Komentár: Kam kráčaš Šaštín-Stráže, alebo bez komunikácie to ďalej nepôjde

Komentár: Kam kráčaš Šaštín-Stráže, alebo bez komunikácie to ďalej nepôjde

MsZ v meste Šaštín-Stráže v stredu 9. októbra 2019 sa zúčastnilo približne 150 obyvateľov MsZ v meste Šaštín-Stráže v stredu 9. októbra 2019 sa zúčastnilo približne 150 obyvateľov NaZahori.sk

V meste Šaštín-Stráže sa v stredu 9. októbra 2019 konalo riadne zasadnutie mestského zastupiteľstva (MsZ).

Vedenie mesta presunulo toto rokovanie do kultúrneho domu a dobre vedelo, prečo tak učinilo. Priestory na mestskom úrade by totiž nestačili pre všetkých záujemcov, ktorí si chceli pozrieť priebeh zasadnutia. V kultúrnom dome sa okrem poslancov, primátora a zamestnancov mesta zišlo približne 150 obyvateľov a väčšina z nich vydržala až do konca šesťhodinového maratónu.

Priebeh zasadnutia zastupiteľstva

Zasadnutie sa nieslo od začiatku v dusnej, ale pomerne vecnej rovine. Po schválení programu predniesol prítomný senický prokurátor Budiač vysvetlenia k prvým bodom, ktoré tvorili upozornenia prokurátora voči niektorým rozhodnutiam MsZ. Tie sa týkali hlasovania nielen z tohto volebného obdobia, ale aj predchádzajúceho a dôvody, ktoré ho k tomu viedli. Po diskusii boli potrebné body schválené.

Nasledovala tretia zmena rozpočtu a návrhy odpredajov a výmen pozemkov, ktoré prešli jednomyseľne, takisto aj prenájom mestských lesov až do roku 2028. Jednohlasne odhlasovali všetci desiati prítomní poslanci aj odkúpenie pozemkov pre budúce rozšírenie cintorína.
Výrazné zdržanie priniesli až stavebné pozemky v lokalite Čistonek, keď poslanec Nosek poznamenal, že niektoré parcely, o ktorých sa má hlasovať, už boli pridelené iným občanom a tieto uznesenia ešte neboli zrušené, keďže bod s uznesením bol v programe až ako nasledujúci. Po dlhšej rozprave prišlo k dohode, ktorá by predišla budúcim problémom a po následnej prestávke, poslanci odhlasovali zrušenie uznesení a zámer prevodu nepredaných stavebných pozemkov v jednom bode.

Petícia občanov Šaštín-Stráže

Ďalšie body programu plynuli vo vzájomnej zhode až do bodu, kedy bola na programe petícia občanov za vzdanie sa mandátu siedmich poslancov MsZ v Šaštíne-Strážach. Voči petícii, ktorú podpísalo približne 500 občanov mesta, sa ohradila poslankyňa Medňanská, ktorá vymenovala, čo počas svojho pôsobenia na tomto poste v rámci svojej práce urobila. Za poslancov Filípek, Nosek, Kvačkaj, Fodorová, Kozánek a Šimurda dal vyhlásenie posledný menovaný. Vzápätí na niektoré jeho časti reagovala prednostka Lang a primátor mesta Suchánek. Petíciu nakoniec poslanci nezobrali na vedomie, keďže 5 z 10 sa pri hlasovaní zdržalo. Nasledovala ešte diskusia, kde si slovo zobrali aj občania. V nej zazneli slová pre aj proti obom skupinám, teda primátorovi a časti poslancov. Po šiestich hodinách rokovania sa poslanci, primátor, zamestnanci mesta a obyvatelia pobrali do svojich domovov.

Radšej viac ako len zákonné minimum

Jednou z vecí, ktoré nám ako novinárom chýbala a podľa slov verejnosti aj jej, boli dostatočné informácie. Je škoda, že mesto, síce podľa zákona zverejnilo pred zasadnutím zákonom stanovené informácie, ale mohlo ísť, ako je už bežné vo viacerých mestách, nad rámec a zverejniť aj podklady k jednotlivým bodom, aby aj početná verejnosť čí médiá mali prístup k tomu, o čom sa rokuje.

Pritom treba pochváliť absolútnu väčšinu zamestnancov, že v prípade potreby dokázali poskytnúť potrebné informácie. Obzvlášť náročné to mala nová zamestnankyňa Kušnierová. V mnohých prípadoch dokázala utlmiť vášne a vyriešila aj problém s pozemkami v lokalite Čistonek, na ktorý poukázal poslanec Nosek.

Bez komunikácie čaká na Šaštín-Stráže ťažké obdobie

Z pohľadu nestranného pozorovateľa (rezonovalo to však aj medzi prítomnými občanmi na zastupiteľstve) je jednoznačne najväčším problémom komunikácia. V súčasnej dobe sa zdá, že sú prekážky medzi oboma stranami neprekonateľné. Na druhej strane to s mestom a jeho budúcnosťou nemusí byť až také zlé. Vo väčšine bodov bola totiž komunikácia vecná a potvrdzujú to aj výsledky hlasovania, keď boli jednotlivé body schválené všetkými zúčastnenými poslancami.

Ak dokázali nájsť obe strany zhodu vo väčšine bodoch, je reálna šanca, že pri snahe nájdu aj v ďalších. Ale v prvom rade musia rešpektovať jeden druhého. V jednom diskusnom príspevku občana zaznelo, že primátor je z pohľadu súkromnej firmy v podstate najvyšší manažér mesta, s čím sa dá súhlasiť. A to so sebou nesie nielen právomoci, ale aj zodpovednosť. Mal by si uvedomiť, že on je ten, kto by mal hľadať riešenia a vyvíjať aktivitu, aby zbor fungoval. Tou aktivitou nemyslíme písanie správ na webovom profile mesta, kde kritizuje poslancov ako napríklad: https://www.mestosastinstraze.sk/udalosti-v-meste/oznamy/primator-informuje-332sk.html či https://www.mestosastinstraze.sk/udalosti-v-meste/oznamy/zmatok-v-poslaneckom-klube-348sk.html.

Myslíme tým „jednoduché veci“ a tou asi najzákladnejšou je, navrhnúť poslancom stretnutie tvárou tvár, kde by si svoje rozpory vydiskutovali. Ak by poslanci odmietli takéto stretnutie, áno, potom to treba dať na známosť aj verejnosti, aby vedeli akých poslancov si zvolili. Ale aj primátor je volená funkcia a ako jediná z tých volených je aj platená a je na ňom, aby vyvíjal aktivitu, aby mesto fungovalo. A až zlyhajú všetky možnosti o komunikáciu, je treba žiadať o verejný nátlak na poslancov.

Ak by fungovala z oboch strán komunikácia, včerajšie rokovanie by nemuselo trvať šesť hodín, ale v pokojnej atmosfére mohlo byť po dvoch hodinách „po všetkom“.  Ak by fungovala komunikácia, viaceré body totiž nemuseli prísť vôbec na rokovanie a neboli by potrebné.  Nenastalo by pri niektorých zbytočné zdržanie, lebo poslanci by na chyby v programe upozornili už pred zasadnutím a nie až počas neho. Jednoduchými krokmi sa dalo problémom a zdržaniu predísť.

Rešpektovanie toho druhého, bez invektív

Na zasadnutie určite nepatria osobné invektívy a urážanie. Riešiť veci, kto do kostola chodí a nechodí nepatria na pôdu zastupiteľstva a dotýka sa to súkromia, ktoré by aj u poslancov či primátora malo zostať tabu. Ak si jedna alebo druhá strana myslí, že poukazovaním na chyby a pseudochyby druhej strany získa u voličov plusové body, je na omyle. Voličov poteší a v nasledujúcich voľbách zohľadnia, realizovanie projektov, na ktoré poslanci schválili financie, poteší ich, keď sa ich deti nebudú učiť v miestnostiach, ktorých stav je havarijný, keď im nebude smrdieť kanalizácia...

Rate this item
(0 votes)
Last modified on piatok, 11 október 2019 04:50

Senica - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Senica - Najnovšie fotogalérie

Prezidentka Čaputová na Búroch

Prezidentka Čaputová na Búroch Prezidentka Čaputová na Búroch Prezidentka Čaputová na Búroch Prezidentka Čaputová na Búroch Prezidentka Čaputová na Búroch

Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča

Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča

Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020

Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020 Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020 Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020 Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020 Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020

Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019

Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019

Senica - Najbližšie akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada