Múzeum Michala Tillnera v Malackách

Múzeum Michala Tillnera v Malackách Featured

zdroj: autor Roman Toldy sk.wikipedia.org zdroj: autor Roman Toldy sk.wikipedia.org

Mestské múzeum v Malackách bolo založené v roku 1975 z podnetu akademického maliara Michala Tillnera a bolo umiestnené v zrekonštruovanom objekte vodného mlyna. V roku 1993 bola otvorená nová expozícia a múzeum nesie názov Múzeum Michala Tillnera v Malackách. V roku 2000 na základe reštitúcie budovy bolo múzeum vysťahované a zbierky uložené v depozitári až do 18. februára 2006, kedy bola otvorená nová expozícia v budove Mestského centra kultúry na Záhoráckej ulici.

Zbierkové predmety sú vo väčšine etnografické, v menšej miere umelecké predmety a archiválie. Múzeum zameriava svoju činnosť na rozširovanie zbierkového fondu, propagáciu, organizovanie prednášok, besied, výstavnú, výskumnú, edičnú a publikačnú činnosť. Múzeum spravuje aj fond archiválií od J. V. Trebišovského.

V úvode expozície je obrazová a textová dokumentácia k histórii plaveckého panstva, mesta Malaciek, remeslá, kultúra a život v meste koncom 19. a začiatkom 20. storočia.

Centrom expozície je Záhorácka izba. Záhorácka izba ako súčasť ľudového bývania v minulosti obsahovala zariadenie, ktoré pochádzalo z rúk dedinských stolárov. Predmety zariadenia tohto interiéru sa vyznačovali účelnosťou, ale i krásou tvaru, rezby či maľby. Svedčia o tom staré stoly, rohové lavice, postele, kolísky i množstvo maľovaných truhlíc, ktoré boli pýchou a často jediným bohatstvom nevesty. Neoddeliteľnou súčasťou zariadenia bola ľudová maľovaná keramika.

Prevládajúcim spôsobom obživy obyvateľov Záhoria do konca 19. storočia bolo poľnohospodárstvo. Vystavené predmety potrebné k výrobe a spracovaniu poľnohospodárskych produktov boli bežným vybavením každej domácnosti. Sú to predmety dennej potreby pripomínajúce prostredie domova na dedine. Boli zhotovované v domácnostiach, náročnejšie vyrábali špecializovaní remeselníci.

Pod múzeum patrí aj vysunutá expozícia - Krypty pod františkánskym kostolom Nepoškvrneného Počatia Panny Márie.

Adresa: Záhorácka ulica 1919, 901 01 Malacky

Otváracie hodiny:

Po - Pia: 9.00 - 12. 00h, 13.00 - 17.00 h

So - Ne: prehliadka možná na objednávku aspoň jeden deň vopred.

Vstupné do múzea:

dospelý - 2 €

dieťa - 1 €

víkendové min. skupinové vstupné 10 €

Akceptuje sa platné členské preukazy Zväzu múzeí na Slovensku a Asociace muzeí a galerií České republiky.

zdroj: TIK Malacky /  https://tikmalacky.sk  

Rate this item
(0 votes)
Last modified on štvrtok, 10 jún 2021 08:31
Nazahori.sk používa cookies
Táto stránka používa súbory cookies. Ak budete pokračovať v prehliadaní tejto stránky, súhlasíte s ich používaním.