VIDEO: Otvorenie Múzea Senica v bývalej Sokolovni a letohrádku veľkostatkára Vagyona

VIDEO: Otvorenie Múzea Senica v bývalej Sokolovni a letohrádku veľkostatkára Vagyona

VIDEO: Otvorenie Múzea Senica v bývalej Sokolovni a letohrádku veľkostatkára Vagyona Fotky NaZahori.sk

Mesto Senica v pondelok 31.8.2020 slávnostne otvorilo Múzeum Senica v bývalej Sokolovni a letohrádku veľkostatkára Vagyona.

Budovu, v ktorej sídli múzeum, zrekonštruovalo aj zásluhou financií získaných v rámci cezhraničného projektu Česká cesta -Interreg s moravským partnerským mestom Klobouky u Brna.

Mesto Senica 31.8.2020

SENICA – VIAC NEŽ MÚZEUM

Keď sa povie múzeum, mnoho ľudí si predstaví priestor s nedostupnými exponátmi zatvorenými vo vitrínkach, kde je zakázané čohokoľvek sa dotýkať. Múzeum Senica, ktoré bolo slávnostne otvorené pri príležitosti ukončenia cezhraničného projektu Česká cesta v pondelok 31. augusta 2020, je však iné. Zvonku krásne zrekonštruovaná budova letohrádku veľkostatkára Vagyona z 19. storočia (bývalá Sokolovňa), vo vnútri interaktívna expozícia 21. storočia s využitím najmodernejších technológií.Mestské múzeum Senica je výnimočným a odvážnym projektom, akých nie je medzi múzeami na Slovensku veľa.

Mestu Senica sa podarilo zachrániť a zrekonštruovať jednu z mála zachovaných historických budov v Senici, letohrádok veľkostatkára Vagyona, ktorý neskôr slúžil ako sokolovňa a prebudovať ju na  mestské múzeum. 

Ťažiskom múzea je pôvodná spoločenská sála a telocvičňa. V tomto priestore je umiestnená expozícia venovaná téme stredovekej obchodnej Českej cesty, na ktorej bola Senica jednou zo staníc. Suterén budovy je zameraný na archeológiu a archeologické nálezy na území mesta, v podkroví pod vežičkou je zasa umiestnená veľkoplošná maketa mesta z prelomu 19. a 20. storočia.„Som veľmi potešený, že Seničania dnes získali nielen nové mestské múzeum, ale aj ďalší kultúrno-spoločenský priestor, ktorý dokážeme získať vďaka mobilným a posuvným expozíciám,“ vysvetľuje primátor mesta Martin Džačovský.

Múzeum Senica – viac než múzeum

Snahou Mesta Senica bolo vytvoriť  modernú expozíciu so všetkými technologickými vymoženosťami, ktorá svojou interaktívnosťou zaujme všetky generácie, no najmä mladých ľudí. Ide o kontaktné múzeum, kde návštevník nie je len pasívnym poslucháčom, ale do získavania informácií je priamo vtiahnutý. Informácie o expozíciách získava aj dotykom, niektoré z exponátov si pomocou pohybu svojich rúk prezerá zväčšené vo virtuálnej priestore, volí si typ informácií, ktoré chce získať. 

Návštevník má k dispozícii predmet reálne pred sebou, no zároveň si pomocou interaktívnych projekcií reagujúcich na pohyb môže 3D model exponátu pootáčať a poprezerať zo všetkých strán. Moderné technológie sú použité aj v archeologickej časti múzea, kde sa nachádzajú tri pochôdzne hroby z dôb unetickej kultúry.V múzeu však nechýbajú pútavé historické artefakty a predmety.

„Vybavenie múzea je pripravené na rozširovanie expozícií a použité moderné technológie dávajú múzeu ďalšie možnosti na dopĺňanie či zmeny expozícií, na ktoré by sme chceli získať ďalšie finančné prostriedky,“ uviedla projektová manažérka Ľubica Kadlec Melišová z Mestského úradu Senica.

Príbeh Múzea Senica

Inštitút múzea v Senici dlhodobo absentoval, v 60. rokoch minulého storočia snahu Seničanov o jeho zriadenie zastavili na základe politických rozhodnutí. V decembri 2015 mestské zastupiteľstvo štatút mestského múzea odobrilo a odvtedy sa na naplnení tejto myšlienky intenzívne pracovalo. Hľadali sa fotografie, ktoré by prispeli k príprave architektonickej štúdie a projektovej dokumentácie na rekonštrukciu budovy bývalej Sokolovne. Bola vymenovaná Múzejná rada. Jej členovia mali za úlohu hľadať prieniky a témy, ktoré nás spájajú s potenciálnymi českými partnermiv cezhraničnom projekte, prostredníctvom ktorého bolo možné získať financie na rekonštrukciu budovy bývalej Sokolovne a následné vybudovanie múzea. Jej člen Mgr. Vladimír Petrovič je nositeľom myšlienky postaviť koncepciu mestského múzea na historickej Českej ceste.

Hneď v úvodnej fáze projektu sa partnerským mestom Senice stalo malé moravské mestečko s 2500 obyvateľmi - Klobouky u Brna. V rámci cezhraničnej spolupráce sa mesto Senica a mesto Klobouky u Brna uchádzali o finančnú podporu z operačného programu Interreg V-A Slovenská republika- Česká republika na projekt Česká cesta. Spoločnú žiadosť podali v roku 2016. V júli 2017 bol na stránke programu zverejnený zoznam schválených žiadostí, kde v konkurencii 112 projektov presvedčila Česká cesta kvalitou témy i spracovania, a patrila medzi 22 úspešných projektov so sumou celkových nákladov na projekt 1 531 065,49 €.

Súbežne sa pracovalo na získaní budovy Sokolovne, kde malo múzeum vzniknúť, do vlastníctva mesta. To sa mestu Senica podarilo v  novembri 2017 - odkúpením bývalej Sokolovne od miestnej Telovýchovnej jednoty Záhoran. V roku 2018 bol letohrádok zapísaný do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.

„Mnohí hovoria, že Senica nemá históriu, čo nie je pravda. Mesto Senica má veľmi dlhú a bohatú históriu, o čom sa budú môcť návštevníci mestského múzea presvedčiť. Od dnes totiž máme miesto, kde sa bude nielen o histórii hovoriť, ale kde sa aj reálne naše dejiny diali. Verím, že mestské múzeum bude tým pravým priestorom, aby Seničania svoju históriu spoznali a mohli byť na svoje mesto hrdí,“ uzatvára primátor Martin Džačovský.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on pondelok, 31 august 2020 14:08

Senica - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Senica - Najnovšie fotogalérie

Prezidentka Čaputová na Búroch

Prezidentka Čaputová na Búroch Prezidentka Čaputová na Búroch Prezidentka Čaputová na Búroch Prezidentka Čaputová na Búroch Prezidentka Čaputová na Búroch

Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča

Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča

Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020

Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020 Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020 Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020 Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020 Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020

Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019

Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019

Senica - Najbližšie akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada