„Medardova kvapka 40 dní kvapká“

„Medardova kvapka 40 dní kvapká“ Featured

Ilustračná Ilustračná Foto: shutterstock.com

Dnes môžeme pogratulovať k meninám všetkým Medardom. Toto zaujímavé meno sa spája s rôznymi pranostikami a porekadlami.

Najznámejšou je pravdepodobne: „Medardova kvapka 40 dní kvapká“. Táto pranostika vychádza z overených skúseností a tradícií našich starých otcov.  Hovorievali, že v prvom júnovom týždni s vysokou pravdepodobnosťou bude chladné počasie s početnými dažďovými prehánkami alebo trvalejším dažďom.

S menom (germánskeho pôvodu, znamená silný, mocný a udatný) sa spájajú aj iné pranostiky, napríklad: „Na akú nôtu Medard zahrá, na takú budeme šesť týždňov tancovať“, či „Medard nás síce často zmáča, ale hrozbu mrazov potláča.“

Toto obdobie prebieha v niekoľkých vlnách a je známe pod označením vítske, či svetojánske dažde a končí začiatkom augusta ďalšou vlnou – peterskými dažďami.

Mesiac jún vonia dažďom, čo vystihuje aj množstvo predpovedí našich predkov. Označuje sa za prvý letný mesiac, počas ktorého sa život každého hospodára presúval z dvora do polí. Je spojený zo zberom prvej úrody.

Teploty sú priaznivé pre rast a vývoj aj tých najnáročnejších rastlín. Hlavnou starosťou hospodára v tomto období bol životodarný dostatok vlahy, pretože pri nepriaznivom veľmi suchom počasí dochádzalo k zníženiu produkcie klasov obilia a nedostatku organickej kŕmnej hmoty na lúkach.

8. júna o dni Medarda hovorí stará legenda príbeh malého chlapca Medarda, ktorého ochránil pred lejakom svojimi krídlami veľký orol. Ovplyvnila nejednu pranostiku a Medard vošiel do kalendára ako svätec, ochraňujúci polia pred suchom.

Pranostiky hovoria:

„Keď na Medarda prší, zrno sa zle suší“.

„Kto na deň Medarda sadí, a rozsieva, mnoho kapusty a ľanu máva“.

„Na akú nôtu Medard zahrá, na takú sa tancuje celý mesiac“

 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on utorok, 08 jún 2021 07:41
Nazahori.sk používa cookies
Táto stránka používa súbory cookies. Ak budete pokračovať v prehliadaní tejto stránky, súhlasíte s ich používaním.