Predstavujeme obce na Záhorí: Záhorská Ves - najzápadnejšia na Slovensku

Predstavujeme obce na Záhorí: Záhorská Ves - najzápadnejšia na Slovensku

Kompa v Záhorskej Vsi medzi Rakúskom a Slovenskom Kompa v Záhorskej Vsi medzi Rakúskom a Slovenskom

Železné drôty, ktoré zvierali nielen lužné lesy popri tečúcej rieke Morava, ale aj srdcia miestnych obyvateľov, sú už definitívnou minulosťou. Časy, kedy sa obec radila medzi tzv. zánikové, tiež. Záhorská Ves, najzápadnejšia obec Slovenska, si žije svojim vlastným životom, no udržiava čulé kontakty s neďalekými rakúskymi susedmi z Angernu, ako i okolitými slovenskými obcami Suchohradom a Vysokou pri Morave.

História

Existencia obce je doložená z roku 1301 pod názvom Magyarfalu, kedy tu bol pánom syn Andreja Magariho Tomáš Magari. Za feudalizmu to bola poddanská dedina panstva hradu Plaveč (malackého panstva). V prvej polovici 16.storočia bola obec obývaná chorvátskymi kolonistami. V roku 1678 bol v obci postavený kostol v barokovom slohu s predstavanou vežou, hlavným oltárom a  dvoma bočnými oltármi. Kostol bol zasvätený sv. Michalovi archanjelovi a sv. Kataríne mučenici. V roku 1870 bol v obci postavený cukrovar spoločnosťou okolo Maxa Löwbeera. Patril k najväčším v Európe a v prevádzke bol do roku 1949. Cukor z neho sa vyvážal do Rakúska. Postavená bola aj elektrifikovaná železnička cez drevený most nad riekou Moravou do Angernu na železničnú stanicu. V roku 1927 bola vystavaná Masarykova štátna ľudová i meštianska škola a riaditeľovi školy J. Fohlovi bola odovzdaná do prevádzky 27. júna 1927. Vyučovanie začalo 4. septembra 1927. Po prechode frontu v apríli 1945 nastali v Uhorskej Vsi spoločenské, hospodárske i politické premeny a od 1. januára 1949 nesie obec súčasný názov  – Záhorská Ves.

O miestnych pamätihodnostiach

Najväčšou kultúrnou pamiatkou je bezpochyby už vyššie spomínaný kostol sv. Michala. Nejde však o pôvodný kostol, nakoľko počas Vianoc v roku 1937 sa chórus pod ťarchou veriacich prevalil preto ho roku 1938 zbúrali a zariadenie neskôr previezli do nového kostola. Dodnes slúži miestnym veriacim ku každodenným bohoslužbám a cirkevným sviatkom. Z iniciatívy miestneho rodáka a polyhistora Mgr. Ota Šimkoviča bola pred budovou bývalého hostinca Steiner v roku 2007 odhalená pamätná tabuľa pri príležitosti úteku Ľudovíta Štúra cez obec. V roku 2008 bolo otvorené Uhranské múzeum v budove bývalej colnice, ktoré prostredníctvom tematických expozícií približuje návštevníkom dobový život v obci, zachytáva historické udalosti a predstavuje miestnych slávnych rodákov. Obecný úrad dokončil aj výstavbu náučného chodníka, ktorý sprevádza návštevníkov popri sochách patrónov jednotlivých spolkov pôsobiacich v Záhorskej Vsi.

O slávnych rodákoch

Najznámejšou rodáčkou spomedzi obyvateľov najzápadnejšej obce na Slovensku je svetoznáma operná diva Lucia Popp. Svojimi hlasivkami, profesionálnym zanietením a životným prístupom očarila poslucháčov Metropolitnej opery v New Yorku či v talianskej La Scale. Jej rodný dom sa nachádza v časti obce s názvom Kasárne. Mužskú časť populácie zastupuje Leopold Danihels. Bývalý predseda Svetového kongresu Slovákov sa po úteku z Československa usídlil v USA. Pracoval najprv pre americkú armádu, neskôr začal podnikať a bol spolumajiteľom kasína v Las Vegas. Venoval sa hotelierstvu a prenájmu nehnuteľností. Vyvíjal a podporoval charitatívnu a kultúrnu aktivitu Slovákov v zahraničí. Od roku 1993 bol predsedom Svetového kongresu Slovákov.

O kultúre, športe a spolkoch

Uhranský Somíc, dvojdňové kultúrne podujatie konajúce sa vždy počas tretieho augustového víkendu, napísal uplynulý ročník už svoju 15. kapitolu. V priestoroch rybárskeho dvora a na miestnom futbalovom štadióne  prebieha vystúpenie ľudových a folklórnych súborov z okolia a širšieho regiónu. Popri mnohých ďalších kultúrnych podujatiach, ktoré sú spojené s aktuálnymi ročnými obdobiami (Mikuláš, Pálenie Moreny) alebo s dobovými zvykmi (Fašiangy, Dožinky), rezonuje aj novembrový koncert na počesť už vyššie spomínanej opernej divy Lucie Popp. V obci pôsobí futbalový klub FK Záhorská Ves, kultúrny spolok Uhranska Perla, Dobrovoľný hasičský zbor, Rybársky spolok Morava, poľovnícke združenie Rozkvet, Jednota dôchodcov Slovenska. Pýchou a ozdobou obce sú miestne mažoretky MERCI, ktoré úspešne reprezentujú obec doma i v zahraničí.

O súčasnosti

Starostom obce je Boris Šimkovič, ktorý svoj mandát obhájil v posledných komunálnych voľbách už po 4-krát. V obci vychádza štvrťročne periodikum Záhorský hlásnik. V októbri tohto roka oslávila 90. výročie založenia miestna základná škola, v auguste svoje 75. narodeniny oslavovali zamestnanci materskej školy. Cezhraničná spolupráca sa aktívne rozvíja aj vďaka kompe, ktorá nahrádza most a znamená jedinú alternatívu pri preprave do neďalekého Rakúska. Obec má 1795 obyvateľov známych pod prezývkou Uhrané. Okolitá príroda a prístup k hrádzi, ktorá je súčasťou cyklistickej trasy na Záhorí, ponúka nielen domácim obyvateľom dostatočný priestor na regeneráciu a športové vyžitie. 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on sobota, 02 december 2017 10:20

Malacky - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Malacky - Najnovšie fotogalérie

Športový klub Rudar Láb

Športový klub Rudar Láb Športový klub Rudar Láb Športový klub Rudar Láb Športový klub Rudar Láb Športový klub Rudar Láb

Silvestrovský beh v Senici

Silvestrovský beh v Senici Silvestrovský beh v Senici Silvestrovský beh v Senici Silvestrovský beh v Senici Silvestrovský beh v Senici

Vianoce na Dérerke, Malacky

Vianoce na Dérerke, Malacky Vianoce na Dérerke, Malacky Vianoce na Dérerke, Malacky Vianoce na Dérerke, Malacky Vianoce na Dérerke, Malacky

Malacky - Považská Bystrica, hádzaná

Malacky - Považská Bystrica, hádzaná Malacky - Považská Bystrica, hádzaná Malacky - Považská Bystrica, hádzaná Malacky - Považská Bystrica, hádzaná Malacky - Považská Bystrica, hádzaná

Malacky - Najbližšie akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada