• Krimi
  • Šport
  • Predstavujeme obce a mestá
  • TTSK
  • Akcie a podujatia
  • Foto
  • Video
streda, 1. 02. 2023
  • Prihlásiť sa
NaZáhorí.sk
  • Skalicko
  • Senicko
  • Malacko
  • Myjavsko
No Result
View All Result
  • Skalicko
  • Senicko
  • Malacko
  • Myjavsko
No Result
View All Result
NaZáhorí.sk
No Result
View All Result

Domovská stránka » Národnú púť v Šaštíne navštívilo približne 30.000 pútnikov

Národnú púť v Šaštíne navštívilo približne 30.000 pútnikov

Redakcia od Redakcia
16. septembra 2018
v Šaštín - Stráže
A A
0
Národnú púť v Šaštíne navštívilo približne 30.000 pútnikov

Národná púť v Šaštíne / foto- zdroj: TTSK

Zdieľať na FacebookuZdieľať na TwittriPoslať cez Whatsapp

Takmer 30 tisíc pútnikov sa v sobotu 15. septembra 2018 počas sviatku Sedembolestnej Panny Márie zúčastnilo na Národnej púti do baziliky v Šaštíne Strážach na Záhorí.

Národná svätyňa, Bazilika Sedembolestnej Panny Márie a mesto Šaštín-Stráže v spolupráci s Bratislavskou arcidiecézou a dobrovoľníkmi zorganizovali ďalší ročník Národnej púte k Sedembolestnej Panny Márie.

Omšu odslúžil Mons. Milan Lach SJ, eparchiálny biskup Eparchie Parma v USA. Medzi zúčastnenými boli aj prezident SR Andrej Kiska, bývalý prezident Ivan Gašparovič, predseda vlády SR Peter Pellegrini, ministri a za TTSK  župan Jozef Viskupič a tiež primátor mesta Šaštín – Stráže Jaroslav Suchánek .

 

Národná púť v Šaštíne  /   foto- zdroj: TTSK

Púť v Šaštíne navštívilo v roku 2018 podľa PR manažéra Národnej púte Miroslava Janáka približne 30.000 pútnikov.

Národná púť v Šaštíne  /   foto- zdroj: Róbert Fritz

V meste Šaštín-Stráže sa konajú oficiálne púte k Bazilike Sedembolestnej Panny Márie pravidelne od 1732, kedy bola socha vyhlásená za milostivú. O pútnikov sa počas tohtoročnej púte stará približne 60 dobrovoľníkov. Tradícia pútnického miesta na Záhorí siaha do 16. storočia a spája sa s legendou o manželskej kríze Angeliky Bakičovej a majiteľa šaštínskeho panstva, grófa Imricha Czobora. Rodinné nezhody ukončili vytrvalé Angelikine modlitby a šľachtičná dala z vďaky vyrobiť sošku Panny Márie, ktorú dnes možno vidieť na hlavnom oltári monumentálnej šaštínskej baziliky.

Mesto Šaštín-Stráže

Šaštín by sa dal popísať ako jedno z najmenších slovenských miest, ako známe mariánske pútnické miesto, ale aj ako mestečko, ktoré si vďaka bývalej kartúnke, kalvárii, synagóge a viacerým rázovitým domom zachovalo značnú časť svojej historickej atmosféry. Zároveň je Šaštín najmladším slovenským mestom – po schválení v parlamente ho zaň vyhlásili spolu s Krásnom nad Kysucou v roku 2001. Mesto sa dá rozdeliť na tri časti – pôvodný Šaštín, areál okolo baziliky a obec Stráže, s ktorou sa Šaštín zlúčil za bývalého režimu. Najznámejšou stavbou je baroková bazilika a kláštor, ktorý postavili po príchode rádu paulínov v druhej polovici 18. storočia. Dôvodom bol rozmáhajúci sa mariánsky kult.

Šaštín

Šaštín je v dejinách nášho národa staroslávny a jeho história siaha až do doby príchodu našich vierozvestov: svätého Cyrila a Metoda do starej vlasti Slovákov. Bola tu dôležitá pevnosť k ochrane obchodných ciest na križovatke dunajskej, českej a znojemskej cesty. Meno hradu a osady pochádza zo slova “Šášie” a “Tín” – čo znamená: hrad zo zoťatých stromov. Bol postavený pri riečke Myjava, v bažinatom teréne. Hrad bol sídlom župných vladikov a archidiakonátu – zástupcov biskupa. Šaštínsky archidiakonát spravoval diakonáty od Moravského Jána až po Čachtice. Tak Šaštín bol vždy sídlom dekana aj archidekana, ktorý sídlil na hrade. V ňom bol asi aj prvý kostol – hradná kaplnka. Prvá písomná zmienka je z r. 1204, kedy Imrich II. daroval rodu Győr majetok menom “Sassin”. Neskôr získal majetok Imrich Czobor I. Jeho syn Imrich Czobor II. sa tu usadil natrvalo. Z hradu boli vysielané hliadky, stráže, tvz. spekulatores, ktoré strážili cesty a hlásili nebezpečenstvo.

 Bazilika Sedembolestnej Panny Márie / zdroj: wikipedia.org

História baziliky

Úcta k Sedembolestnej Panne Márií u Slovákov začala prijatím kresťanstva od vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda. Ľud k jej úcte staval kaplnky a chrámy. Podobne aj pri Šaštíne, blízko zámku visel na strome obraz Sedembolestnej.
 
1564 – Začiatok pútnictva. V tomto roku Angelika Bakičová, manželka grófa Imricha Czobora, majiteľa šaštinského panstva, dala zhotoviť sochu Sedembolestnej, ako splnenie sľubu za vyslyšanie v rodinných trápeniach. Angelika prosila o pomoc Sedembolestnú práve pri jej obraze. Sochu uložili k verejnej úcte do trojhrannej kaplnky, ktorá tu stojí podnes.
 
1654 – Sochu Sedembolestnej Panny Márie počas tureckých vojen preniesli do blízkeho zámku a uschovali v kaplnke sv. Imricha. Tu bola do začiatku 18. storočia.
 
1710 – Socha bola znova uložená do kaplnky. Ľud si ju veľmi uctieval a stalo sa mnoho zázračných uzdravení na tele i na duši. Preto sa začalo s ich vyšetrovaním.
 
1732 – 25. augusta sochu preniesli do loretánskej kaplnky pri šaštínskom kostole na námestí. Ostrihomský arcibiskup Imrich Eszterházy ustanovil vyšetrovaciu komisiu na čele s ostrihomským kanonikom Jurajom Agnelym, šaštínskym rodákom. Komisia preskúmala 726 zázračných prípadov, ktoré znovu prešetrila komisia v Bratislave. – 10. novembra za účasti mnohých duchovných a 20 tisíc pútnikov slávnostne vyhlásili sochu za zázračnú a znova uložili do trojhrannej kaplnky. Vtedy sa na tomto mieste slúžila po prvý raz svätá omša. Sochu zverili do opatery šaštínskemu farárovi Jánovi Schonovi.
 
1733 – provinciál radu Paulínov, František Rosa, vymohol, aby socha prešla pod ich opateru. Paulíni prišli do Šaštína 2. apríla. Podujali sa postaviť pútnický chrám a kláštor.
 
1736 – 16. júla posviacka základného kameňa. Začali sa stavebné práce pod vedením Jána Damianiho, staviteľa z Viedne. Neskôr stavbu viedol Matej Vépy.
 
1748 – bola dokončená stavba a strecha nad kostolom a v roku 1751 bol zastrešený aj kláštor.
 
1757 – chrám maľoval Jean Joseph Chamant prekrásnymi freskami na strope a nad bočnými oltármi.
 
1760 – pokračuje vnútorná výzdoba chrámu podľa návrhu Františka Antona Hildebranta, cisárskeho staviteľa, ktorý navrhol aj stavbu hlavného oltára z červeného mramoru a celého priečelia chrámu. Celá stavba bola financovaná zo zbierok prostého ľudu a s prispením cisárovnej Márie Terézie.
 
1762 – 12. augusta za účasti ostrihomského arcibiskupa Barkóczyho, cisárovnej Márie Terézie a jej manžela Františka Lotrinského, mnohých duchovných a tisícov pútnikov bola vysviacka chrámu a 15. augusta slávnostné prenesenie sochy na hlavný oltár.
 
1765 – posvätili zvony na veže, ktoré dosahovali len výšku strechy a boli ukončené ihlanmi.
 
1771 – bol postavený organ s 25 variáciami a kazateľnica. Postupne postavili bočné oltáre z mramoru, okrem jedného. Oltárne obrazy maľoval Ján Lukáč Kracker.
 
1786 – cisár Jozef II. Zrušil rehoľu Paulínov, ktorých bolo v Šaštíne 17. Odišli do Poľska. Chrám prešiel pod správu šaštinského farára – dekana Jakuba Schneidera a štyroch kaplánov. Starý farský kostol v Šaštíne zatvorili. Faru presťahovali do časti kláštora, ktorý sa stal cisárskym majetkom.
 
1864 – konala sa oslava tristoročného výročia uctievania sochy Sedembolestnej v Šaštíne. Predtým dekan Štefan Hrebíček sa podujal dostaviť dve veže do terajšej výšky. Stavbu previedol hodonínsky staviteľ Jozef Bárta. Kríže na veže slávnostne vytiahli 26. júna 1864. Celý chrám zrenovovali. – 8. septembra sa konala veľká slávnosť, pri ktorej ostrihomský arcibiskup, kardinál      Ján Scitovský, korunoval sochu zlatými korunami, ktoré posvätil pápež Pius IX. Slávnosti sa zúčastnilo 300 duchovných a vyše 120 tisíc pútnikov.1902 – dekan Jozef Mária Škarda, pri príležitosti príchodu cisára do Šaštína na ukončenie manévrov, dal obnoviť chrám.
 
1914 – počas 1. svetovej vojny zobrali z veží zvony, okrem najmenšieho.
 
1924 – 8. september rozhodnutím trnavského biskupa Dr. Pavla Jantauscha prišli do Šaštína saleziáni – synovia Don Bosca. Opravili starý farský kostol na námesti, ktorý bol 150 rokov sýpkou. Zasvätili ho svojmu zakladateľovi sv. Jánovi Boscovi.
 
1926 – 31. októbra bola posviacka 4 veľkých zvonov.
 
1927 – 22. apríla sv. Otec Pius XI. Dekrétom “Celebre apud Slovaccham gentem” vyhlásil Sedembolestnú Pannu Máriu za patrónku Slovenska. 22. mája to slávnostne vyhlásil za účasti 3 biskupov a 40 tisíc pútnikov.1928 – bola posviacka veľkého národného zvona Sedembolestnej, ktorého hmotnosť je 4.745 kg.
 
1929 – bolo zavedené do chrámu a kláštora elektrické osvetlenie.
 
1941 – 43 – oprava svätyne a celej budovy. Viedenskí Slováci darovali plastickú krížovú cestu. Po skončení zároveň objednali rozšírenie organa.
 
1950 – 14. apríla boli zo Šaštína násilne vyhnaní Saleziáni a správa prešla do rúk diecéznych kňazov. Na jeseň bol dohotovený organ, ktorý má teraz 120 registrov, 5 manuálov, tri hracie stoly a 5500 píšťal. Pútnici aj nadaľej, aj cez prekážky navštevovali pútnický chrám.
 
1964 – pri 400 – ročnom uctievaní sochy na žiadosť pánov biskupov Dr. Ambróza Lazíka a Dr. Eduarda Néczeyho pápež Pavol VI. povýšil svätyňu Sedembolestnej dekrétom “Ad perpetuam rei memoriam” z 23. novembra na baziliku minor – menšiu. Slávnostné vyhlásenie sa konalo 27. decembra za účasti trnavského pána biskupa Lazíka, mnohých duchovných a veriacich.
 
1968 – 70 – znova faru spravujú otcovia Saleziáni – zavádzajú nové ozvučenie, elektrický pohon zvonov a postavili provizórny oltár k ľudu.
 
1975 – vdp. Farár Karol Senáši dal postaviť nový mramorový oltár k ľudu, ktorý posvätil p. biskup Dr. Július Gábriš, veľký mariánsky ctiteľ a každoročný pútnik k Sedembolestnej.
 
1987 – Mariánsky rok- baziliku navštívila Matka Tereza z Kalkaty a nový trnavský biskup, terajší arcibiskup-metropolita Slovenska Mons. Ján Sokol. Pod vedením miestneho pána farára Jána Bašu sa začala generálna oprava baziliky.
 
1990 – koncom februára prichádzajú znova do Šaštína Saleziáni a pod vedením farára-dekana Jána Malženického pokračuje oprava baziliky, 9. marca preberá časť kláštora a už 9. mája sa tu koná prvá celonárodná púť pre všetkých duchovných Slovenska, ktorej sa zúčastnilo 900 kňazov za účasti všetkých biskupov Slovenska a mnohých veriacich. 22. apríla sv. Otec Ján Pavol II. pri ceste vrtuľníkom zvlášť pozdravil Sedembolestnú zakrúžením nad bazilikou a pri homílii sľúbil, že príde na púť. Potom nasledovala za účasti veľkého počtu veriacich Svätodušná púť na prelome mája a júna; vyvrcholením pútnickej sezóny bola veľká púť na sviatok Sedembolestnej Panny Márie – Patrónky Slovenska, kedy už celé priečelie bolo bez lešenia.
 
1991 – Potom pokračovali renovačné práce vnútra baziliky: nová elektrická inštalácia, nové ozvučenie, úprava oltára a presbytéria, úprava sakristie, účelné temperovanie baziliky, obnova dlažby a dokončenie mariánskeho múzea pri bazilike. Najnákladnejšie však bolo očistenie a oživenie krásnych Chamantových fresiek a celého vnútra baziliky. Posledné lešenie bolo z baziliky upratané pred národnou púťou v septembri 2005.
V budove kláštora bolo (znovu)založené cirkevné katolícke chlapčenské internátne Gymnázium Jána Bosca.1995 (1.júl) – Šaštín a Baziliku navštívil pápež bl. Ján Pavol II., počas svojej druhej pastoračnej návštevy Slovenska.
 
2007 – Okrem 2 tradičných pútí(Národná púť – sviatok Sedembolestnej Panny Márie, 15.9. a Svätodušná(Turíčna) púť – slávnosť Zoslania Ducha Svätého), začínajú vznikať tematické púte:
Púť zaľúbených: februárový víkend v blízkosti sviatku sv.Valentína(14. február)
 
Púť mužov: 1.sobota po Nedeli Zmŕtvychvstania
 
Púť miništrantov: sobota v blízkosti 6.máj (sviatok sv. Dominika Sávia, patróna miništrantov)
 
Púť mamičiek v požehnanom stave: Deň matiek (2.májová nedeľa)
 
Odpustová púť gréckokatolíkov bratislavskej eparchie: sviatok Presvätej Bohorodičky Spolutrpiteľky (spomienka Nepoškvrneného srdca Panny Márie – sobota po slávnosti Najsvätejšieho Srdca Ježišovho)
 
Púť motorkárov: posledná júnová sobota
 
Púť ružencových bratstiev: sobota v blízkosti sviatku Ružencovej Panny Márie(7.október)
 
Púť nalomených sŕdc (rozvedení, manželstvá a rodiny v kríze): október
 
2009 (1. júl) – Gymnázium Jána Bosca prešlo do zriaďovateľskej pôsobnosti Bratislavskej arcidiecézy.
 
2016 (30. jún) – ukončenie činnosti Gymnázia Jána Bosca
 
2017 (28. február) – ukončenie pôsobenia saleziánov v Šaštíne
 
2017 (1. marec) – rehoľa pavlínov po 231 rokoch opäť prichádza do Šaštína; 26. marec – slávnostné zverenie správy farnosti i Baziliky Sedembolestnej Panny Márie pavlínom otcom arcibiskupom Mons. Stanislavom Zvolenským

zdroj: bazilika.sk mestosastinstraze.sk a TTSK

Autor

  • Redakcia
    Redakcia

    View all posts

Štítky: 2018národna putSastin StrazeSedembolestnaZahorie
Predchádzajúci príspevok

📷 📺 FK Senica nestačila na AS Trenčín, Záhoráci prehrali 0:2

Ďalší príspevok

Majstrami sveta sú slovenskí hasiči aj hasičky, medzi nimi aj Záhorák Jakub Pavelka

Čítajte viac

V meste Šaštín-Stráže havaroval podgurážený vodič
Senica

Polícia Trnavský kraj: Najnehodovejšie úseky ciest na Záhorí

25. januára 2023

Polícia počas roka 2022 evidovala na cestách Trnavského kraja celkom1364 nehôd, čo sú v priemere 4 nehody denne. Ich počet...

Aktuálna (ne)zjazdnosť ciest na Záhorí a Kopaniciach
Obce a mestá Záhoria a Kopaníc

Aktuálna (ne)zjazdnosť ciest na Záhorí a Kopaniciach

21. januára 2023

Aktualizované sobota 21.1.2023: Dopravný servis Zelená vlna RTVS informuje o aktuálnej zjazdnosti ciest. Prinášame komplikácie s prejazdnosťou na Záhorí a Kopaniciach. AKTUALIZÁCIA: https://www.nazahori.sk/2023/01/21/policia-v-trnavskom-kraji-su-uz-vsetky-cesty-plne-prejazdne/...

TTSK: Cestári sú pripravení na zimu, nonstop dispečing aj pre okresy Záhoria
TTSK

TTSK: Cestári sú pripravení na zimu, nonstop dispečing aj pre okresy Záhoria

21. januára 2023

Archív december 2022: Správa a údržba ciest Trnavského samosprávneho kraja (SÚC TTSK) je pripravená na blížiace sa obdobie zimnej údržby ciest...

Zima prišla na Záhorie a Kopanice zdroj: NaZahori.sk
Obce a mestá Záhoria a Kopaníc

📷 Perinbaba do rána na Záhorie a Kopanice zimu priniesla

20. januára 2023

Január 2023 pripomínal počasím na rozhraní Záhoria a Kopaníc skorú jar či neskorú jeseň, ale zo štvrtkového večera 19.januára do...

Vodič uháňal diaľničnou rýchlosťou s 1,27 promile z Malaciek do Perneku
Šaštín - Stráže

V Šaštíne šoféroval s 2,69 promile, v Skalici nafúkal vodič z Čiech

16. januára 2023

Cez víkend policajti Trnavského kraja zasahovali aj na Záhorí. Podgurážených vodičov priamo z ciest eskortovali do policajných ciel a riešili...

Participatívny rozpočet TTSK: Najviac hlasov získal projekt zo Skalice
TTSK

Participatívny rozpočet TTSK: Najviac hlasov získal projekt zo Skalice

13. januára 2023

V štvrtom ročníku participatívneho rozpočtu Trnavského samosprávneho kraja uspelo 53 projektov, rozhodol o tom rekordný počet hlasujúcich. Najviac hlasov získal tento rok projekt...

Načítaj viac
Ďalší príspevok
Majstrami sveta sú slovenskí hasiči aj hasičky, medzi nimi aj Záhorák Jakub Pavelka

Majstrami sveta sú slovenskí hasiči aj hasičky, medzi nimi aj Záhorák Jakub Pavelka

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súhlasím s podmienkami a zásadami ochrany osobných údajov.

RSS Najbližšie podujatia

  • Krojový ples Kúty – 2023 18. februára 2023
  • Country Bál, Vrádište 18. februára 2023
  • Svet permoníkov očami detí, minerály – poklady zeme, Senica 17. januára 2023
  • Padám, padám… (Senica) 8. januára 2023
  • Marcin Berdyszak: IDEAS and IDEOLOGIES 1. decembra 2022
  • Výstava Dušan Jurkovič a Skalica 30. novembra 2022
  • Klára Štefanovičová: Raster 22. septembra 2022
  • O nás
  • Kontaktujte nás
  • Zásady ochrany osobných údajov
Ozvite sa na redakcia@nazahori.sk alebo volajte +421 904 265 602

© 2022 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. | Webové riešenie od vrabel.it.

No Result
View All Result
  • Skalicko
  • Senicko
  • Malacko
  • Myjavsko
  • Prihlásiť sa

© 2022 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. | Webové riešenie od vrabel.it.

Vitajte späť!

Prihláste sa do svojho účtu

Zabudli ste heslo?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Prihlásiť

Add New Playlist