V Plaveckom Petri pestujú čučoriedky na rozlohe až 40 hektárov

V Plaveckom Petri pestujú čučoriedky na rozlohe až 40 hektárov

Fotky z Ovocnej farmy Plavecký Peter Fotky z Ovocnej farmy Plavecký Peter TS

Slovenskí farmári na Záhorí v Plaveckom Petri v okrese Senica vysadili najväčší sad čučoriedok na Slovensku. Sú hotovým zázrakom pre naše telo.

Milujeme ich čerstvé, zavárané, v koláčoch, tiež ako súčasť nápojov, zmrzlín, džemov. Sezóna čučoriedok sa začína práve teraz a trvať bude až do konca októbra. Pri ich kúpe sa však vždy pýtajte na pôvod. Záruku čerstvosti máte najmä u tých slovenských.

Mnohým z nás sa spájajú s detstvom. Nevedeli sme sa ich nabažiť počas prechádzky lesom či v rámci horskej túry. Sú sladké a zároveň svieže. Navyše, pre náš zrak sú oveľa prospešnejšie ako mrkva, o ktorej sme si to doposiaľ mylne mysleli. Blahodarných účinkov čučoriedok na náš organizmus je však oveľa viac. Odstraňujú prebytočné voľné radikály z ľudského tela, bránia vzniku rakoviny a znižujú hladinu cholesterolu.

Sú bohaté na fosfor, vápnik, draslík, sodík a vitamíny A, B1, B2, B3. Do svojho jedálnička by ich mali zaradiť tiež tehotné ženy. Čučoriedky totiž obsahujú kyselinu listovú, ktorá bráni vývojovým defektom nervového systému u novorodencov. Vďaka ich pravidelnej konzumácii dochádza k zníženiu rizika srdcových chorôb a artériosklerózy. Fytoestrogény, prírodné rastlinné hormóny nachádzajúce sa v bobuliach čučoriedok, majú pozitívny vplyv na hormonálne zmeny u žien a mužov.

Pri výbere čerstvých čučoriedok je dôležité zaujímať sa tiež o ich pôvod. Nielen kvôli tomu, aby sme zbytočne nekonzumovali plody dozrievajúce v kamiónoch, ale najmä kvôli pôde, z ktorej vyrastajú. Tá má na ich chuť, farbu a vzhľad veľký vplyv.

„Okolie Plaveckého Petra má bohatú históriu a skúsenosti s pestovaním čučoriedok. Milujú totiž tunajšiu kyslú pôdu borovicových lesov s pH 3,5 – 4,5. Čučoriedky tu zbierame ručne a polievame ich odstátou dažďovou vodou. Pred škorcami a inými vtákmi, ktorí by mohli ničiť úrodu používame cvičených sokoliarov,“ prezradil Peter Kelemen z Ovocnej farmy, kde sa čučoriedky pestujú až na rozlohe 40 hektárov.

Výsadba sadu

Sad s čučoriedkami farmári vysadili na jar 2019. Tento rok teda budú zbierať prvú úrodu. Farma v Plaveckom Petri patrí k najväčším na Slovensku. Na rozlohe 40 hektárov je vysadených až 135-tisíc sadeníc.

,,Všetko sme si financovali z vlastných zdrojov, na sad sme nemali žiadne dotácie. Investícia do poľnohospodárstva nie je na Slovensku vôbec jednoduchá,“ poznamenal Peter Kelemen.

Farmári z Plaveckého Petra nie sú v pestovaní, žiadni nováčikovia. Momentálne okrem čučoriedok, pestujú paradajky, uhorky, papriky, melóny a to určite ešte nie je koniec.

,,Naším cieľom je pestovať najkvalitnejšie ovocie a zeleninu. Pri výbere sadeníc si dávame záležať. Chceme prispieť k tomu, aby sa Slovensko opäť stalo sebestačné pri pestovaní ovocia a zeleniny tak, ako to bolo v minulosti. Naša pôda je veľmi úrodná, a preto by sme mali viac pestovať doma a menej dovážať zo zahraničia,“ pokračuje Kelemen.

  

Zber čučoriedok

Čučoriedky sa zbierajú ručne a následne sa dávajú do „chladiakov“. Tam sa zachladia až na jeden stupeň Celzia. Pri tejto teplote sa prevážajú na baličku a triedičku.

„Baličku a triedičku sme si museli objednať z USA. Triedička každú jednu bobuľku skontroluje a ak je poškodená alebo zlá,vytriedi ju. Následne sa čučoriedky zabalia a putujú do obchodu. Je to veľmi rýchly proces,“ hovorí Peter Kelemen. Takto majú zákazníci vždy istotu, že čučoriedky sú len najvyššej kvality.

Zázračné bobule, pracovitý úľ

Zaujímavosťou čučoriedok z Plaveckého Petra je aj systém ich opeľovania.

„Vedľa seba pestujeme viaceré druhy, aby bolo zabezpečené ich kvalitnejšie opelenie. V jednom sade je potrebných až 10-tisíc pracovitých čmeliakov, ktorí vylietavajú z úľov, za stenami ktorých sa ukrýva ich kráľovná. Preto sa vždy zdržiavajú iba v sade. Zaujímavosťou je, že ak by sa kráľovnej niečo stalo, celý úľ prestane pracovať,“ poznamenáva Peter Kelemen zo združenia Ovozela, súčasťou ktorého je aj farma v Plaveckom Petri.

Predaj len na Slovensku 

V súčasnosti sa na pultoch obchodov zvyknú objavovať aj čučoriedky z dovozu, najmä z Poľska. Ich obrovskou nevýhodou je, že buď dozrievajú počas cesty, alebo sú chemicky ošetrené, aby transport do slovenských obchodov vydržali.

„Naše čučoriedky, sa predávajú iba na Slovensku a v reťazcoch sú už do niekoľkých hodín od zberu,“ uzatvára P. Kelemen. Dlhodobé výskumy dokazujú, že bobule čučoriedok sú najzdravšie plody vôbec, a tak je výber hlavne pôvodu tých správnych skutočne dôležitý.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on štvrtok, 02 júl 2020 14:30

Senica - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Senica - Najnovšie fotogalérie

Prezidentka Čaputová na Búroch

Prezidentka Čaputová na Búroch Prezidentka Čaputová na Búroch Prezidentka Čaputová na Búroch Prezidentka Čaputová na Búroch Prezidentka Čaputová na Búroch

Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča

Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča

Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020

Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020 Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020 Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020 Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020 Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020

Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019

Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019

Senica - Najbližšie akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada