Františkáni v Skalici, Vinohrady, vinohrady... a Ľudový odev na Záhorí
 

Františkáni v Skalici, Vinohrady, vinohrady... a Ľudový odev na Záhorí

zahorske_muzeum_vinohrady_vystava
Kategória:
Skalica-okres
Dátum:
18. jún 2021 - 6. august 2021
Miesto konania:
Galéria u františkánov - Skalica

 

 

Záhorské múzeum v Skalici pripravilo v Galérii u františkánov panelovú výstavu, pozostávajúcu z troch častí: Františkáni v Skalici (kurátor ThLic. Mgr. Martin Hoferka, ThD.), Vinohrady, vinohrady... (kurátor Mgr. Róbert Svíba) a Ľudový odev na Záhorí (kurátorka Mgr. Dita Andrušková, PhD., PhDr. Richard Drška). Ide o výber z najúspešnejších výstav Záhorského múzea v posledných rokoch.

Prvá Františkáni v Skalici približuje dejiny skalického františkánskeho kláštora Bolestnej Panny Márie so zameraním na duchovný a kultúrny odkaz. Založený bol observantmi v 1. polovici 15. storočia, v roku 1517 sa začlenil do novovzniknutej provincie Najsvätejšieho Spasiteľa. Kláštor počas svojej existencie zažil viacero zlatých, ako i temných období. Vzhľadom na osmanské nebezpečenstvo ho zvolili za sídlo vedenia provincie a otvorili v ňom rádovú teologickú školu. V 17. storočí museli mnísi viackrát opustiť kláštor pre vojenské nepokoje alebo ich činnosť prerušil mor. Po veľkom požiari v roku 1729 začali rehoľníci s generálnou barokovou prestavbou kostola i kláštora, kedy získali svoju terajšiu podobu.

Výstava Ľudový odev na Záhorí – tradícia a dnešok je venovaná tradičným podobám ľudového odevu na Záhorí. Mapuje lokálne formy sviatočného a obradového mužského a ženského odevu, vychádzajúc z historického vývoja Záhoria rozdeleného na panstvá. Oboznámi návštevníka s podobami skalického, holíčskeho, šaštínskeho, senického, jablonického, moravskosvätojánskeho, malackého a plaveckého ľudového odevu v minulosti, charakterizuje tiež jednotlivé krojové komplety i rôzne krojové súčiastky.

Hlavným cieľom výstavy Vinohrady, vinohrady... bolo predostrieť návštevníkovi historické súvislosti rozvoja vinohradníctva v Skalici a blízkom okolí Pomoravia, predstaviť dôležité dokumenty dokladujúce spätosť vinohradníctva a vinárstva so Skalicou už z 15. storočia, ale i pôsobenie rôznych spolkových organizácií na rozvoj vinohradníctva, poukázať na neoddeliteľnú väzbu vinohradníckych tradícií s náboženským životom. Od sviatkov určujúcich začiatky niektorých prác vo vinici až po oslavy sv. Urbana, patróna vinohradníkov. Výstava sa snažila priblížiť i špecifiká vinohradníctva v Skalici: vývoj a vznik značky známeho Skalického rubínu, históriu firmy na výrobu striekačiek Jozefa Pokorného, charakteristický architektonický prejav vinohradníckych stavieb – skalických búd, dejiny Bratstva svätého Urbana v Skalici a i.

Výstava bude sprístupnená zdarma a bez vernisáže.

 
 

Všetky termíny:

  • Od 18. jún 2021 do 6. august 2021

Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned

Najnovšie fotogalérie

Borský Mikuláš

Borský Mikuláš Borský Mikuláš Borský Mikuláš Borský Mikuláš Borský Mikuláš

Skalica, Deň otvorených búd

Skalica, Deň otvorených búd Skalica, Deň otvorených búd Skalica, Deň otvorených búd Skalica, Deň otvorených búd Skalica, Deň otvorených búd

Senica zhora

Senica zhora Senica zhora Senica zhora Senica zhora Senica zhora

Medzinárodný deň stromov 2021

Medzinárodný deň stromov 2021 Medzinárodný deň stromov 2021 Medzinárodný deň stromov 2021 Medzinárodný deň stromov 2021 Medzinárodný deň stromov 2021
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada
Nazahori.sk používa cookies
Táto stránka používa súbory cookies. Ak budete pokračovať v prehliadaní tejto stránky, súhlasíte s ich používaním.