Nevšedné podoby prútia v Rudníku

Nevšedné podoby prútia v Rudníku

Nevšedné podoby prútia Rudník 2018  / fotky: Róbert Fritz Nevšedné podoby prútia Rudník 2018 / fotky: Róbert Fritz

 12. ročník podujatia Nevšedné podoby prútia sa uskutočnilo 17. marca 2018 v KD v Rudníku okres Myjava

Nevšedné podoby prútia Rudník 2018 video: Róbert Fritz

Organizátormi podujatia boli: Obec Rudník, Centrum tradičnej kultúry v Myjave  a Česko-slovenský zväz košikárov. Podujatie z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia,  aj TSK . 

Cieľom tohto podujatia bola propagácia a rozvoj košikárstva - ako súčasť tradičnej ľudovej kultúry. 

FOTOGRAFIE: Róbert Fritz

Pravidelne sa na podujatí zúčastňujú košikári z myjavského regiónu z obcí Rudník, Stará Myjava, Vrbovce či Kostolné. Ale medzi pravidelne sa zúčastňujúcich košikárov sú aj zo Starej Turej, ale aj Trenčína, Topoľčian, Trnavy či Veľkej Doliny z okresu Nitra. 

„Som rada, že aj tento rok sme mohli privítať našich cezhraničných partnerov z mesta Morkovice-Slížany a obce Ostrata. Mesto Morkovice je historicky preslávené práve košikárstvom. Nachádzala sa tam fabrika a v súčasnosti tam majú košikárske múzeum,“ uviedla starostka obce Rudník Monika Caltíková.

Košikári na podujatí predviedli svoje košikárske umenie. Výrobky plietli z vŕbového prútia, zo slamy, ale aj z papiera.

„Súčasťou podujatia je aj výstava nevšedných výrobkov z prútia, pedigu a slamy. Súťažiaci sa uchádzali o priazeň návštevníkov, ktorí svojimi hlasmi rozhodli o víťazoch,“ povedala Caltíková. 

 

Tradícia košikárstva bola v Rudníku aj v minulosti. Z Rudníka pochádza aj jeden z najdlhších korbáčov v Čechách a na Slovensku. Uplietol ho Jaroslav Rehorčík a má dĺžku 27 metrov. Tradícia teda v Rudníku bola a my sme ju prehĺbili organizáciou tohto podujatia,“ uzavrela starostka obce.

Súčasťou stretnutia boli tvorivé dielne. Tie tvorili nosnú časť podujatia, kde jednotliví košikári prezentovali svoje výrobky, používané techniky pletenia a materiály, s ktorými pracujú.

V týchto interaktívnych dielňach mali návštevníci všetkých vekových kategórií možnosť vlastnoručne si vyskúšať a naučiť sa rôzne techniky pletenia, zhotoviť výrobok a získať rôzne informácie o tomto remesle od samotných majstrov košikárov.    

http://www.nazahori.sk/index.php/malacky-2/item/507-v-rudniku-medzinarodne-stretnutie-kosikarov

Rate this item
(0 votes)
Last modified on sobota, 17 marec 2018 21:29
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada