Barbari v Borskom Mikuláši?

Barbari v Borskom Mikuláši?

Zdroj: fotky: Ľubo FB Zdroj: fotky: Ľubo FB

 

Nie to len bobry na Záhorí dali o sebe vedieť.

Aj keď ich nestretol, s istotou vie povedať, že tam boli. Práca bobrov je nepriehľadnuteľná. Tie, ktoré majú na svedomí spúšť v Borskom Mikuláši, si dali obzvlášť záležať. 

"Chránené územie európskeho významu Bahno v katastri obce Borský Mikuláš a práca chránených bobrov.

Okrem borovíc, ktoré po nakusnutí púšťajú pre nich nechutnú lepiacu miazgu, 'zložia' všetky okolité stromy," hovorí Ľubo pre cas.sk.

zdroj: cas.sk

Bobry na Slovensku

Ich diela môžete vidieť nielen na Záhorí či v okolí Váhu. bobry sa vrátili aj do Malých Karpát, kde si už niekoľko rokov úspešne nažívajú.

Bobor je zákonom chránené zviera. Keď v posledných desaťročiach na naše územie zavítali bobry, mnohí to brali ako senzáciu.

Pritom ešte začiatkom predminulého storočia na Slovensku tieto hlodavce žili, kým k tomu neprispel človek svojimi záujmami, či už lovom, alebo pretváraním krajiny. Dnes u nás žije okolo sedemsto bobrov. Je to veľa či málo?

V Eurázii zostalo začiatkom 20. storočia len okolo tisícdvesto jedincov, ktoré prežili prenasledovanie človekom. Po tom, čo ich začali v minimálne dvadsiatich štátoch vypúšťať znova do prírody, ich na našom kontinente žije okolo 700–tisíc, z toho približne tisícina na Slovensku. Ich návrat sprevádza prirodzená kulminačná krivka rastu populácie. Napríklad na dolnom úseku rieky Moravy začala krivka početnosti už klesať, no pri Malých Karpatoch postupne stúpa a dá sa predpokladať, že podobný model zažijú aj iné toky, napríklad Váh či Orava. Bobry na nových územiach zažívajú boom, nebude to však trvať donekonečna. Krivka početnosti by mala v jednotlivých oblastiach Slovenska citeľne klesať po dvadsiatich až tridsiatich rokoch po znovuosídlení. 

zdroj: facebook.com/nasekarpaty  

Rate this item
(0 votes)
Last modified on utorok, 07 august 2018 08:24

Leave a comment

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

Senica - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Senica - Najnovšie fotogalérie

FK Senica - Zlaté Moravce 3:0 (Robo Fritz)

FK Senica - Zlaté Moravce 3:0 (Robo Fritz) FK Senica - Zlaté Moravce 3:0 (Robo Fritz) FK Senica - Zlaté Moravce 3:0 (Robo Fritz) FK Senica - Zlaté Moravce 3:0 (Robo Fritz) FK Senica - Zlaté Moravce 3:0 (Robo Fritz)

Senica: Protest pre obchvat (Robo Fritz)

Senica: Protest pre obchvat (Robo Fritz) Senica: Protest pre obchvat (Robo Fritz) Senica: Protest pre obchvat (Robo Fritz) Senica: Protest pre obchvat (Robo Fritz) Senica: Protest pre obchvat (Robo Fritz)

FK Senica - D. Streda 5:1 (Robo Fritz)

FK Senica - D. Streda 5:1 (Robo Fritz) FK Senica - D. Streda 5:1 (Robo Fritz) FK Senica - D. Streda 5:1 (Robo Fritz) FK Senica - D. Streda 5:1 (Robo Fritz) FK Senica - D. Streda 5:1 (Robo Fritz)

Spartak Trnava - FK Senica 4:1, futbal (Robo Fritz)

Spartak Trnava - FK Senica 4:1, futbal (Robo Fritz) Spartak Trnava - FK Senica 4:1, futbal (Robo Fritz) Spartak Trnava - FK Senica 4:1, futbal (Robo Fritz) Spartak Trnava - FK Senica 4:1, futbal (Robo Fritz) Spartak Trnava - FK Senica 4:1, futbal (Robo Fritz)

Senica - Najbližšie akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada