• Krimi
  • Šport
  • Predstavujeme obce a mestá
  • TTSK
  • Akcie a podujatia
  • Foto
  • Video
pondelok, 16. 05. 2022
  • Prihlásiť sa
NaZáhorí.sk
  • Skalicko
  • Senicko
  • Malacko
  • Myjavsko
No Result
View All Result
Podporte NaZáhorí cez Darujme.sk. Ďakujeme.
  • Skalicko
  • Senicko
  • Malacko
  • Myjavsko
No Result
View All Result
NaZáhorí.sk
No Result
View All Result

Domovská stránka » FOTO: Gbely – história

📷 Gbely – história

Redakcia od Redakcia
26. septembra 2021
v Gbely
A A
0
Obec Gbely

Gbely

Zdieľať na FacebookuZdieľať na TwittriPoslať cez Whatsapp
Obec Gbely

Prvá historická správa o Gbeloch pochádza z roku 1392. Gbely vtedy patrili medzi významné sídla na Záhorí, lebo mali vlastnú faru. Názov obce je zrejme kumánskeho pôvodu.

Neďaleko obce je kopec s názvom Ostrý vrch, po kumánsky egä bel. Podľa neho dostala kedysi obec meno. Rakúšania ju dosiaľ nazývajú Egbell, Slováci si názov upravili na Gbely.

Najstaršie osídlenie

Mladšia doba kamenná: Osídlenie mesta spadá do predslovanského obdobia. V 7.-8.storočí, v dobe veľkomoravskej tu existovala slovanská osada. Dôkazom je nález pohrebiska a sídliska. Pri výkopových prácach – ťažbe štrku v Gbeloch v Adamove boli vykopané zvyšky mamuta. Ide konkrétne o zub – stoličku mamuta (dlhú 32 cm, vysokú 14,4cm a širokú 9 cm) s lamelami, prostredníctvom ktorých drvil mamut rastlinnú potravu.

Druhým nálezom bol fragment z mamutieho kla, konkrétne z jeho povrchovej vrstvy (dĺžka 34 cm, šírka 7 cm a hrúbka 0,8 cm).Črepy kamenných štiepaných nástrojov sa našli v rozsiahlej lokalite, s ťažiskom osídlenia v dobe rímskej, ktorá sa rozkladá v severozápadnej časti, možno predpokladať, že najstaršie osídlenie Gbelov rámcovo patrí do mladšej doby kamennej.

Z tohto obdobia pochádza i kamenná sekerka so zaobleným ostrím (dlhá 7,7 cm, široká 4 cm, hrubá 1,7 cm). V polohe Záhumenice za cintorínom ju našiel a do múzea priniesol žiak ZŠ Branislav Bezák.

Doba bronzová: Osídlenie z doby bronzovej dokazujú črepy nádob z neskorej fázy jej vývoja, vykopané v časti chotára, na pravom brehu Unínskeho potoka.

Pri povrchových prieskumoch a zberoch sa v roku 1975 našiel črepový materiál, ktorý nám signalizuje existenciu sídliska na rozhraní doby bronzovej a halštatskej. Sídlisko sa rozkladalo na južných svahoch priehrady medzi Gbelami a Petrovou Vsou.

Mohylové pohrebisko v lese Kojatín:  Najznámejšou a v literatúre najčastejšie uvádzanou gbelskou lokalitou je mohylové pohrebisko v lese Kojatín. Na základe náhodného nálezu bol prevedený zisťovací výskum dvoch mohýl. V jednej z nich sa našla popolnica so zvyškami žiarového pohrebu a v druhej mohyle popol a črepy zdobených a nezdobených nádob. Neskôr SAÚ v Martine vykonal zameranie, pri ktorom bolo objavených 12 mohýl kruhového pôdorysu. Predstavujú jeden zo vzácnych dokladov o slovanskom osídlení nášho regiónu už v 7.-8. storočí.

Slovanské sídliská:  Pre slovanské osídlenie bolo zrejme príťažlivé okolie Adamovho dvora. Tu bolo objavené sídlisko z 8.-9. storočia, východne od neho pohrebisko z toho istého obdobia. Ďalšie slovanské sídlisko bolo zistené na pieskovej dune západne od majera Adamov v polohe štrkoviska. Odtiaľto bol získaný črepový materiál a železné predmety, ktoré možno datovať do bezprostredne nadväzujúceho veľkomoravského obdobia (10 st.) (Záhorie č.4 Ročník V. autor : Viera Drahošová)

História mesta od prvej písomnej zmienky až do roku 1848

Prvá historická správa o Gbeloch pochádza z roku 1392. Gbely vtedy patrili medzi významné sídla na Záhorí, lebo mali vlastnú faru. Názov obce je zrejme kumánskeho pôvodu. Neďaleko obce je kopec s názvom Ostrý vrch, po kumánsky egä bel. Podľa neho dostala kedysi obec meno. Rakúšania ju dosiaľ nazývajú Egbell, Slováci si názov upravili na Gbely.

Gbely boli súčasťou holíčskeho panstva a patrili jeho majiteľom. V 14. storočí to boli Štiborovci, Šlikovci, od roku 1489 Czoborovci a od roku 1736 Habsburgovci. Posledný Czobor prehral holíčske panstvo v kartách. Panstvo kúpili neskôr Habsburgovci. Podľa súpisu obyvateľstva z roku 1452 boli Gbely so svojimi 40 usadlosťami treťou najväčšou obcou panstva (Holíč – Unín – Gbely).

V 16.-17. storočí získali Gbely mestské výsady – mali právo poriadať 4 výročné jarmoky, čo priaznivo ovplyvnilo najmä rast miestnych remesiel.

Obyvatelia sa okrem poľnohospodárstva zaoberali pestovaním konopí a lisovaním konopného oleja, ktorý chodili predávať na Moravu a do Viedne. O rozvoj remesiel sa zaslúžili Habáni, ktorí sa usadili v obci v roku 1547.

Začiatkom 17. storočia stíhali obec rôzne pohromy. V roku 1602 prišli do Gbelov Bočkayovi vojaci, ktorí vypálili habánsky dvor. Habáni si prenajali bydlisko v Gbeloch od Imricha Czobora a to im o niekoľko rokov vypálili Turci. Podľa kanonickej vizitácie v týchto nepokojných časoch bol zničený kostol a obec nemala školu.

Obecné pečatidlo z 15. storočia potvrdzuje existenciu obecnej samosprávy v Gbeloch.

Na čele gbelskej obce stál richtár s obecným výborom. Richtár a ďalší obecní funkcionári boli volení zhromaždením obyvateľov obce. Obyvatelia Gbelov sa delili na poddaných, slobodných zemanov a šľachtu. Poddaní tvorili väčšinu obyvateľov v Gbeloch. Iba niekoľko rodín patrilo medzi slobodných zemanov a šľachtu. Boli to napr. rodiny Peškov, Adamovičov, Gajdúškov, Ištvánov. Poddanské povinnosti plnili Gbelania až do roku 1848. Museli odovzdávať časť svojej úrody a pracovať na panskom. Vysporiadanie medzi poddanými a zemepánmi z roku 1848 sa neobišlo bez problémov.

NOBILIS EGBELIENSIS

Nobilis Egbeliensis je latinské pomenovanie, s ktorým sa stretávame v stredovekých listinách a v doslovnom preklade znamená šlachtici gbelskí. Bola to slobodná skupina obyvateľov, ktorá vlastnila pôdu a privilégiá. Mali erb, právo voliť / muži /, právo lovu a vtáčnictva. Ďalšie privilégiá boli hospodárskeho charakteru. Z povinností to bola v prvom rade povinnosť vlastniť zbrane a na vyzvanie kráľa sa zúčastniť vojenského ťaženia.

Nobilis Egbeliensis môžeme rozdeliť do 3 skupín:

Vyššia šľachta – majitelia panstva Holíč a Šaštín, do ktorého spadali aj Gbely

Stredná šľachta – majitelia pozemkov a kúrií v Gbeloch s príslušným počtom poddaných

Nízka šľachta – zemania, hospodáriaci na vlastnej alebo prenajatej pôde bez poddaných

V prvej skupine boli majitelia panstva Šlikovci, Štibor, Czoborovci a cisárska rodina Habsburgovcov, ktorá od Czoborovcov upadajúce panstvo kúpila. Imrich Czobor bol zástupcom palatína a mal v Gbeloch svoj kaštieľ, kúriu a o Gbeloch sa vyjadroval ako o “svojich milých Gbeloch”.

Z druhej skupiny môžeme spomenúť iba dve rodiny Bošányovcov a Kőrmendyovcov. Nevieme ako a kedy sa do Gbelov dostali. Rodina Kőrmendyovcov sa v Gbeloch udržala do konca 18. storočia a je o nej dostatok informácií. Kőrmendyovci Czoborovcom dlhodobo poskytovali svoje služby, preto patrili k ich obľúbencom. Keď Czoborovci museli predať panstvo, Kőrmendyovci z Gbelov odišli. Zostali po nich iba archívne zápisy, hrobka v kostole sv. Michala a torzo Krížovej cesty na cintoríne. Nejasný vzťah ku Gbelom má zemianska rodina Baršonovcov.

Vlastnili pôdu v Kátove, kúrie v Holíči a v Skalici. Juraj Baršon narodený alebo pokrstený v Petrovej Vsi, dosiahol hodnosť varadínskeho a potom jágerskeho biskupa.

Tretiu, najpočetnejšiu skupinu tvorili zemania, ktorí hospodárili na svojej alebo prenajatej pôde. V priebehu 16. až 18. storočia žili v Gbeloch rodiny Holosy, Arokhathy, Alfeoldy, Saaghy, Waghy, Papály, Terek ex Kuklov, Štvrtecký, Farkaš, Papánek, Valent, Rubovič, Adamovič, Šurány, Faragula, Del, Recsi, Fodor a Peči. Zemania uzatvárali manželstvá medzi sebou, ale kmotrovstvá medzi zemanmi a ostatnými obyvateľmi Gbelov neboli výnimkou. Keď sa v roku 1749 stali majiteľmi panstva Habsburgovci, vniesli do tejto oblasti nové hospodárske zmeny. V Šaštíne a Holíči založili manufaktúry, vybudovali žrebčín v Kopčanoch a na majere Holíčskeho panstva priviezli zo Španielska veľmi drahé plemeno oviec – merino. Každoročne sa v Holíči konali dražby oviec, na ktorých sa zúčastňovali aj gbelskí zemania. Medzi nakupujúcimi nachádzame v licitačných listinách z roku 1820 a 1821 gbelského zemana Papánka a zemana Šurányho, ktorí tu nakupovali pre svoje chovy plemenných baranov.

Skupina zemanov, ku ktorým sa pridávali i majetní sedliaci, mala vplyv na celkovú vzdelanostnú úroveň obyvateľov Gbelov. Medzi študentmi jezuitského gymnázia v Skalici nachádzame mnoho študentov z Gbelov. Z dostupných a doteraz známych historických zdrojov sa dá vyvodiť záver, že i bohatí Kőrmendyovci svoju existenciu postavili na vzdelanosti a tú si po stáročia snažili udržať.

Gbely v 19. až 20. storočí

V roku 1875 hospodárilo v Gbeloch 314 rodín. Gbely v storočí stavovských povstaní (17.storočie) spustli lebo nimi stále prechádzali vojská. Až koncom 19. storočia vznikli prvé remeselné dielne. Pre rozvoj obce bola dôležitá železničná trať, ktorá bola vybudovaná v roku 1892. Práve po nej koncom 19. storočia odišlo viac ako 300 Gbelanov za prácou do Ameriky, kde vybudovali osady Gbelčanov.

Mimoriadny význam pre obec malo objavenie nafty v roku 1912 a začiatok jej ťažby v roku 1914.

V roku 1912 gbelský občan Ján Medlen zistil na svojom pozemku unikajúci plyn, ktorý využil na kúrenie vo svojom domci. Verejnosť upozornil na nález plynu výbuch v roku 1913, Úradné komisie zistili zemný plyn a našli pri vŕtaní čierny olej. Banskí odborníci, ktorí boli poslaní maďarskými úradmi do Gbelov začali ťažbu nafty. Do baní bolo zavedené elektrické osvetlenie, zriadili vodáreň a vodovod. Blízko stanice vybudovali dva olejové rezervoáry. Ku koncu I. svetovej vojny pracovalo v baniach asi 400 robotníkov, zväčša vojenských zajatcov. Po prevrate v roku 1918 robotníci zastavili prácu v baniach. Začalo sa veľké rabovanie, hlavne v židovských obchodoch v obci. Situácia sa upokojila až keď Československá dočasná vláda pre správu Slovenska prevzala naftové bane.

Zdroj: Mesto Gbely – Marta Veselá

Autor

  • Redakcia

    View all posts

Štítky: Gbelyhistoriaobce a mestaobce a mesta foto
Predchádzajúci príspevok

Bílkove Humence – história

Ďalší príspevok

Hlboké – história

Čítajte viac

Taynayovský dom v Skalici Zdroj: Záhorské múzeum
Skalica

Poznáte? Taynayovský dom s arkierom na Potočnej ulici v Skalici

7. mája 2022

V pamiatkovom fonde skalických meštianskych stavieb bol nárožný poschodový Taynayovský dom číslo 31 na Potočnej ulici vždy pozoruhodný osobitými architektonickými...

NaZahori.sk - Vlado Miček
Myjava

📷 📺 Pamätník M. R. Štefánika stojí na Myjave viac ako 100 rokov

4. mája 2022

Pamätník generála Milana Rastislava Štefánika na námestí, ktoré je pomenované práve po tomto velikánovi, stojí na jednom mieste už viac...

📷 Prvomájové retro vzniklo v šenku v Dojči
Dojč

📷 Prvomájové retro vzniklo v šenku v Dojči

1. mája 2022

V roku 2022 sa Prvomájové retro oslavy v Dojči neuskutočnia. Archívny článok: Obec Dojč pri Senici sa stala známa svojou...

NaZahori.sk
Cerová

📷 📺 Tip na výlet: Od hradu (Plaveckého) k hradu (Korlátka)

23. apríla 2022

Tip na výlet, pri ktorom sa dá stihnúť pozrieť za jeden deň dva hrady, dať si desiatu pri bývalom poľovníckom...

OOCR Záhorie: Veľkonočné sviatky ponúkajú na Záhorí trhy, výlety aj motokros
Brezová pod Bradlom

OOCR Záhorie: Veľkonočné sviatky ponúkajú na Záhorí trhy, výlety aj motokros

18. apríla 2022

Počas predĺženého víkendu aj na Záhorí dominujú podujatia spojené s Veľkonočnými sviatkami, ale na programe sú aj výstavy, športové podujatia či...

NaZahori.sk
Podbranč

📷 📺 Tip na rodinný výlet k hradu Branč na Záhorí

6. apríla 2022

Zrúcanina hradu Branč sa nachádza vo výške 480 metrov nad morom. Leží na rovnomennom kopci nad obcou Podbranč v Myjavskej...

Načítaj viac
Ďalší príspevok
Obec Hlboké

Hlboké - história

Pridaj komentár Zrušiť odpoveď

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Súhlasím s podmienkami a zásadami ochrany osobných údajov.

Nadchádzajúce podujatia

máj 16
28. januára - 5. júna

Patrik Ševčík: Kríza

máj 16
28. januára - 22. mája

Zreštaurované diela v roku 2021 zo zbierok ZGJM

máj 28
28. mája o 20:00 - 29. mája o 3:00

Krojovaná zábava – Častkov

Zobraziť kalendár
  • Na Potočnej ulici v Skalici došlo k výbuchu, dvaja zranení

    Na Potočnej ulici v Skalici došlo k výbuchu, dvaja zranení

    0 shares
    Zdieľať 0 Tweet 0
  • Rodinná tragédia v obci Gajary na Záhorí

    0 shares
    Zdieľať 0 Tweet 0
  • K tragédii na železničnom priecestí v Plaveckom Štvrtku sa vyjadrila polícia

    0 shares
    Zdieľať 0 Tweet 0
  • V Plaveckom Štvrtku došlo k zrážke nákladného vlaku s osobou v koľajisku

    0 shares
    Zdieľať 0 Tweet 0
  • Aktualizácia k výbuchu v Skalici: Škoda vyčíslená na 60-tisíc eur, vyšetruje sa všeobecné ohrozenie

    0 shares
    Zdieľať 0 Tweet 0
Záchrana malého „stvorenia“ zo šachty v obci Hrašné

Záchrana malého „stvorenia“ zo šachty v obci Hrašné

15. mája 2022
📷 V Múzeu Štefánika na Košariskách otvorili Vzdelávacie centrum Albertína

📷 V Múzeu Štefánika na Košariskách otvorili Vzdelávacie centrum Albertína

14. mája 2022
Ochranári začali s obnovou rieky Rudava od Veľkých Levár po sútok s Moravou

Ochranári začali s obnovou rieky Rudava od Veľkých Levár po sútok s Moravou

14. mája 2022
  • O nás
  • Kontaktujte nás
  • Zásady ochrany osobných údajov
Ozvite sa na redakcia@nazahori.sk alebo volajte +421 904 265 602

© 2022 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. | Webové riešenie od vrabel.it.

No Result
View All Result
  • Skalicko
  • Senicko
  • Malacko
  • Myjavsko
  • Prihlásiť sa

© 2022 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. | Webové riešenie od vrabel.it.

Vitajte späť!

Prihláste sa do svojho účtu

Zabudli ste heslo?

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Prihlásiť

Add New Playlist