Reakcia Zvieracieho ombudsmana na petíciu za zákaz chovu zvierat v osadách

Reakcia Zvieracieho ombudsmana na petíciu za zákaz chovu zvierat v osadách

Reakcia Zvieracieho ombudsmana na petíciu za zákaz chovu zvierat v osadách TS / ČSKP Huncovce

Prípad utýraných psov v osade v Huncoviach spustil kritiku občanov.

Iniciovali dve petície, v ktorých žiadajú zákaz chovu zvierat v osadách. Zvierací ombudsman sa obáva, že znenie petícií, ktoré kolujú na internete, je protiústavné a preto nedosiahne cieľ, ktorý sleduje. Situácia vo vylúčených spoločenstvách si vyžaduje rázne, ale zákonné riešenie. 

Zvierací ombudsman o prípade dvoch utýraných psov v osade v Huncovciach. Pracovníci Československého kastračného programu(ČSKP) našli v osade dva kruto utýrané psy. Jedno zviera po prevoze na veterinárnu kliniku zraneniam podľahlo a druhé museli kvôli vážnym zraneniam eutanázovať. Zvierací ombudsman spolu a ČSKP podal vo veci trestné oznámenie. Po zverejnení prípadu sa na páchateľov, ale aj na celú rómsku komunitu, spustila vlna kritiky a internetom sa začali šíriť dve petície za zákaz chovu zvierat v osadách, ktoré aktuálne podporilo takmer 50 000 ľudí. Petičiari na podporu petície vyzývajú aj iniciatívu Zvierací ombudsman. Iniciatíva podporuje účel, ktorý petícia sleduje (zastavenie týrania zvierat), no je potrebné ho dosiahnuť zákonným spôsobom. Zvierací ombudsman sa obáva, že znenie, ktoré bolo zverejnené v internetových petíciách, je v rozpore s Ústavou Slovenskej republiky. Nie je totiž možné chovateľom zakázať chovať zviera len na základe toho, kde majú bydlisko.

S obsahom petícií, tak ako je momentálne naformulovaný, sa Zvierací ombudsman nestotožňuje, no chce zdôrazniť, že situáciu súvisiacu s týraním zvierat v sociálne vylúčených komunitách je potrebné urgentne riešiť. Chovateľom, ktorí spáchajú tyranské skutky, musia byť zvieratá okamžite zhabané a zároveň im musí byť nariadený zákaz chovu.  Aby sa podobným skutkom predchádzalo, odporúča iniciatíva nasledovať rakúsky systém. Zvierací ombudsman spolupracuje s viedenskou zvieracou ombudsmankou, ktorá informovala o ich systéme, podľa ktorého musí v niektorých rakúskych krajoch každý, kto chce chovať psa, prejsť skúškou a povinným výcvikom. 

Problém nelegálneho chovu zvierat ako aj samotného týrania je na Slovensku celospoločenský, netýka sa len rómskej komunity. V rómskych osadách je vzhľadom na dlhodobú segregáciu rómskej menšiny tento problém prirodzene najvypuklejší, to však nie je dostatočný dôvod na spustenie petície v takej podobe, ako bola formulovaná. Ak hovoríme o zákaze chovu a odňatí zvierat tyranom, hovorme o takomto kroku všeobecne. Zvierací ombudsman vyzýva štát, aby v tejto veci neodkladne konal a navrhol opatrenia súvisiace s chovom spoločenských zvierat, ponúka pri tom odbornú podporu.

Iniciatíva je pripravená viesť s kompetentnými orgánmi vecnú a konštruktívnu diskusiu, ktorá bude viesť k takému spôsobu chovu spoločenských zvierat, ktorý bude zárukou znižovania miery tyranských skutkov na Slovensku.

Zvierací ombudsman často naráža na neochotu kompetentných orgánov, pre ktoré ochrana zvierat nie je prioritnou témou. Máme platnú legislatívu, ktorá sa nevyužíva dostatočne efektívne. V rámci projektu Efektívna verejná správa Zvierací ombudsman už mesiace pripravuje procesy a stratégie, ako zákony lepšie využívať. Odborná diskusia však nie je jednoduchá, ani dostatočne dynamická, podľa členov iniciatívy by malo k výsledkom dochádzať rýchlejšie.

 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on utorok, 26 máj 2020 09:12

Senica - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Senica - Najnovšie fotogalérie

Prezidentka Čaputová na Búroch

Prezidentka Čaputová na Búroch Prezidentka Čaputová na Búroch Prezidentka Čaputová na Búroch Prezidentka Čaputová na Búroch Prezidentka Čaputová na Búroch

Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča

Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča

Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020

Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020 Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020 Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020 Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020 Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020

Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019

Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019

Senica - Najbližšie akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada