V práve prebiehajúcej súťaži o cenu Kultúrna pamiatka roka – Cena Nadácie SPP rozhoduje verejnosť svojím hlasovaním o najkrajšej obnovenej národnej kultúrnej pamiatke, ktorá bola zrekonštruovaná v rokoch 2021 a 2022 a ktorá je prihlásená do súťaže Kultúrna pamiatka roka – Fénix. Informuje o tom web stránka súťaže.
Zo Záhoria sa o hlasy verejnosti uchádzajú dve pamiatky – Kaštieľ v Jablonici a Kačenáreň v Kopčanoch. Rekonštrukcie objektov sa realizovali aj s grantových dotácií Trnavského samosprávneho kraja.
V tejto súťaži rozhoduje verejnosť svojím hlasovaním o najkrajšej obnovenej národnej kultúrnej pamiatke, ktorá bola obnovená v rokoch 2021 a 2022 a ktorá je prihlásená do súťaže Fénix – Kultúrna pamiatka roka. Pamiatka, ktorá v hlasovaní získa najviac hlasov verejnosti, obdrží cenu „Fénix – Cena Nadácie SPP“.
Kaštieľ v Jablonici – príbeh
Začiatkom novoveku poznačili vývoj rozsiahleho panstva hradu Korlátka okrem iného aj negatívne dopady uhorského dedičského práva. Jeho základným princípom bola deľba dedičstva medzi viacerých dedičov. Dôsledkom boli časté rodinné i súrodenecké konflikty a rozdrobovanie majetku. Toto neustále delenie majetku pri jeho dedení dalo základ vzniku početných rezidenčných kaštieľov. A tak v Jablonici nechal Gašpar Pongrácz postaviť v 16. storočí renesančnú kúriu, ktorá bola zrejme základom západného krídla dnešného kaštieľa. Niektoré zdroje uvádzajú, že kaštieľ stojí na mieste bývalého vodného hradu. V sedemnástom storočí sa objekt rozrastal, menil podobu a neskôr aj majiteľov. Počas tureckých výbojov v r. 1663 vyhorel. Počas následnej barokovej rekonštrukcie a prestavby pribudli dve nárožné veže. Keď kaštieľ získali do vlastníctva Apponyiovci, dali ho v 19. storočí prestavať v duchu klasicizmu.
Posledným šľachtickým majiteľom bol gróf Anton Apponyi, manžel vnučky Márie Lujzy, manželky Napoleona Bonaparte. Anton Apponyi dal kaštieľ koncom 19. storočia „prefasádovať“ na spôsob vtedy populárneho historizmu. Za prvej Československej republiky objekt slúžil ako sýpka, po 2.svetovej vojne ako škola. Práve vtedy došlo k rozsiahlym zmenám vnútornej dispozície objektu. Pôvodne barokový dvojpodlažný objekt má tri krídla a hospodárske, zväčša novšie prístavby. Nárožia hlavného krídla kaštieľa sú ukončené diagonálne orientovanými štvorbokými vežami a z dvorovej strany vystupuje centrálny rizalit s mohutným barokovým vstupom. Na vstup nasadá dekoratívna nadstavba. Prinajmenšom časť kaštieľa bola podpivničená, no v súčasnosti sú suterény zasypané. Priľahlý anglický park sa zachoval len vo výrazne zredukovanej rozlohe a v zanedbanom stave.

Hlasujte za Kaštieľ v Jablonici
Kačenáreň v Kopčanoch – príbeh
Unikátom Kopčian sú viaceré pozoruhodné pamiatky mimo zastavaného územia obce. Sú pozostatkami významného centra Veľkomoravskej ríše z 9. storočia a neobvyklých hospodárskych aktivít viedenského cisárskeho dvora v 18. storočí. Okolo r. 1736 severovýchodne od známeho kostola sv. Margity Antiochijskej vznikol rybník na odchyt divokých kačíc a o dvadsať rokov jednoposchodová stavba s pivnicami, tzv. „Kačenáreň“. Plnila hospodársko-skladovú funkciu ako súčasť komplexu na odchyt divožijúceho vodného vtáctva podľa metódy holandského odborníka Jacoba Bodesa. Odchyt sa vykonával pomocou rákosovou trstinou maskovaných sietí, umiestnených nad systémom kanálov rybníka.
Stavebný plán vypracoval pravdepodobne Tadeáš Adam Karner a vzhľadu objektu dominovali prvky baroka. Prevádzka odchytu kačíc trvala nepretržite 182 rokov, až do zániku habsburskej monarchie v r. 1918. Následne zostala Kačenáreň opustená a bez údržby. Pred rekonštrukciou boli zvyšky stavby bez strechy, s polorozpadnutými a miestami prevalenými klenbami nad suterénom aj prízemím, v štádiu rozpadu boli aj obvodové múry objektu. Prvky vybavenia interiéru sa nezachovali.

Hlasujte za Kačenáreň v Kopčanoch
Hlasovanie
Výber základných pravidiel hlasovania
- Každý, kto sa zapojí do hlasovania, sa stáva podľa ustanovení štatútu tejto súťaže súťažiacim.
- Súťažiaci môže hlasovať maximálne jeden krát denne z jednej mailovej adresy.
- Súťaž bude prebieha v období od 15. 3. 2023 do 5. 4. 2023 do polnoci.
- Spomedzi všetkých hlasujúcich budú vyžrebovaní výhercovia nasledovných cien:
- 1x pobyt pre 2 osoby v Kubínyiovskom kaštieli v Dolnom Kubíne v hodnote 400,- eur,
- 19x balíček plný prekvapení (obsahujúci: vedomostná spoločenská hra Hrady a zámky, drobné reklamné predmety) v hodnote do 40,- €.
- Každý súťažiaci môže získať iba jednu výhru.

Hlasovať môžete na konkrétnu pamiatku na fenix.sk na odkaze TU
Ministerka kultúry SR udelí na návrh odbornej poroty maximálne tri ceny „Fénix – Kultúrna pamiatka roka“, za obnovu objektu národnej kultúrnej pamiatky alebo jeho ucelenej časti, resp. za výnimočný počin záchrany národnej kultúrnej pamiatky.
Laureáti 16. ročníka získajú osvedčenie o udelení ceny „Fénix – Kultúrna pamiatka roka“ priamo z rúk ministerky kultúry SR a tiež finančnú odmenu 10 000 eur od generálneho partnera súťaže, Nadácie SPP, ktorá spolu s SPP dlhodobo podporuje obnovu a záchranu kultúrnych pamiatok na Slovensku.
Odborná porota má zároveň právo udeliť titul „Čestné uznanie“, ktoré môže získať právnická alebo fyzická osoba, ktorá zásadným spôsobom vstúpila do procesu obnovy/reštaurovania pamiatky, za mimoriadny prínos k ochrane a obnove pamiatky.
Okrem vyššie uvedených cien udelí generálny partner súťaže, Nadácia SPP, cenu „Fénix – Cena Nadácie SPP“. Cena bude udelená na základe výsledkov hlasovania verejnosti za najkrajšiu obnovenú/zreštaurovanú pamiatku.
Ministerstvo kultúry, odborná porota a partneri súťaže majú právo na základe spoločného rozhodnutia vybrať pamiatku, nachádzajúcu sa v prebiehajúcom procese obnovy/reštaurovania a udeliť jej vlastníkovi titul „Adept na cenu Fénix – Kultúrna pamiatka roka“. Cieľom udelenia tejto ceny je podporiť vlastníkov národných kultúrnych pamiatok, nachádzajúcich sa v procese obnovy, upozorniť verejnosť na túto národnú kultúrnu pamiatku a proces jej obnovy a vytvoriť priestor pre sledovanie celého procesu až po jej úspešne ukončenú obnovu.
zdroj: Fénix kultúrna pamiatka roka