NaZahori.sk
 

Kultúrne Vianoce

Senica_Kulturne_vianoce20201203
Kategória:
Senica
Dátum:
19. december 2020 10:00
Miesto konania:
Senica, Dom kultúry - Dom kultúry
Senica

Vianoce sú najkrajším sviatkom v roku, ktoré prežívame v kruhu najbližších a užívame si vzájomnú blízkosť. Vianočná dedinka v Senici má už dlhoročnú tradíciu. Je to miesto priateľských stretnutí, kde čas beží o čosi pomalšie. Ľudia sa stretnú pri varenom víne či medovine a užívajú si tú pravú atmosféru Vianoc. ?

Tento rok kvôli pandemickým opatreniam spojených s COVIDom-19 Mestské kultúrne stredisko (MsKS) presunulo kultúrny program z námestia do Domu kultúry.

Vianoce v Dome kultúry

Vianoce sú najkrajším sviatkom v roku, ktoré prežívame v kruhu najbližších a užívame si vzájomnú blízkosť. Vianočná dedinka v Senici má už dlhoročnú tradíciu. Je to miesto priateľských stretnutí, kde čas beží o čosi pomalšie. Ľudia sa stretnú pri varenom víne či medovine a užívajú si tú pravú atmosféru Vianoc. ?

Tento rok kvôli pandemickým opatreniam spojených s COVIDom-19 Mestské kultúrne stredisko (MsKS) presunulo kultúrny program z námestia do Domu kultúry.

14. decembra 18.00 h - Vianoce s Križoviankou

Týždeň podujatí pre všetky vekové kategórie otvorí Vianočný koncert dychovej hudby Križovianka.

Koncert plný kolied a tradičných vianočných piesní v podaní dychovej hudby KRIŽOVIANKA Dom kultúry Senica Vstupné: 5 €, predpredaj: Infosen Senica, tel.č.: 034 651 64 59 Organizátor: MsKS Senica

Vianoce v kine

Vianoce v kine bude patriť nadšencom filmov, ponúknuté sú klubové premietania, ale aj tohtoročné premiéry.

15. december 19.00 - Modelár

Príbeh dvoch kamarátov, ktorí prevádzkujú prosperujúcu požičovňu dronov, sa odohráva v súčasnej Prahe.

Réžia: Petr Zelenka  •  Scenár: Petr Zelenka  •  Kamera: Alexander Šurkala  •  Hudba: Janez Dovč  •  Strih: Vladimír Barák  •  Hrajú: Kryštof Hádek, Jiří Mádl, Veronika Khek Kubařová, Zuzana Fialová, Richard Stanke, Helena Dvořáková, Miroslav Hanuš, Jiří Svoboda

Príbeh dvoch kamarátov, ktorí prevádzkujú prosperujúcu požičovňu dronov, sa odohráva v súčasnej Prahe. Majiteľ firmy prezívaný Plech, vo voľnom čase raper, sníva o veľkých peniazoch a neochvejných istotách. Chemik a vynikajúci letecký navigátor Pavel, ktorý sa práve vrátil zo zahraničia, sníva o spravodlivosti a osobnom angažmáne v náprave sveta. Drony sú pre bývalých spolužiakov zo strednej školy priepustkou do mnohých oblastí ľudského konania, kam by sa inak nepozreli. Medzi ich klientami sú prezidentský kandidát i výtvarníci organizujúci happeningy. Drony vo filmu monitorujú veterné elektrárne, nosia luxusné kabelky na prehliadke namiesto modeliek alebo sprejujú zo vzduchu Petřínsku rozhladňu. Keď sa však jeden z hrdinov rozhodne využiť dron na niečo úplne iné, situácia vo firme sa začne komplikovať.

 

16. decembra  10.00 h GAŠPARKO

V sobotu 19. decembra privíta Senica Slovenský ľudový umelecký kolektív (SĽUK), ktorý v doobedňajších hodinách uvedie pre deti tanečnú veselohru Gašparko

Dom kultúry Senica, Vstupné: 6 €, Predpredaj: Infosen Senica, tel.č.: 034 651 64 59.

Tanečná veselohra je určená deťom od 4-9 rokov. Scénická forma je postavená na spojení tradičného bábkového divadla a ľudového tanca a hudby. I keď ide o tradičné podoby umenia, spôsob spracovania je aktuálny a rešpektuje svet malých súčasníkov. Program si kladie za cieľ aktivizovať deti a zapájať ich priamo do diania na scéne. Deti tak nielen sledujú rozprávkovú jarmočnú krajinu, ale spolu s jarmočníkmi sa vyšantia a svojou šikovnosťou a umom pomôžu Gašparkovi nájsť a urobiť poriadky so zlými čertami.

Program je primárne určený deťom, ale jeho štruktúra ho stavia i do polohy rodinného predstavenia.

Choreografia: Ján Blaho, hudba: Stanislav Palúch, kostýmy a scéna: Eva Jiřikovská, bábky: Beata Westrych – Zázrivec, design: Martin Šútovec, námet, scenár a réžia: Juraj Hamar, učinkuje: tanečný súbor

 

16. decembra  17.00 h – Slovenské Vianoce

Komédia o stvorení sveta a o tom, čo bolo potom

Dom kultúry Senica, Vstupné: 12 €, Predpredaj: Infosen Senica, tel.č.: 034 651 64 59, dĺžka podujatia: 60 minút

Tanečná komédia Slovenské Vianoce s podtitulom Komédia o stvorení sveta a o tom, čo bolo potom, je už tradičným opusom SĽUK-u. Autorský tím sa pri jeho tvorbe inšpiroval najmä slovenským ľudovým divadlom, ktoré predstavuje nenapodobiteľnú syntézu sakrálnych a profánnych tém. Tie našli svoj obraz v betlehemských hrách a tradičných obchôdzkach s ľudovým divadlom tohto obdobia (Chodenie s hadom, Hra o Herodesovi, Hľadanie nocľahu, Traja králi a ďalšie). Vo všeobecnosti ide najmä o zobrazenie biblických motívov, ktoré súvisia s narodením Ježiša Krista, so zjavením betlehemskej hviezdy a s poklonou troch mudrcov „od východu.“

Tvorcovia však nezostali nič dlžní ani starozákonnej téme stvorenia sveta, ktorá nebýva až tak často divadelne stvárňovaná. Tak vznikol jedinečný projekt tanečnej komédie v dvoch dejstvách.

Námet a scenár: Juraj Hamar, réžia: Juraj Nvota, choreografia: Ladislav Cmorej, Stanislav Marišler, Ján Blaho, hudba: Stanislav Palúch, kostýmy: Katarína Holková, scéna: Marek Hollý, grafický dizajn: Ďuro Balogh, projekcia: Ján Šicko, foto: Ctibor Bachratý

 

Vianoce v kine

16. decembra 17.00 h - Maškrtné medvedie príbehy

(Mlsné medvědí příběhy v kinech)

Réžia: Alexandra Májová, Kateřina Karhánková

Jeden je veľký a druhý drobček. Obaja sú medvede a sú stále hladní. Ale nielen láska k dobrému jedlu z nich robí najlepších priateľov. Ich hlavným spoločným cieľom je poriadne si napchať brušká, a tak sa väčšina ich každodenných dobrodružstiev točí okolo toho, ako sa čo najľahšie dostať k niečomu naozaj dobrému na zjedenie. Zdrojom inšpirácií pri vymýšľaní stratégií sú pre ne ich koníčky. Medveď rád číta dennú tlač, odborné publikácie, sleduje televíziu a surfuje po internete. Medvedík miluje rozprávky a príbehy o medveďoch. Často sa im ale stane, že aj ten najlepší plán nevychádza podľa pôvodných predstáv. To je potom v medveďom živote všetko hore nohami. Napriek mnohým nezdarom ich príhody dopadnú šťastne.

 

16. decembra 19.00 h - Corpus Christi

Réžia: Jan Komasa  •  Hrajú: Bartosz Bielenia, Aleksandra Konieczna, Eliza Rycembel, Tomasz Ziętek, Barbara Kurzaj, Leszek Lichota, Zdzisław Wardejn, Łukasz Simlat, Anna Biernacik, Lidia Bogaczówna, Malwina Brych, Bogdan Brzyski, Juliusz Chrząstowski, Radosław Ciucias

Dvadsaťročný Daniel prejde v nápravnom zariadení pre mladistvých duchovnou premenou. Chcel by sa stať kňazom, ale s jeho trestným registrom na to nemôže ani pomyslieť. Keď ho prepustia a má začať pracovať v stolárstve v malom meste, prezlečie sa po príchode do kňažského a vďaka náhode sa začne starať o miestnu farnosť. Príchod mladého charizmatického pastiera rozčerí stojaté vody a miestna komunita, kruto zasiahnutá tragédiou, ktorá sa tu stala, môže s jeho pomocou začať pomaly liečiť svoje rany. Uspeje Daniel vo svojom poslaní? A za akú cenu?

 

18. december 19.00 h - 100 % Vlk

Každá svorka potrebuje vodcu.

Réžia: Alexs Stadermann

Tento Halloween bude stopercentne zábavný a stopercentne chlpatý. Freddy Lupine vyzerá ako obyčajný mladý chlapec, akurát nie je obyčajný a nie je ani tak celkom chlapec. Má štrnásť a je... vlkolak. Alebo skôr bude. Freddy je súčasťou hrdého starého rodu vlkolakov a všetci očakávajú, že sa raz z neho stane vodca svorky – rovnako ako kedysi jeho otec. Keď nadíde slávnostná noc jeho prvej premeny, Freddy je pripravený stať sa hrôzostrašným a silným vlkom. Niečo sa však zvrtne a Freddy sa zmení sa na nie príliš dravého ani veľmi strašidelného, zato ale mimoriadne rozkošného... pudlíka.

Toto je stopercentné sklamanie pre všetkých. Keďže vlci a psi sebou navzájom pohŕdajú, Freddy sa stáva hanbou rodiny a končí na ulici. Zatiaľ. Čarovná noc a spln prvej premeny stále trvá a Freddy musí do rána dokázať, že je skutočným stopercentným vlkolakom, inak bude navždy vylúčený zo svorky. So srdcom vlka a ružovou natupírovanou frizúrou sa pudel Freddy vydáva do ulíc za dobrodružstvom a kopou zábavy. Stretne pár túlavých psích kamošov, šialeného zmrzlinára, zažije psie väzenie, odhalí jedno dávne tajomstvo a napokon všetkým dokáže, že stopercentný vlkolak môže byť drsný ako vlk a zároveň rozkošný a kučeravý ako pudlík.

100 % vlkolak nadväzuje na úspešné animované filmy, ktoré kombinujú príšery a hrôzostrašné kulisy so „strašidelne“ veľkou dávkou zábavy. Vlkolak s tvárou pudlíka Freddy sa môže smelo zaradiť do panteónu monštier ako Drakula a jeho partička z Hotelu Transylvánia alebo celá Rodina Addamsovcov či Príšerákovcov, bez problémov by ho zobrali na Monster High: Školu duchov a jeho životopis aj pôvod je skvelý na prácu medzi Príšerkami s ručením obmedzeným.

 

20. december 16.00 h - Ako sa Jano s drakom porátal

Najmenší diváci sa opäť potešia bábkovým predstavením ,,Ako sa Jano s drakom porátal“.

Divadlo Animare Silva, Dom kultúry Senica, vstupné: 2 €, predpredaj Infosen Senica, tel.č.: 034 651 64 59

Kočovné bábkové divadielko ANIMARE SILVA (lat. oživovať drevo), uvádza klasickú marionetovú rozprávku pre najmenších divákov " Ako sa Jano s drakom porátal".

Ide o autorský text manželov Pilátovcov, ktorí sú aj protagonistami predstavenia. Obidvaja sú vyštudovaní v umeleckých odboroch a v práci s drevom majú dlhoročné skúsenosti. Vlastnoručne si vyrobili scénu, bábky, rekvizity, ušili historické kostýmy a používajú renesančnú hudbu na dotvorenie čo najvernejšej podoby dobového bábkového divadla.

 

Kultúrne Vianoce

22. decembra 18.00 h – Spevácky zbor Cantilena a Dychové kvarteto J. jankoviča

Spevácky zbor mesta Senica CANTILENA a Dychové kvarteto Jaroslava Jankoviča spríjemnia predvianočnú atmosféru spoločným koncertom.

Dom kultúry Senica - tanečná sála, vstupné: 2 €, predaj vstupeniek: Infosen Senica, tel.č.: 034 651 64 59

Podujatia sa uskutočnia za dodržiavania nariadení a pokynov ÚVZ SR a preto je kapacita priestorov Domu kultúry limitovaná. Z tohto dôvodu oznamujeme verejnosti, aby si zľavnené vstupenky, ktoré sú už v predaji informačnej kancelárii INFOSEN SENICA, zabezpečili čo najskôr. ️ 

 
 
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada