Skalica: Pohľad na predvolebnú kampaň veselo aj vážne a predpoklad ako to dopadne

Skalica: Pohľad na predvolebnú kampaň veselo aj vážne a predpoklad ako to dopadne

Skalica Skalica Wikipedia

V Skalici napokon zostalo na post primátora spolu 8 kandidátov. Aká bola volebná kampaň z nášho pohľadu a ako to dopadne?

Volebná kampaň do posledných hodín neprekvapila v podstate ničím. Teda vlastne prekvapila, že neprekvapila. Tak trochu sme očakávali, že z pôvodnej deviatky ubudne viac ako jediný kandidát, ale zdá sa, že osmička súperov verí v svoju šancu.

Väčšina kandidátov sa počas kampane prezentovala slušnou formou, keď sa nenavážali do svojich protivníkov, ale snažili sa prezentovať svoje predstavy. Pozreli sme sa na záver kampane pred začiatkom moratória, ktoré začína 8. novembra o 7.00 h trochu s odstupom na každého z nich. Na niektorých vážnejšie, na niektorých aj s ľahkým úsmevom na perách.

Veď predsa nejde o život ale iba o voľby, alebo nie?

Alena Carolina Maxima Schopperth Fulier

Nehodnotíme kampaň madam Alena Carolina Maxima Schopperth Fulier, keďže sme až na debatu v televízii TV Skalica žiadnu nezachytili. Po komunikácii s ňou nás odkázala iba na vývesku pred mestským úradom a na debatu kandidátov TV Sen. Takže prikladáme odkaz na debatu, v ktorej si môžete vypočuť jej volebný program TU

Transparentný účet nemusí mať, keďže podľa nej nemala žiadne výdavky na kampaň.

Igor Černin

Igor Černin nie je zaťažení prácou vo vrcholových pozíciách na meste či kraji. Prezentoval sa zaujímavými názormi, treba ale brať do úvahy, ako by ich reálne dokázali previesť do praxe. Tým nechceme povedať, že by toho nebol schopný. Černin mal pripravený kvalitný volebný program aj skúsenosti, ale reálnu šancu má malú, keďže je málo známy kandidát.

Transparentný účet strany NAJ

Jozef Hlavatý

Hlavatý je iný prípad, aj keď šance mu nedávame o moc väčšie. Pôsobí už dlho vo verejnej správe na mestskom úrade na výstavbe. Prezentoval, že svoju kandidatúru viedol v podstate bez financií. Že mala kampaň nedostatky, potvrdzuje aj fakt, že nevyužil všetky možnosti pre prezentáciu, ktoré sa mu ponúkali aj zadarmo. Jedna vec je riešiť veci na oddelení výstavby a druhá manažovať celé mesto. Pochváliť ho treba, že zo 600 eurového rozpočtu mu zostali ešte nejaké financie, za ktoré v závere kampane kúpil zopár lôpt pre skalické školy.

Transparentný účet Jozef Hlavatý

Peter Pagáč

Peter Pagáč sa snažil prezentovať predovšetkým priamo v uliciach mesta, kde sa akčne presúval z miesta na miesto a tváriť sa ako ľudový kandidát. Uvidíme, čo táto taktika prinesie, ale treba si uvedomiť, že tri roky sedel na pozícii viceprimátora a čo za ten čas pre mesto spravil má väčšiu výpovednú hodnotu ako to, čo teraz prezentoval v uliciach. Pri tej vyťaženosti za stolíkom asi aj zabudol, že ako nezávislý kandidát má povinnosť založiť si transparentný účet. Ale stihol si to uvedomiť ešte pred príchodom vlády do Skalice a od 5. novembra je aj on hrdým majiteľom takéhoto účtu.

Transparentný účet Peter Pagáč

Ľudovít Barát

Začnime trochu vážnejšie. Súčasný primátor mesta nastupoval do pozície v neľahkej situácii. Zdedil mesto po predchodcovi, ktorý si nerobil ťažkú hlavu s finančnou zodpovednosťou, za ktorú však ako vtedajší viceprimátor niesol priamo časť zodpovednost. Pochváliť ho treba za finančné ozdravenie mesta, keď celkový dlh Skalice skresal z 38 percent na necelých 22. To si však vyžiadalo svoju daň v spomalení rozvoja.

Nemal odvahu sa pustiť do aspoň jednej veľkej akcie za celé štvorročné obdobie. Na začiatku roku 2018 vyhlásil výstavbu multifunkčnej haly, ktorá podľa jeho slov už mala na konci tohto roka stáť...

Čo však ako občania a média pociťujeme, je jeho nekomunikatívnosť. Vydolovať z primátora vyjadrenie a to aj k pozitívnym informáciám pre občanov dá obrovskú námahu. Z úradu spravil takmer nedobytnú pevnosť a dopátrať sa k informáciám mimo kultúry, bolo takmer nemožné. Pritom mnohé veci stačilo z jeho strany vysvetliť a dokázal by na nich získavať plusové body. Keďže tak nerobil, jeho protikandidáti na tom dokázali vytĺcť politický kapitál. Takže zhrnuté, nič závažné súčasný primátor nepokazil, ale Skalicu ani neposunul dopredu.

Transparentný účet Ľudovít Barát

Oľga Luptáková

Kandidát, ktorý by za normálnych okolností ani nekandidoval. Ale život prináša nečakané zmeny a smrť Stanislava Chovanca vystrelila na pozíciu jednej z najvážnejších kandidátok práve túto pani.

A teda že to roztočila. Riaditeľka škôlky mala jednoznačne najdrahšiu a najpremyslenejšiu kampaň zo všetkých kandidátov. Svedčí o tom aj jej transparentný účet. Podľa údajov z neho vyplýva, že na svoju kampaň investovala kandidátka viac ako 14.000 eur. Jej najväčším prispievateľom je neznáma firma LASIFA International so sídlom v Bratislave, ktorá prispela sumou 3300 eur. Nie je to protizákonné, ale za zmienku stojí, že firma mala v roku 2017 stratu viac ako 19.000 eur, od roku 2012 sa iba raz vyskytla v čiernych číslach a za 6 rokov vyprodukovala stratu 53.993 eur... Natíska sa tak otázka, z čoho a prečo zasponzorovala táto firma pani Oľgu a čo z toho má, keďže so Skalicou nie je prepojená.

Transparentný účet kandidátky možno prezrádza aj to, čo by nechcela. Fakty napovedajú, že podpora Skaličanov nie je až tak na programe dňa. Ak odhliadneme na platby pre reklamnú agentúru Erika Rangla, ktorá za prácu a predmety v reklamnej kampane k 7. novembru inkasovala viac ako 5000 eur, a jej majiteľ je zároveň na jej kandidátke ako poslanec, väčšina výdavkov smerovala mimo kráľovské mesto. Na zozname prijímateľov stojí nitrianska firma Redizajn, s.r.o., ktorej kandidátka zaplatila 600 eur za webovú stránku, KANDA PRODUCTION, s.r.o. z Prietržky inkasovala 1884 za videoklip a na svoje si prišla aj sociálna sieť Facebook, kde reklamná kampaň zhltla 2000 eur. Presne 571,- eur profitoval z kampane kandidátky moravský fotograf David Rajecký. Podľa tohto sa zdá, že v Skalici chýba tvorivý potenciál...

Luptáková sa ako jediná verejne ohradila voči primátorovi. Priamo na svojej webovej stránke ho napadla, že znevýhodnene prenajal rybníky cudzej firme. Je to skvelá taktika, ak si uvedomíme, že rybári sú najpočetnejším združením a je tam predpoklad najväčšieho záberu voličov. Boli tam aj ďalšie výpady, niektoré zo strany člena jej volebného tímu Bobríka až za hranu, preto dosť komicky vyznieva jej heslo na sociálnom profile Nerozdeľovať, ale spájať.

Transparentný účet Oľga Luptáková 

Milan Roman

Súčasný viceprimátor vsadil v kampani na svoj tím a ľahko zapamätateľnú víziu. Má najširší zoznam poslancov. Na jeho zozname je 17 kandidátov, medzi ktorými hviezdy aj majster sveta a hokejová legenda Žigmund Pálffy. Tesne pred voľbami ho oficiálne podporil aj Miroslav Lipovský, takže na hokejovom kolbišti je jeho tím určite neporaziteľný. Či to dokáže pretaviť aj do volebného víťazstva ukáže sobota.

Tromfom Romana je vo volebnej kampani jej ľahká čitateľnosť. Dal si tri základné body, ktoré chce počas svojho primátorovania zvládnuť. Jednou je multifunkčná hala, ktorá nevyšla súčasnému primátorovi, druhou krytá plaváreň na mieste súčasného nefunkčného kúpaliska a treťou tzv. Karta Skaličana. Nápady sú to výborné, privítal ich isto každý Skaličan. Ruku na srdce si však treba dať z toho hľadiska, či je to realizovateľné v priebehu jedného volebného obdobia.

Na druhej strane sú to konkrétne veci, ktoré si na seba naložil kandidát a ak ich nezvládne, určite mu to voliči spočítajú. Okrem týchto troch TOP aktivít zdôrazňuje, že sú pred nami posledné dva roky čerpania eurofondov a na tie sa treba zamerať. Podľa transparentného účtu na sebe ani on nešetril, ale takých sponzorov ako pani Oľga nemal a tak mu muselo stačiť na kampaň niečo cez 4000 eur.

Transparentný účet Milan Roman

Anna Mierna

V Skalici vystrelila ako kométa, o ktorej ešte pred pár mesiacmi možno vedeli iba rodinní príslušníci. Z rôznych strán sa na jej hlavu ako argument prečo ju nevoliť, že nie je Skaličanka. My to ako problém nevidíme, ale my holt tiež nie sme Skaličania. Tí by si ale mali uvedomiť, že ako jediná z kandidátok má reálne skúsenosti matky, ktorá vychovala dvoch Skaličanov a tak dôverne pozná problémy Skalice aj z tejto stránky. Nenavádzame k jej voľbe, ale ak je najväčším problémom Skaličanov ešte stále „Enem pre nás a pre naše deti“ bez ohľadu na kvalitu konkrétnych ľudí, je to smutné.

V diskusii TV Skalica patrila jednoznačne k tým, ktorí dokázali pomenovať presne a jasne to, kam chcú so Skalicou smerovať a ako. Jej výhodou je prepojenie na Trnavský samosprávny kraj, keďže tam v súčasnosti zastáva pozíciu finančnej riaditeľky a Skalici by určite vedela pomôcť pri komunikácii so župou. Otázne je, či dokáže na svoju stranu získať dostatočný počet poslancov. Sama disponuje pomerne málo kandidátmi, z ktorých si ešte menej sadne na poslanecké stoličky.

Transparentný účet Anna Mierna

A ako tipujeme, že to dopadne?

Vzhľadom na osem kandidátov je tipovanie výsledkov veľmi ťažkým orieškom. V Skalici je tradične nízka účasť ešte aj v porovnaní so slabým priemerom na Slovensku. V minulých voľbách bola účasť 37,8 percenta a bolo odovzdaných 4703 platných hlasov. Ak predpokladáme, že sa pri toľkých kandidátoch predsa len o niečo zvýši volebná účasť, stále sa môže stať, že aj 1000 hlasov bude stačiť na primátorský post. Ak by sa tak stalo, nezávidíme primátorovi s tak nízkym mandátom jeho prácu. Veríme však, že to tak nebude a víťaz získa približne 2000 hlasov, ako tomu bolo v minulých voľbách, keď zo štvorice kandidátov získal víťazný Barát 2079 hlasov.

1. Milan Roman

Na prvé miesto ho tipujeme z viacerých dôvodov. Zvolil jednoduchú, ale zato jasne čitateľnú kampaň. Spĺňa podmienku, že je Skaličan a má skúsenosť z politiky. Za rok na poste viceprimátora je po ňom vidieť viac výsledkov ako po Pagáčovi za tri roky. Navyše už v minuloročných voľbách ako poslanec získal druhý najvyšší počet hlasov, keď dokázal predstihnúť aj vtedy končiaceho primátora Chovanca a ešte výraznejšie súčasného primátora Baráta.

Dal ponuku, ktorá sa neodmieta. Multifunkčná hala, plaváreň a karta Skaličana je mimoriadne atraktívna ponuka, ktorou si však môže v priebehu štyroch rokov dať aj vlastný gól.

Lenže tesne pred koncom prestupového obdobia získal do svojich radov skvelého hokejového gólmana Mira Lipovského, ktorý nejaké tie strely pochytá a naopak Žigo Pálffy to v útoku rozhodne, je to predsa rodený Skaličan a víťaz.

2. Oľga Luptáková

Pôvodne bola najväčším favoritom práve táto kandidátka. Lenže sa nevyvarovala útokov na ďalších kandidátov a to dosť naivne, čo sa prejaví na úteku niektorých voličov inam. Možno práve k tým, na ktorých útočila. Navyše sa nevyhla agresívnej kampani, ktorá nie každému vonia a hlavne niektorí jej obhajcovia na sociálnych sieťach jej viac uškodili ako pomohli. Jasná črta Chovancovej nasledovateľky je tiež dvojsečná zbraň.

3. Anna Mierna

Kandidátka, ktorá sa snažila až do samého záveru kampane o vecnú diskusiu. Konkrétne veci v kampani sa opierali predovšetkým o kraj, kde je predsa len lepšie zorientovaná a ponúkala riešenia predovšetkým s jeho spojením. Mnoho Skaličanov sa rozhodovalo a rozhoduje medzi ňou a Milanom Romanom. Preto pre jej voličov, ale aj voličov Romana je škoda, že sa nedokázali dohodnúť na jednotnej kandidátke, lebo nie sú od seba až tak názorovo vzdialení a spoločne by mali post primátora a pozitívne zmeny v Skalici reálnejšie kontúry.

Slovo na záver – choďte voliť podľa vlastného presvedčenia

Snažili sme sa pripraviť odľahčený pohľad na vážnu predvolebnú kampaň do miestnej samosprávy v Skalici. Určite sa nájdu mnohí, ktorí s týmto hodnotením nebudú súhlasiť, sme napokon ľudia a či chceme alebo nie subjektívne hodnotenia sa do komentárov dostanú vždy.

Určite však poprosíme každého Skaličana, príďte v sobotu k volebným urnám a zvoľte si toho kandidáta na primátora, o ktorom ste presvedčení, že bude pre mesto schopný urobiť čo najviac prospešných vecí. Nepozerajte na pohlavie, vek, politické presvedčenie, ale na to, čo je to za kandidáta z hľadiska morálky a schopností. Možno je morálka niekedy dôležitejšia ako schopnosti, lebo aj schopný človek môže byť pokrivený a tým pádom nebezpečnejší pre spoločnosť.

A nezabudnite, že primátor je len jedno koliesko v celom mechanizme, dôležité je aj to, kto zasadne do poslaneckých lavíc. Lebo práve poslanci budú tí, ktorí primátorovi jeho vízie odobria alebo naopak nie.

Dobrý výber, Skaličania !!!

A ešte odkaz na odpovede kandidátov v predvolebnej ankete: Anketa kandidátov na primátora mesta Skalica

Rate this item
(1 Vote)
Last modified on piatok, 09 november 2018 08:24

Skalica - Najnovšie fotogalérie

Hokejmarket Skalica - P. Bystrica 4:2

Hokejmarket Skalica - P. Bystrica 4:2 Hokejmarket Skalica - P. Bystrica 4:2 Hokejmarket Skalica - P. Bystrica 4:2 Hokejmarket Skalica - P. Bystrica 4:2 Hokejmarket Skalica - P. Bystrica 4:2

Skalica, prezidentské voľby, 1. kolo

Skalica, prezidentské voľby, 1. kolo Skalica, prezidentské voľby, 1. kolo Skalica, prezidentské voľby, 1. kolo Skalica, prezidentské voľby, 1. kolo Skalica, prezidentské voľby, 1. kolo

Skalica, Deti na hokej

Skalica, Deti na hokej Skalica, Deti na hokej Skalica, Deti na hokej Skalica, Deti na hokej Skalica, Deti na hokej

HC Topoľčany - HK Skalica, 2. štvrťfinále

HC Topoľčany - HK Skalica, 2. štvrťfinále HC Topoľčany - HK Skalica, 2. štvrťfinále HC Topoľčany - HK Skalica, 2. štvrťfinále HC Topoľčany - HK Skalica, 2. štvrťfinále HC Topoľčany - HK Skalica, 2. štvrťfinále

Skalica - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Skalica - Najbližšie akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada