Skaličan Boris Janata vybojoval dve zlaté medaily

Skaličan Boris Janata vybojoval dve zlaté medaily

Boris Janata v rumunskom meste Targu Mures   /  fotky archív BJ Boris Janata v rumunskom meste Targu Mures / fotky archív BJ

Prinášame Vám NaZahori.sk bezprostredné dojmy skalického kros - triatlonistu Borisa Janatu po pretekoch Xterra Romania z 3.-5. augusta v rumunskom meste Targu Mures.

Záhorák Boris prišiel do veľmi známeho prostredia, keď  práve tu sa mu minulý rok podarilo získať 3. miesto na ME v kros triatlone vo vekovej kategórii muži 20-24 rokov. Do Rumunska prišiel už vo štvrtok večer (2.8.) a v piatok si bol pozrieť cyklistickú aj bežeckú trať. Po obhliadke tratí nasledoval brífing pre pretekárov. Ešte v ten deň večer ho čakali preteky v plávaní Dracula night swim o vzdialenosti 1 km, ktorých štart bol naplánovaný na 21:30 hod. miestneho času. Boris si počínal veľmi dobre, keď sa od začiatku ujal vedúcej pozície a udržal si ju až do konca a získal tak 1. miesto celkovo a 1. miesto v kategórii muži 19-29 rokov. 

Nasledujúci deň o 9:00 hod. už štartoval na hlavných pretekoch Xterra Romania, ktorý pozostával z 1,5 km plávania, 29,5 km horskej cyklistiky a 10,2 km terénny beh. Na štart sa postavilo celkovo 105 pretekárov a bol rozdelený do niekoľkých vĺn. V prvej vlne štartovali profesionáli a 2 minúty na to štartovali vekové skupiny v ktorej bol aj Boris. Teplota vody bola 26 stupňová, takže neoprény boli zakázané. Po štarte plával Boris vo vedúcej skupine a podarilo sa mu predbehnúť ešte aj zopár PRO pretekárov a celkovo vychádzal z vody na 14. mieste (5. celkovo vo vekových kategóriách). Z cyklistického depa sa pretekári napájali 4 km úsekom na 3 hlavné okruhy ktorých dĺžka mala 8,5 km. Na tomto úseku Boris popredbiehal niekoľko pretekárov  a pokračoval v tom aj na hlavných okruhoch. Do bežeckého depa prichádzal na 9. mieste celkovo (2. vo vekových kategóriách). Na behu sa mu podarilo udržať náskok a do cieľa dobehol na 9. mieste celkovo (vrátane PRO pretekárov), 2. mieste vo vekových kategóriách a 1. mieste vo vekovej kategórií muži 20-24 rokov. Tým si zároveň vybojoval miestenku na Xterra World Championship Hawaii.

„Na preteky som sa veľmi tešil, pretože mám na toto miesto pekné spomienky z minulého roka a aj organizácia je tu na vysokej úrovni. Neodradila ma ani dlhá cesta do Rumunska, ktorú tento rok vystupňovali ešte horúčavy, keď sme vycestovali vo štvrtok ráno (2.8.) a prišli až večer. Na ďalší deň ma čakal prvý pretek a to večerné plavecké preteky Dracula night swim. Nastúpil som na ne aj napriek tomu, že ma nasledujúci deň čakal hlavný závod, kvôli ktorému som tam prišiel. No nezaváhal som ani na chvíľu, že by som sa tohto večerného plávania nezúčastnil, nakoľko je to neuveriteľný zážitok a má to svoje čaro. Od začiatku som plával na čele pretekov a predo mnou išla loď so svetlom podľa ktorej sme sa mali orientovať. Prekvapený som ostal keď loď zastala na obrátke aby navigovala ostatných pretekárov a tak som naspäť plával podľa toho, čo som videl a veru, veľa toho nebolo. Na moste pod ktorým sme plávali som uvidel svetlo a tak som plával smerom k nemu a potom už som videl osvetlenú cieľovú bránu ktorou som prešiel ako prvý. Až v cieli som sa dozvedel, že tým svetlom na moste svietil môj brat a veľmi mi tým pomohol, pretože v tej tme som skoro nič nevidel a ostatní pretekári plávali podľa mňa a okrem sprievodnej lode plávala vedľa nich aj záchranárska. Aj tu sa ukazuje, ako je podpora rodiny nesmierne dôležitá a ako Vám dokážu pomôcť aj keď vôbec o tom netušíte. V sobotu o 9:00 hod. už som bol na štarte hlavného preteku Xterra Romania. Plávanie sa mi pocitovo išlo veľmi dobre, ako keby som ani večer neabsolvoval žiadny pretek a dokonca som popredbiehal aj zopár Pro pretekárov. Cyklistika mi sadla a už od jej začiatku sa mi darilo. Na hlavných okruhoch, kde boli strmé stúpania a technické zjazdy som predbehol niekoľko pretekárov a do depa vbiehal na dobrej pozícii. Tú som si ustrážil aj na behu, ktorý pozostával z dlhých a strmých stúpaní a zbehov. Zároveň sa mi ako víťazovi kategórie podarilo vybojovať miestenku na World Championship na Havaji, takže, ak sa podarí a budem zdraví, určite by som tam rád štartoval. Počas celého preteku ma povzbudzovala celá rodina, či už tí ktorí tam boli so mnou – môj mladší brat Simon spolu s mamkou, ktorí ma priamo pri trati hnali vpred, ako aj rodina z domu, ktorá mi držala palce a fandili mi. Všetkým im patrí veľké ďakujem, pretože je to aj ich úspech,“  vyjadril sa po pretekoch v Rumunsku Boris Janata.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on piatok, 10 august 2018 06:13

Skalica - Najnovšie fotogalérie

Vrádištské žňa 2019

Vrádištské žňa 2019 Vrádištské žňa 2019 Vrádištské žňa 2019 Vrádištské žňa 2019 Vrádištské žňa 2019

Skalica, hokejbalový Kemp246

Skalica, hokejbalový Kemp246 Skalica, hokejbalový Kemp246 Skalica, hokejbalový Kemp246 Skalica, hokejbalový Kemp246 Skalica, hokejbalový Kemp246

Záhorácka ralley, Petrova Ves - Holíč 2019

Záhorácka ralley, Petrova Ves - Holíč 2019 Záhorácka ralley, Petrova Ves - Holíč 2019 Záhorácka ralley, Petrova Ves - Holíč 2019 Záhorácka ralley, Petrova Ves - Holíč 2019 Záhorácka ralley, Petrova Ves - Holíč 2019

Hokejbal, Rebels Skalica v Jihomoravskom přebore na 2. mieste!

Hokejbal, Rebels Skalica v Jihomoravskom přebore na 2. mieste! Hokejbal, Rebels Skalica v Jihomoravskom přebore na 2. mieste! Hokejbal, Rebels Skalica v Jihomoravskom přebore na 2. mieste! Hokejbal, Rebels Skalica v Jihomoravskom přebore na 2. mieste! Hokejbal, Rebels Skalica v Jihomoravskom přebore na 2. mieste!

Skalica - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Skalica - Najbližšie akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada