Oslavy 140. výročia narodenia generála Štefánika v Košariskách, Priepasnom a Brezovej pod Bradlom

Oslavy 140. výročia narodenia generála Štefánika v Košariskách, Priepasnom a Brezovej pod Bradlom

Rodný dom M:R:Štefánika Košariská Rodný dom M:R:Štefánika Košariská foto: NaZahori.sk

V Brezovej pod Bradlom a v Košariskách a Priepasnom v okrese Myjava sa uskutočnia 20. a  21. 7. 2020 pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej, oslavy 140. výročia narodenia generála M. R. Štefánika.

V pondelok sa od 17.00 h v Múzeu D. S. Jurkoviča v Brezovej uskutoční premietanie dokumentu Dušan Samuel Jurkovič - Mohyla generála Štefánika na Bradle a bude tu otvorená výstava s názvom Milan Rastislav Štefánika a tí, čo ho nasledovali. 

Hlavným dňom osláv bude potom utorok a pripravený program sa začne o 9.00 h kladením vencov k pamätníku v obci Priepasné.

O 10.00 h sa začnú slávnostné služby Božie v evanjelickom kostole v Košariskách, ktoré bude v priamom prenose vysielať aj RTVS.

Na 11.30 h je naplánovaný slávnostný akt kladenia vencov pri Štefánikovom rodnom dome, ktorého súčasťou budú prelet leteckej techniky Ozbrojených síl SR, príhovory hostí i oceňovanie veteránov.

Popoludní o 14.00 h bude v evanjelickom chráme Božom otvorená výstava nazvaná Reflexie domoviny a o 15.30 sa tu začne program Veriť, milovať, pracovať. Pôjde o literárno-hudobnú kompozíciu k 140. výročiu Štefánikovho narodenia, v ktorej sa predstavia Božidara Turzonovová a Danubius Octet Singers s dirigentom Danielom Simandlom.

Spomienkový deň venovaný 140. výročiu narodenia

generála Milana Rastislava Štefánika.
21.7.2020 uplynie 140 rokov od narodenia M.R. Štefánika, významnej vedeckej, politickej i spoločenskej osobnosti našej histórie, ktorej dôležitosť nespočíva iba v rozhodujúcom podieli na založení prvého slobodného spoločného štátu Čechov a Slovákov.

Generál Štefánik je tiež prvý zo svojho národa, ktorý obdivuhodnou diplomaciou vplýval na európsku politiku. S myšlienkami, názormi a činmi ho môžeme dnes vnímať aj ako prvého „Európana“. Horlivo presadzoval harmóniu národov v Európe, čím sa historicky podieľal na spoločnej európskej myšlienke. Svoj oslobodený národ i rodnú zem však už živý neobjal – po páde lietadla tragicky zahynul neďaleko Bratislavy.
V rámci spomienkového dňa si na celom území Slovenska pripomenú najvyšší štátni činitelia veľkosť tohto nášho syna národa. Osobitne treba vyzdvihnúť Štefánikove sebaobetovanie sa v mene národa, mravnú čistotu jeho zámerov i prostriedkov pri prekonávaní prekážok.

Bola to osobnosť silná, neobyčajne sugestívna, veriaca, túžiaca po pravde a poznaní. Svoje etické a morálne krédo i lásku k svojmu národu zhrnul do troch slov: „Veriť – Milovať – Pracovať“. V tomto je aktuálnosť odkazu a veľkosť generála Milana Rastislava Štefánika.

Spomienkové slávnosti sa uskutočnia v jeho rodných Košariskách, Priepasnom a v Brezovej pod Bradlom za účasti najvyšších štátnych predstaviteľov, na miestach, ktoré tak miloval, kde vyníma sa krása jeho rodného kraja nad strieborným tokom Váhu a sivej hlavy Inovca, v rozprávkových náladách rysujúcich sa rozvalín dávnych dôb hradu Čachtického a šeré trosky Branča.
Spomienkové podujatia sa budú konať aj v niektorých slovenských mestách, kde sú založené kluby Spoločnosti Milana Rastislava Štefánika alebo napríklad aj v Šuranoch, kde socha generála Štefánika, ako vysokohodnotné umelecké dielo, zdobí areál Obchodnej akadémie už 80 rokov.

Som Slovák telom i dušou – neznám lásky polovičatej.

(M. R. Štefánik)  

Spoločnosť Milana Rastislava Štefánika 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on utorok, 21 júl 2020 11:07

Myjava - Najnovšie fotogalérie

Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom

Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom

Bradlo, Spomienkové slávnosti na M.R.Štefánika

Bradlo, Spomienkové slávnosti na M.R.Štefánika Bradlo, Spomienkové slávnosti na M.R.Štefánika Bradlo, Spomienkové slávnosti na M.R.Štefánika Bradlo, Spomienkové slávnosti na M.R.Štefánika Bradlo, Spomienkové slávnosti na M.R.Štefánika

Koválovské lúky

Koválovské lúky Koválovské lúky Koválovské lúky Koválovské lúky Koválovské lúky

Rozhľadňa Brestovec - Poľana

Rozhľadňa Brestovec - Poľana Rozhľadňa Brestovec - Poľana Rozhľadňa Brestovec - Poľana Rozhľadňa Brestovec - Poľana Rozhľadňa Brestovec - Poľana

Myjava - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30

Myjava - Najbližšie akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada
Nazahori.sk používa cookies
Táto stránka používa súbory cookies. Ak budete pokračovať v prehliadaní tejto stránky, súhlasíte s ich používaním.