múzeu Slovenských národných rád (SNR).

Na spomienkových slávnostiach sa okrem neho zúčastnili aj podpredseda NR SR Milan Laurenčík a zástupcovia ministerstva kultúry a obrany.

„"V ťažkých časoch je dôležité, aby sme sa netrieštili na koalíciu a opozíciu. Môžeme sa naťahovať, kto bol lepší, kto koho viac urazil, môžeme sa doťahovať, kto vyhral. Ale viem povedať, kto v tom prípade prehral, a to sú určite ľudia," vyhlásil Kollár.

Počas návštevy múzea prisľúbil, že NR SR poskytne Múzeu SNR predmety do zbierkového fondu múzea.  „Môžem sľúbiť, že pre múzeum poskytneme dary, ktoré sme dostali od predstaviteľov iných štátov počas našich stretnutí. Mnohé z nich sú u nás v Národnej rade a málokto sa sa k nim dostane, v múzeu by ich mohlo vidieť podstatne viac ľudí,“ doplnil predseda parlamentu.

V rámci diskusie prisľúbil aj výjazdové rokovanie poslancov Národnej rady na Myjave. „Je to dobrý nápad, určite to prejednáme. Urobím všetko pre to, aby sme jedno zasadnutie spravili aj tu na tomto mieste a donesieme sem celú Národnú radu so 150 poslancami,“ uviedol pre médiá Kollár.

"Ako každý obyvateľ Myjavy a kopaničiar som hrdý, že sa to začalo na Myjave. Asi to nie je náhoda, keďže my sme sa zapojili do všetkých rebélií, ktoré v minulosti boli. Odkedy vnímam udalosť vzniku Slovenskej národnej rady, tak som sa k nej hrdo hlásil. Patrí to v podstate k našej ľudovej tradícii, ľudia sú na túto udalosť v regióne hrdí a pýšia sa ňou," uviedol v rámci osláv primátor Myjavy Pavel Halabrín.

Múzeum SNR prešlo v posledných rokoch rozsiahlou rekonštrukciou. „Treba si ale uvedomiť, že je to stále iba polovička toho, čo malo vzniknúť. Keď sa to začalo stavať v rámci záchvatu vlastenectva v roku 1968, naopak v čase normalizácie sa to zas zastavilo. Je však dobré, že to v posledných dvoch rokoch prešlo výraznejšou rekonštrukciou, lebo múzeum to za tie roky už naozaj potrebovalo,“ doplnil Halabrín.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on sobota, 19 september 2020 08:16
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada