Malacky: Poslanci rokovali o kompostárni a cyklotrase Pezinská – Padzelek

Malacky: Poslanci rokovali o kompostárni a cyklotrase Pezinská – Padzelek Featured

foto: J. Hargaš, S. Osuský foto: J. Hargaš, S. Osuský

Poslanci Mestského zastupiteľstva v Malackách na augustovom zasadnutí rokovali o dvoch pripravovaných projektoch – kompostárni a cyklotrase Pezinská – Padzelek. 

Na ich výstavbu mesto žiada dotáciu z eurofondov. NaZahori.sk o tom informovala Ľubica Pilzová, hovorkyňa mesta.

Mestská spoločnosť Tekos už podala na ministerstvo životného prostredia žiadosť o dotáciu na výstavbu mestskej kompostárne. Jej celková požadovaná výška je 2,6 milióna €. Keďže mesto nebolo úspešné v predchádzajúcej žiadosti pred vyše rokom, projekt kompostárne prepracovalo a žiadosť o dotáciu je podaná znovu. 

Kompostáreň by mala vyrásť na mieste bývalých vodární pri vjazde do Malaciek od Plaveckého Štvrtka. Mesto tieto pozemky už pred časom kúpilo do svojho vlastníctva, vyčistilo ich a pripravilo na projekt nazvaný Areál pre spracovanie biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu. Mestské zastupiteľstvo na augustovom rokovaní schválilo prenájom týchto pozemkov pre spoločnosť Tekos za 1 € ročne, viazaný výlučne na výstavbu kompostárne (v prípade úspešnej žiadosti o dotáciu).

„Je našou dlhodobou snahou zabezpečiť spracovanie zeleného odpadu vrátane novej zákonnej povinnosti spracovanie kuchynských odpadov. Na území mesta nám chýba koncové zariadenie.  Vybudovaním mestskej kompostárne sa ušetrí na dopravných nákladoch, pretože odpad sa momentálne vyváža mimo Malaciek. Verím, že tým zároveň zlepšíme triedenie odpadu a vďaka tomu dokážeme stabilizovať poplatky za odpady,“ povedal primátor Juraj Říha. Poslanci Štefan Hronček, Jozef Mračna a Ladislav Čas, ktorí sa osobne oboznámili s už fungujúcou kompostárňou v Prievidzi, ubezpečili obyvateľov Juhu, že v lokalite nehrozí riziko zápachu. 

Zastupiteľstvo tiež súhlasilo s tým, aby mesto predložilo žiadosť o eurofondovú dotáciu na výstavbu cyklotrasy Pezinská – Padzelek. Cyklotrasa pripojí obytnú zónu Padzelek a obchodnú zónu Tesco - Malavia na hlavnú cyklotrasu Pezinská – priemyselný park, ktorá je aktuálne vo výstavbe.  Mesto bude projekt spolufinancovať sumou 14 337 €.

Najbližšie rokovanie mestského zastupiteľstva bude vo štvrtok 23. septembra 2021. Jeho program, materiály a  návrhy uznesení budú zverejnené na stránke www.malacky.sk, časť MESTO – MESTSKÉ ZASTUPITEĽSTVO. Rokovanie bude online vysielané cez www.zastupitelstvo.sk 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on štvrtok, 09 september 2021 09:43

Malacky - Najnovšie fotogalérie

Plavecký hrad zhora

Plavecký hrad zhora Plavecký hrad zhora Plavecký hrad zhora Plavecký hrad zhora Plavecký hrad zhora

CHKO Záhorie: Alpsko - karpatský koridor

CHKO Záhorie: Alpsko - karpatský koridor - Rudava pred opevnením oplotkom CHKO Záhorie: Alpsko - karpatský koridor - Zavodnenie mokradí na Devínskom jazere CHKO Záhorie: Alpsko - karpatský koridor - Devínske jazero CHKO Záhorie: Alpsko - karpatský koridor - Devínske jazero CHKO Záhorie: Alpsko - karpatský koridor - Zavodnený jelšový les Ciglát

Stupava, DHZ

Stupava, DHZ Stupava, DHZ Stupava, DHZ Stupava, DHZ Stupava, DHZ

Záhoráci Stupava/Malacky - príprava

Záhoráci Stupava/Malacky - príprava Záhoráci Stupava/Malacky - príprava Záhoráci Stupava/Malacky - príprava Záhoráci Stupava/Malacky - príprava Záhoráci Stupava/Malacky - príprava

Malacky - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Malacky - Najbližšie akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada
Nazahori.sk používa cookies
Táto stránka používa súbory cookies. Ak budete pokračovať v prehliadaní tejto stránky, súhlasíte s ich používaním.