Bandy hokej v Senici už túto nedeľu, príď si ho vyskúšať na zimák

Bandy hokej v Senici už túto nedeľu, príď si ho vyskúšať na zimák

Bandy hokej Bandy hokej

Viete čo je bandy hokej? Neviete? Tak sa príďte zoznámiť s týmto športom v nedeľu 26. novembra od 13:30 do 14:30 hod. na Zimný štadión v Senici.

Stačí si zobrať korčule, hocijakú helmu a zimné rukavice. Ostatné vybavenie ako hokejku a loptičku vám zapožičajú . Tento nekontaktný šport, určený pre všetky vekové kategórie, začiatočníkov i „vyslúžilých“ hokejistov, prinášajú na Slovensko rodení Seničania, otec a syn – Ľudovít a Lukáš Vepyovci, ktorí sú zakladateľmi a predstaviteľmi Slovenskej asociácie bandy.

Bandy hokej je kolektívny šport a loptová hra, ktorá sa hrá na dve bránky na ľadovej ploche. Šport,ktorý je  nesmierne populárny v Škandinávskych krajinách a v Rusku. Hra, ktorá zapĺňa veľké arény, baví veľké množstvo ľudí a samotných hráčov, je už aj na Slovensku. Tréning je pre všetky vekové kategórie. Šport, v ktorom proti sebe nastupujú dve 11-členné družstvá (10 hráčov v poli a 1 brankár), je podobný ľadovému či pozemnému hokeju. Cieľom hry je dopraviť 6 cm gumenú loptičku pomocou hokejovej palice, ktorá je na dolnom konci oblúkovito zahnutá, do bránky.

Bandy hokej sa hrá na ihrisku, ktoré môže mať šírku 45m – 65m a dĺžku 90m – 110 m. Keďže takéto ihrisko zatiaľ na Slovensku nemáme, bude sa do vybudovania takéhoto ihriska hrávať variant tejto hry - Rink bandy, ktorá sa hráva na hokejových štadiónoch. Pravidlá sú hokejové, no vybavenie bandy. Rink bandy je neoddeliteľnou súčasťou FIB . Federácia umožňuje krajinám, ktoré z technických dôvodov dnes nemôžu počas sezóny hrať na vonkajších ľadových plochách, plnohodnotnú účasť na medzinárodných bandy turnajoch, v prípade kvalifikácie i účasť na MS v bandy. Rink bandy hrajú proti sebe 6 hráči. 

Zdá sa vám bandy hokej ako novinka? „Nie je tomu tak. Ak sa pozrieme do minulosti, tak zistíme, že Slovensko patrilo v čase pred príchodom klasického hokeja z Kanady medzi krajiny, kde sa bandy hokej hral. Preto je v súčasnej dobe našou snahou vrátiť Slovensko späť na mapu krajín bandy,“ vysvetľuje Lukáš Vepy

Našim zámerom je zvýšenie účasti obyvateľstva na pohybových a športových aktivitách bandy a tieto zabezpečovať prostredníctvom športových klubov na celoslovenskej, regionálnej a komunálnej úrovni. Chceme deti a mládež dotiahnuť na zimné štadióny, aby vykonávali aktivity zamerané na priaznivé účinky pre zdravie, regeneráciu síl, zdravotnú prevenciu pre aktívne využívania voľného času a zároveň zvýšenie počtu aktívnych členov bandy,“ objasnil zámery SAB Ľudovít Vepy.

A predstavil tiež odvážne plány do budúcnosti. V prvom rade chcú vybudovať širokú členskú základňu, presadenie odchovancov v kluboch bandy v rámci Slovenska, či v mládežníckych reprezentačných výberoch. V budúcnosti by tiež chceli vybudovať moderné tréningové centrum s mládežníckou akadémiou vychovávajúcou hráčov bandy a trénerov v svetovom meradle.

Momentálne vypracovali a spustili projekt Bandúrik pre deti od 4 do 8 rokov zameraný na všeobecnú pohybovú prípravu s postupným osvojovaním základov bandy. Pre deti sú pripravení na tréningoch tréneri s licenciou, cez leto chystajú letné kempy, tréningy prebiehajú najmodernejšími tréningovými metódami, deti čakajú rôzne klubové akcie, samozrejme aj zápasy a turnaje.

Za krátku dobu fungovania SAB sa im podarilo vytvoriť reprezentačné družstvo Slovenska v bandy, ktoré odohralo aj prvý medzištátny zápas medzi Českom a Slovenskom v Nymburku, na medzinárodnom rinkbandy turnaji, kde skončili na 4. Mieste, na majstrovstvá Európy v tomto športe obsadili 2. miesto. Založili zatiaľ 3 kluby bandy hokeja na Slovensku – v Trenčianskych Tepliciach, Trenčíne a v Skalici. Keďže sú obaja rodení Seničania, majú snahu založiť klub aj v Senici. Tieto kluby by v budúcnosti hrali tzv. „česko-slovenskú rinkbandyhokejovú ligu“.

Rate this item
(0 votes)

Senica - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Senica - Najnovšie fotogalérie

Prezidentka Čaputová na Búroch

Prezidentka Čaputová na Búroch Prezidentka Čaputová na Búroch Prezidentka Čaputová na Búroch Prezidentka Čaputová na Búroch Prezidentka Čaputová na Búroch

Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča

Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča Sobotište, Múzeum Samuela Jurkoviča

Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020

Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020 Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020 Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020 Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020 Sobotište, výstava zvierat 3.-5.1.2020

Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019

Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019 Synagóga Šaštín-Stráže 20.9.2019

Senica - Najbližšie akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada