Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Výstava Hrdinovia

16. novembra 2021 - 25. novembra 2021

vstup voľný
Výstava Jaroslav Žiak - Hrdinovia foto autor: Tomáš Jurovatý

V Dome kultúry v Senici je sprístupnená autorská výstava Jaroslava Žiaka s názvom Hrdinovia. Kolekcia šestnástich čiernobielych fotografií ponúka návštevníkom krehké prepojenie smutnej minulosti so súčasnosťou, kedy sa vnímanie neľahkého osudu jednotlivca premieňa do bytostného stelesnenia pojmu hrdina.
Jaroslav Žiak vyštudoval Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave a je členom Združenia slovenských profesionálnych fotografov.

Vo svojich prácach sa venuje čistej, nemanipulovanej fotografii v prostredí ateliéru i v exteriéri. Pre jeho tvorbu sú charakteristické paralelne realizované dokumentárne a portrétne projekty, na ktorých pracuje dlhodobo a systematicky. Medzi najznámejšie patria séria portrétov vlastnej dcéry „Ďalší príbeh“ (od roku 1998), cyklus zátiší „Z pracovného zošita“ (od roku 2002), portrétny cyklus „Hrdinovia“ (od roku 2009) či cyklus „Playstation“ (od roku 2006).

Motív vzniku cyklu Hrdinovia autor priblížil nasledujúco: „Mojou hlavnou témou sú ľudia, ich tvár a jej premena. Portrét považujem za výnimočnú udalosť stretnutia s možnosťou vypovedať o človeku. V ateliéri je pri portrétovaní možnosť dôvernejšieho rozhovoru, postupné približovanie sa do hĺbky, naladenie sa do jednej vlnovej dĺžky. Naopak, pri fotografovaní cyklu „Hrdinovia“ je nevyhnutné okamžité reagovanie, všetko sa odohráva veľmi rýchlo, na fotenie ostáva pár sekúnd, a o to silnejšie je uvedomovanie si okamihu stretnutia, neopakovateľnosti situácie. Mnoho portrétov vzniklo vďaka sebazapretiu preživších vzhľadom na ich zdravotný stav, boli ochotní obetovať sa spolupracovať. Celý proces portrétovania prebiehal na stretnutiach pripomínajúcich si zločiny fašizmu, ukončenie vojny, oslobodenie miest, koncentračných táborov… Doteraz bolo nafotografovaných 448 priamych účastníkov na 97 pietnych akciách a v 5 európskych štátoch.

Výstava fotografií Jaroslava Žiaka Hrdinovia je verejnosti prístupná do 25. novembra 2021 vo vestibule Domu kultúry v Senici.

Kultúrne podujatie organizačne zabezpečili Slovenský zväz protifašistických bojovníkov Oblastná organizácia Senica, Trnavský samosprávny kraj a Záhorské osvetové stredisko v Senici.

Podrobnosti

Začiatok:
16. novembra 2021
Koniec:
25. novembra 2021
Cena:
vstup voľný
Udalosť Kategória:
Udalosť Značky:
, ,
V Dome kultúry v Senici je sprístupnená autorská výstava Jaroslava Žiaka s názvom Hrdinovia.

Organizátor

Mestské kultúrne stredisko Senica
Telefón:
034/651 23 01
Zobraziť web - Organizátor

Miesto udalosti

Dom kultúry, Senica
Námestie Oslobodenia 11/17
Senica, 90501 Slovenská republika
+ Google Map
Zobraziť web - Miesto udalosti

Vitajte späť!

Prihláste sa do svojho účtu

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist