Barbari v Borskom Mikuláši?

Barbari v Borskom Mikuláši?

Zdroj: fotky: Ľubo FB Zdroj: fotky: Ľubo FB

 

Nie to len bobry na Záhorí dali o sebe vedieť.

Aj keď ich nestretol, s istotou vie povedať, že tam boli. Práca bobrov je nepriehľadnuteľná. Tie, ktoré majú na svedomí spúšť v Borskom Mikuláši, si dali obzvlášť záležať. 

"Chránené územie európskeho významu Bahno v katastri obce Borský Mikuláš a práca chránených bobrov.

Okrem borovíc, ktoré po nakusnutí púšťajú pre nich nechutnú lepiacu miazgu, 'zložia' všetky okolité stromy," hovorí Ľubo pre cas.sk.

zdroj: cas.sk

Bobry na Slovensku

Ich diela môžete vidieť nielen na Záhorí či v okolí Váhu. bobry sa vrátili aj do Malých Karpát, kde si už niekoľko rokov úspešne nažívajú.

Bobor je zákonom chránené zviera. Keď v posledných desaťročiach na naše územie zavítali bobry, mnohí to brali ako senzáciu.

Pritom ešte začiatkom predminulého storočia na Slovensku tieto hlodavce žili, kým k tomu neprispel človek svojimi záujmami, či už lovom, alebo pretváraním krajiny. Dnes u nás žije okolo sedemsto bobrov. Je to veľa či málo?

V Eurázii zostalo začiatkom 20. storočia len okolo tisícdvesto jedincov, ktoré prežili prenasledovanie človekom. Po tom, čo ich začali v minimálne dvadsiatich štátoch vypúšťať znova do prírody, ich na našom kontinente žije okolo 700–tisíc, z toho približne tisícina na Slovensku. Ich návrat sprevádza prirodzená kulminačná krivka rastu populácie. Napríklad na dolnom úseku rieky Moravy začala krivka početnosti už klesať, no pri Malých Karpatoch postupne stúpa a dá sa predpokladať, že podobný model zažijú aj iné toky, napríklad Váh či Orava. Bobry na nových územiach zažívajú boom, nebude to však trvať donekonečna. Krivka početnosti by mala v jednotlivých oblastiach Slovenska citeľne klesať po dvadsiatich až tridsiatich rokoch po znovuosídlení. 

zdroj: facebook.com/nasekarpaty  

Rate this item
(0 votes)
Last modified on utorok, 07 august 2018 08:24

Senica - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Senica - Najnovšie fotogalérie

Ján Volko v Jablonici

Ján Volko v Jablonici Ján Volko v Jablonici Ján Volko v Jablonici Ján Volko v Jablonici Ján Volko v Jablonici

FK Senica - Petržalka 3:2 (Robo Fritz)

FK Senica - Petržalka 3:2 (Robo Fritz) FK Senica - Petržalka 3:2 (Robo Fritz) FK Senica - Petržalka 3:2 (Robo Fritz) FK Senica - Petržalka 3:2 (Robo Fritz) FK Senica - Petržalka 3:2 (Robo Fritz)

Čarovný odkaz Vianoc v Senici

Čarovný odkaz Vianoc v Senici Čarovný odkaz Vianoc v Senici Čarovný odkaz Vianoc v Senici Čarovný odkaz Vianoc v Senici Čarovný odkaz Vianoc v Senici

Senica, 30. rokov ZŠ J. Mudrocha

Senica, 30. rokov ZŠ J. Mudrocha Senica, 30. rokov ZŠ J. Mudrocha Senica, 30. rokov ZŠ J. Mudrocha Senica, 30. rokov ZŠ J. Mudrocha Senica, 30. rokov ZŠ J. Mudrocha

Senica - Najbližšie akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada