Urgent v Malackách na konci roka nekončí

Urgent v Malackách na konci roka nekončí

Nemocnica Malacky Nemocnica Malacky Nemocnica Malacky

Ústavná pohotovostná služba (ÚPS) v malackej Nemocnici bude pokračovať aj v budúcom roku. O zachovanie služby bojujú Bratislavská župa aj mesto Malacky už niekoľko mesiacov. Informoval o tom Bratislavský samosprávny kraj.

Ministerstvo zdravotníctva vyhovelo žiadosti samosprávy a spustilo legislatívny proces, výsledkom ktorého má byť zaradenie Nemocnice Malacky do pevnej siete poskytovateľov urgentného príjmu 1. typu. „Je to veľmi dobrá správa pre obyvateľov Dolného Záhoria. Podarilo sa nám nájsť zhodu všetkých aktérov, aby tzv. urgent zostal fungovať aj po 1. januári 2021. Za to patrí veľké poďakovanie Ministerstvu zdravotníctva, mestu Malacky aj prevádzkovateľovi malackej nemocnice,“ vyhlásil predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba.

Ústavná pohotovostná služba prijíma pacientov s vážnymi ochoreniami, v akútnom a život ohrozujúcom stave v čase od 22.00 h do 6.00 h. Bratislavská župa, ktorá niekoľko rokov tzv. urgent dotovala, už nevedela pokryť neustále sa zvyšujúce finančné náklady na jeho prevádzkovanie. Nemocnica Malacky preto pôvodne oznámila, že služba koncom decembra tohto roka končí.

Zaradenie do štátnej siete

BSK bol zo strany ministerstva informovaný, že dňa 11. decembra 2020 bol spustený legislatívny proces, ktorého cieľom je úprava pevnej siete poskytovateľov, ktorí poskytujú ústavnú pohotovostnú službu na urgentnom príjme 1. typu, resp. rozšírenie pevnej siete o poskytovateľa Nemocničná a. s. v Malackách tak, aby bola zachovaná geografická aj časová dostupnosť poskytovateľov neodkladnej zdravotnej starostlivosti pacientom, u ktorých došlo k náhlej zmene zdravotného stavu alebo v život ohrozujúcich situáciách.

Predpokladaný termín zaradenia poskytovateľa z Malaciek do pevnej siete poskytovateľov je podľa ministerstva 1. február 2021. Aby nedošlo k prerušeniu poskytovania služby, v prechodnom období ju bude naďalej dotovať BSK. Krajská samospráva už požiadala spoločnosť, ktorá je prevádzkovateľom nemocnice, o predĺženie zmluvy do 31. januára 2021.

Mesto Malacky opakovane a jasne deklarovalo svoj nesúhlas s avizovaným zrušením urgentu od 1. januára. Na jeho zachovanie vyzývalo aj mestské zastupiteľstvo. Zrušením urgentu by sa totiž zásadne obmedzila zdravotná starostlivosť nielen pre Malačanov, ale aj pre desaťtisíce obyvateľov regiónu. Som veľmi rád, že kompetentní pochopili potrebu tejto služby pre obyvateľov a nehodili nás cez palubu,“ uzavrel primátor Malaciek Juraj Říha.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on utorok, 22 december 2020 09:21

Malacky - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Malacky - Najnovšie fotogalérie

Športový klub Rudar Láb

Športový klub Rudar Láb Športový klub Rudar Láb Športový klub Rudar Láb Športový klub Rudar Láb Športový klub Rudar Láb

Silvestrovský beh v Senici

Silvestrovský beh v Senici Silvestrovský beh v Senici Silvestrovský beh v Senici Silvestrovský beh v Senici Silvestrovský beh v Senici

Vianoce na Dérerke, Malacky

Vianoce na Dérerke, Malacky Vianoce na Dérerke, Malacky Vianoce na Dérerke, Malacky Vianoce na Dérerke, Malacky Vianoce na Dérerke, Malacky

Malacky - Považská Bystrica, hádzaná

Malacky - Považská Bystrica, hádzaná Malacky - Považská Bystrica, hádzaná Malacky - Považská Bystrica, hádzaná Malacky - Považská Bystrica, hádzaná Malacky - Považská Bystrica, hádzaná

Malacky - Najbližšie akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada