Skaličan Sebastián Čederle odchádza do Švédska

Skaličan Sebastián Čederle odchádza do Švédska

Sebastián Čederle  - HK Skalica         /       foto: Miro Minďaš Sebastián Čederle - HK Skalica / foto: Miro Minďaš

Slovenský reprezentant do 18 rokov a odchovanec MHKM Skalica Sebastián Čederle mieri do švédskeho Rögle BK.

Sebastián Čederle odchádza do Švédska - podpis zmluvy  /   foto: facebook.com/NASE-the-hockey-agency

NaZahori.sk Vám prinášame rozhovor so Sebastiánom Čederlem pred jeho odchodom do Švédska

Aké boli tvoje hokejové začiatky. Kto a kedy ťa priviedol k hokeju?

Moje hokejové začiatky si veľmi nepamätám, bol som veľmi malý. Prvý krát som si obul hokejové korčule v 3 rokoch. Moje prvé korčuľovanie bolo v Skalici na zimnom štadióne  a to v rámci verejného korčuľovania sa. K hokeju ma priviedol môj krstný otec. A ako päťročný som nastúpil za klub HK 36 Skalica. 

Doteraz si hral hokej na klubovej úrovni iba v Skalici. Čo očakávaš od tohto kroku, ktorý ťa zavedie do Švédska?

Myslím si že ma hokej vo Švédsku dosť posunie v hokejovej kariére. Hokej je tam rýchlejší a sú tam aj lepší korčuliari ako na Slovensku. Je tam aj dobrá práca s mládežou, kde posúvajú mladých hráčov do A-tímov.

Na aký čas si sa dohodol v Rögle?

Podpísal som zmluvu na 2 roky.

Zisťoval si už niečo o svojom novom pôsobisku?

Bol som tam na konci mája na try-oute, takže viem do čoho idem. Pozrel som sa na nejakých hráčov, čo s nimi budem hrať cez sezónu a tiež ako sa im darilo.

Sebastián Čederle   /  foto: archív SČ

Vo Švédsku ťa asi čaká výrazná zmena aj čo sa týka osobného života. Budeš tam musieť byť viac samostatný. Si na to pripravený?

Začiatky budú asi dosť ťažké. Kým si zvyknem bez rodiny a bez podpory, ale myslím si že to zvládnem. Budem tam bývať v dome s chalanmi z klubu. Budem si sám variť a prať (prať sa ešte musím naučiť?). Myslím si ale, že ma to dosť posunie aj v osobnom v živote.

V Skalici si siahal v dorasteneckej kategórii aj na titul, keď ste vo finále skončili druhí. Na rozhodujúcom zápase sa v hľadisku tiesnilo cez tritisíc fanúšikov. Ako si na tento úspech pamätáš?

Pamätám si na to veľmi dobre, bolo to niečo neskutočné. Ako nás podporovala tá masa divákov. Pri takej kulise sa aj lepšie hrá, len škoda toho že sme z 2:0 prehrali 3:2. Mohli sme to ukončiť s titulom doma, ale z chýb sa treba poučiť.

Nerozmýšľal si nad tým, že zostaneš v Skalici, kde by sa ti otvárala možnosť zahrať si v mužskom hokeji?

Rozmýšľal som nad tým, ale keď mi prišla ponuka zo Švédska tak som ju prijal.

Do mužského hokeja si už nahliadol v uplynulej sezóne, v ktorej si odohral 8 duelov v základnej časti a dva v baráži o Tipsport ligu. Ako si vnímal tieto stretnutia?

Bola to pre mňa veľmi veľká skúsenosť si zahrať v A-tíme. Je to už niečo iné ako juniorské súťaže, hráči už inak pristupujú k tréningom a zápasom. Aj chalani v kabíne ma zobrali medzi seba a radili mi. Som veľmi rád, že mi tréneri dali šancu zahrať si v A-tíme. Mne osobne to dosť pomohlo a naučilo.

Otvoril si si v nich aj strelecký účet, pamätáš si na prvý zásah?

Áno pamätám si. Môj prvý zásah bol v prípravnom zápase proti Budapešti, bolo to tuším po prihrávke Rasta Vereša a Lubomira Škápika. V lige som strelil svoj prvý gól proti Dubnici nad Váhom. Tam to bolo tak, že Valery Knyazev vybojoval puk u mantinelu, prihral mi to na stred, vystrelil som a goól!

Sebastián Čederle  reprezentácia SR /  foto: archív SČ

V uplynulej sezóne si si zahral aj na svetovom šampionáte 18-ročných. Aké dojmy si si z turnaja priniesol?

Bol to veľmi veľký zážitok si zahrať na majstrovstvách sveta, kde sú tí najlepší hráči z celého sveta a zahrať si proti ním.

Ty už máš s reprezentáciou Slovenska skúsenosti aj z minulosti a dokonca mimoriadne úspešné. Na zimných olympijských hrách mládeže v roku 2016 v Lillehammeri si pre našu krajinu vybojoval striebornú medailu v súťaži zručnosti. Aké máš na túto súťaž spomienky?

Pred odletom do Nórska na olympiádu mi všetci verili, že prinesiem na Slovensko medailu. Vedúci olympijského zboru ma vybrali ako vlajkonosiča. Bolo to iné, lebo hokej je tímová hra a tam som sa spoliehal len sám na seba. Som rád, že som nesklamal všetkých tých, ktorí mi verili a podporovali ma. Je to nezabudnuteľný zážitok na celý život. 

A ďakujem mojej rodine aj priateľom za podporu. 

Sebastián Čederle - Na ZOH mládeže v roku 2016 v Lillehammeri striebro v súťaži zručnosti  /  /  foto: archív SČ

Rate this item
(0 votes)
Last modified on pondelok, 09 júl 2018 12:49

Skalica - Najnovšie fotogalérie

Skalicu navštívil olympijský víťaz Matej Tóth

Skalicu navštívil olympijský víťaz Matej Tóth Skalicu navštívil olympijský víťaz Matej Tóth Skalicu navštívil olympijský víťaz Matej Tóth Skalicu navštívil olympijský víťaz Matej Tóth Skalicu navštívil olympijský víťaz Matej Tóth

Hokejbal: Skalica - P. Bystrica, 2. finálový zápas

Hokejbal: Skalica - P. Bystrica, 2. finálový zápas Hokejbal: Skalica - P. Bystrica, 2. finálový zápas Hokejbal: Skalica - P. Bystrica, 2. finálový zápas Hokejbal: Skalica - P. Bystrica, 2. finálový zápas Hokejbal: Skalica - P. Bystrica, 2. finálový zápas

Trdlofest, Skalica 18.5.2019

Trdlofest, Skalica 18.5.2019 Trdlofest, Skalica 18.5.2019 Trdlofest, Skalica 18.5.2019 Trdlofest, Skalica 18.5.2019 Trdlofest, Skalica 18.5.2019

Skalica - P. Bystrica 5:4 pp, 1. finnále extraligy 2018/19

Skalica - P. Bystrica 5:4 pp, 1. finnále extraligy 2018/19 Skalica - P. Bystrica 5:4 pp, 1. finnále extraligy 2018/19 Skalica - P. Bystrica 5:4 pp, 1. finnále extraligy 2018/19 Skalica - P. Bystrica 5:4 pp, 1. finnále extraligy 2018/19 Skalica - P. Bystrica 5:4 pp, 1. finnále extraligy 2018/19

Skalica - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Skalica - Najbližšie akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada