Malacky si vezmú štátnu pôžičku na vykrytie výpadku dane z príjmu

Malacky si vezmú štátnu pôžičku na vykrytie výpadku dane z príjmu

Malacky si vezmú štátnu pôžičku na vykrytie výpadku dane z príjmu zdroj:Dreamstime

Malacky si vezmú bezúročnú pôžičku od ministerstva financií na vykrytie výpadku dane z príjmu, ktorý vznikol v dôsledku pandémie. Jej prijatie vo výške 399 141 € schválili dnes poslanci mestského zastupiteľstva. NaZahori.sk o tom informovala Ľubica Pilzová, hovorkyňa mesta.

Výpadok príjmov od štátu, súvisiaci s koronakrízou, pocítili všetky mestá a obce na Slovensku. Keďže štát vybral menej na daniach z príjmu fyzických osôb, menej financií prerozdelil samosprávam vo forme podielových daní. Samosprávy tak prišli o značnú časť svojich kľúčových príjmov. 

Podľa výpočtov Ministerstva financií SR majú Malacky výpadok z podielových daní 399 141 €. Mesto preto využije možnosť bezúročnej pôžičky od štátu na vykrytie tohto výpadku. Štátna pomoc nemá zadefinované presné určenie, kam majú peniaze ísť, preto sa môžu použiť nielen na investície, ale aj na vykrytie nákladov, ktoré samosprávam vznikli počas aktuálneho roka ešte pred schválením pôžičky. 

Mesto musí podľa zákona garantovať, že čerpaním štátnej pôžičky neprekročí stanovený limit svojho dlhu 50 %. Podľa stanoviska hlavnej kontrolórky Malaciek bude dlh mesta aj po čerpaní pôžičky vo výške 32,04 %. 

Pôžička sa bude splácať v štyroch ročných splátkach (prvá v roku 2024, posledná v roku 2027).

Minister financií Eduard Heger pripustil, že splátky bude možné odpustiť. Prípadné rozhodnutie o preklasifikovaní pôžičky na grant musí prijať vláda Slovenskej republiky v zmysle zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy.  

Rate this item
(0 votes)
Last modified on štvrtok, 24 september 2020 18:39

Malacky - Najnovšie fotogalérie

Vysoká pri Morave, Cyklomost

Vysoká pri Morave, Cyklomost Vysoká pri Morave, Cyklomost Vysoká pri Morave, Cyklomost Vysoká pri Morave, Cyklomost Vysoká pri Morave, Cyklomost

Jakubov, Kostol sv. Filipa a sv. Jakuba

Jakubov, Kostol sv. Filipa a sv. Jakuba Jakubov, Kostol sv. Filipa a sv. Jakuba Jakubov, Kostol sv. Filipa a sv. Jakuba Jakubov, Kostol sv. Filipa a sv. Jakuba Jakubov, Kostol sv. Filipa a sv. Jakuba

Pernek (by obec)

Pernek (by obec) Pernek (by obec) Pernek (by obec) Pernek (by obec) Pernek (by obec)

Láb (by obec)

Láb (by obec) Láb (by obec) Láb (by obec) Láb (by obec) Láb (by obec)

Malacky - Kalendár akcií

© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada
Nazahori.sk používa cookies
Táto stránka používa súbory cookies. Ak budete pokračovať v prehliadaní tejto stránky, súhlasíte s ich používaním.