FOTO+VIDEO: Prišla návšteva, ktorá je pastvou pre oči

FOTO+VIDEO: Prišla návšteva, ktorá je pastvou pre oči

Daniele v záhrade Daniele v záhrade Angelika Kmecová

Podvečer samotu na rozhraní Záhoria a Kopaníc nečakane navštívila skupina turistov. Tí sa rozhodli dať si prestávku vo svojom pochode v záhrade a pritom sa dovolili ponúknuť z jej darov, ktorých je tento rok požehnane.

Daniele v záhrade NaZahori.sk

Záhradu na samote pri obci Chvojnica totiž navštívila početná skupina danielov. Nádherný pohľad, ktorý určite nenechá chladným žiadneho milovníka prírody. Zvlášť ak sa v stáde našli naozaj „parádne“ kúsky, z ktorých mal rešpekt aj náš pes a aj ten ich iba ticho pozoroval.

O danieloch sa udáva, že ich pôvodným domovom je oblasť juhovýchodnej Európy a Malej Ázie až po Perzský záliv. Odtiaľ sa už v stredoveku začali dovážať do parkov a zverníc európskych štátov ako okrasná zver. Na Slovensku sa zjavujú v druhej polovici 19. storočia. Začiatkom 20. storočia sa už začína chovať táto zver aj vo voľných revíroch, najmä v Malých Karpatoch, na Čebovskej Bukovine, v Strážskych a Zemplínskych vrchoch a neskôr sa rozšírila do ďalších oblastí.

Na strane druhej je na zamyslenie, či je prirodzené, že sa daniele rozmnožili až v takomto množstve. Daniel škvrnitý nie je prirodzeným obyvateľom Záhoria a Kopaníc. Bol tu umelo nasadený približne pred 25 rokmi, keď ho do týchto lokalít priviezli genofond z južného Slovenska z okolia Svodína. Za krátky čas, keďže nemal prirodzených nepriateľov, sa mimoriadne rozmohol a teraz spôsobuje škody predovšetkým poľnohospodárom.

Táto zver tu našla ideálne podmienky, a teraz sa už dostala do takých stavov, že sú potrebné veľké odstrely. „Podľa štatistík je vidieť, že sa tu uloví viac danielej zvery ako jeleňov a pritom ide o nepôvodné zvieratá. Práve pri tejto zveri majú naši poľovníci ešte veľké rezervy. Nájsť v početnom stave jedinca na vyradenie je náročné, keďže sú tam prísne a zvláštne kritériá,“ upozornil počas poľovníckej výstavy v apríli tohto roku v Senici podpredseda Obvodnej poľovníckej komory pre okresy Senica a Myjava Jozef Bachratý.

 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on sobota, 11 august 2018 11:01

Myjava - Najnovšie fotogalérie

Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom

Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom

Bradlo, Spomienkové slávnosti na M.R.Štefánika

Bradlo, Spomienkové slávnosti na M.R.Štefánika Bradlo, Spomienkové slávnosti na M.R.Štefánika Bradlo, Spomienkové slávnosti na M.R.Štefánika Bradlo, Spomienkové slávnosti na M.R.Štefánika Bradlo, Spomienkové slávnosti na M.R.Štefánika

Koválovské lúky

Koválovské lúky Koválovské lúky Koválovské lúky Koválovské lúky Koválovské lúky

Rozhľadňa Brestovec - Poľana

Rozhľadňa Brestovec - Poľana Rozhľadňa Brestovec - Poľana Rozhľadňa Brestovec - Poľana Rozhľadňa Brestovec - Poľana Rozhľadňa Brestovec - Poľana

Myjava - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Myjava - Najbližšie akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada
Nazahori.sk používa cookies
Táto stránka používa súbory cookies. Ak budete pokračovať v prehliadaní tejto stránky, súhlasíte s ich používaním.