VIDEO+FOTO: Rozhľadňa Drahy je už históriou, zbúrali ju

VIDEO+FOTO: Rozhľadňa Drahy je už históriou, zbúrali ju Featured

Rozhľadňa Drahy Rozhľadňa Drahy Obec Javorník

Rozhľadňa Drahy nachádzajúca sa na slovensko-moravskom pohraničí pri obci Javorník, ktorá bola postavená v rámci cezhraničného projektu spoločne s rozhľadňami v Brestovci a na Myjave, už patrí minulosti.

búranie rozhľadne Drahy Marek Kostelanský

Na tri rozhľadne, ktoré boli v rámci projektu Pozrime sa cez hranice z výšky postavené na prelome rokov 2009 až 2010 získali obce Javorník a Brestovec spolu s mestom Myjava viac ako 166.000 eur z programu cezhraničnej spolupráce.

Rozhľadňa Drahy však už neposkytne žiadny pohľad. Pre zlý stav ju museli zlikvidovať, keďže začal byť pre návštevníkov nebezpečná. 

FOTO: Marek Kostelanský

O rozhľadni pri Myjave resp. o Vyhliadkovej veži Hrajky sa ako o rozhľadni dá hovoriť len s prižmúrenými očami, väčší význam má na tomto mieste pomník popraveným evanjelikom, ktorých tu popravili 27. a 28. júla 1672.

Z troch drevených rozhľadní tak reálne ako jediná plní účel rozhľadňa v Brestovci, z ktorej je nádherný výhľad nielen na Myjavu a široké okolie. Ale tiež je už na nej vidieť zub času, dokonca pri poslednej návšteve vo februári 2021 chýbala časť schodiska.

Rozhľadňa Drahy

Rozhľadňa bola vybudovaná v roku 2009 a nachádzala sa v prostredí Bielych Karpát pri obci Javorník. Bola takmer 20 metrov vysoká a jej základy stáli v nadmorskej výške 360 metrov. Nosná drevená konštrukcia bola upevnená a zaistená oceľovými lanami. 

Vyhliadková plošina bola vo výške 378 m.n.m. a bolo z nej vidieť najvyšší kopec Juhomoravského kraja Čupec (819 m). južným smerom to boli kopce Výzkum (631 m), Machová (578 m) a Ostrý vrch (502 m). západným smerom to bola Žalostiná (621 m) a kobyla (584 m) a z rohľadne bol takisto viditeľný Veterný mlyn Kuželov. Na sever bola vidieť obec Veľká nad Veličkou a za priaznivého počasia aj hrad Buchlov.

Rozhľadňa bola vhodnou zástavkou pre cykloturistov, ktorí využívali okruh Hrubá Vrbka – Kuželov – Megovka – javorník – Velká nad Veličkou.

FOTO: Marek Kostelanský

Rozhľadňa Hrajky, Myjava

Rozhľadňa Hrajky sa nachádza na rovnomennej nenápadnej vyvýšenine, ležiacej v strednej časti Myjavskej pahorkatiny na hranici s Bielymi Karpatami. Malý kopček Hrajky leží niekoľko sto metrov západne od myjavskej prímestskej časti Turá Lúka pri ceste v smere na Sobotište.

Drevená rozhľadňa, ktorú zaisťujú oceľové laná, bola postavená v roku 2010. Nachádza sa v nadmorskej výške 298 metrov a je vysoká 10 metrov. Výška vyhliadkovej plošiny je 9,5 m a vedie na ňu 61 schodov. Súčasťou areálu rozhľadne je oddychové miesto s lavičkami a cykloodpočívadlo, nakoľko cesta z Turej Lúky v smere na Senicu je hlavným ťahom k zrúcanine hradu Branč a ku Kunovskej priehrade.

Výhľad z rozhľadne Hrajky nesiaha do veľkej vzdialenosti, napriek tomu vo vás bude vzbudzovať príjemné pocity. Okolie tvorí pôvabné kopaničiarske prostredie Myjavskej pahorkatiny, mesto Myjava, dolina rieky Myjavy a Biele Karpaty. Za dobre viditeľných podmienok sa vám odhalia Veľká Javorina a Inovec.

Výhodou rozhľadne je jej mimoriadne ľahká dostupnosť. Stojí pri hlavnej ceste z Myjavy – časť Turá Lúka, smerom na Sobotište.

Na mieste, kde teraz stojí rozhľadňa Hrajky, sa v minulosti stala tragédia. Bolo tu popravených dvanásť evanjelikov, účastníkov turolúckej vzbury. Evanjelické obyvateľstvo z Turej Lúky sa vzbúrilo proti katolíckej cirkevnej vrchnosti, ktorá mu chcela odobrať kostol. Pri incidente prišiel o život biskupov brat. Dvanásť evanjelikov za to zaplatilo životom. Na mieste popravy stojí pomník venovaný ich pamiatke...

„Pravdu Božiu sme hájili, násilie nás zdeptalo, z mučeníckych našich hrobov slnce žitia zas vzplálo.“

Rozhľadňa Hrajky, foto: Nazahori.sk

Rozhľadňa Brestovec

Veľkolepá 21,5 metrov vysoká drevená turistická rozhľadňa Brestovec – Poľana stojí na okraji lesíka pri malebnej kopaničiarskej obci Brestovec. Bola vybudovaná v roku 2009 a týči sa do diaľky z nadmorskej výšky 580 metrov. Veža má 137 schodov, vo výške 20 metrov sa nachádza jej vyhliadková plošina. Je istená šestnástimi oceľovými lanami, čo zaisťuje jej bezpečnosť i za veterného počasia, kedy sa mierne kníše.

Rozhľadňa poskytuje za priaznivých podmienok skutočne krásne výhľady na Biele Karpaty, Myjavskú pahorkatinu, Malé Karpaty, Považský Inovec, Tribeč, Vtáčnik a Strážovské vrchy. Nadchnúť krásou sa môžete pri pohľade na Veľkú Javorinu, Strážov, Inovec, Marhát či hrad Branč. Z jasne viditeľných cieľov treba spomenúť i Záruby a Ostrý vrch s veternou elektrárňou.

Cesta k rozhľadni vedie smerom od Myjavy cez Vrbovce do Brestovca. V Brestovci po úseku stúpania odbočíme na Poľanu, kde po jeden a pol kilometri prichádzame na otoč s autobusovou zastávkou.  Odtiaľ je to už len 500 metrov peši do mierneho svahu priamo k rozhľadni.

Zdroj: www.trencinregion.sk

 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on pondelok, 22 február 2021 11:34

Myjava - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Myjava - Najnovšie fotogalérie

Myjavská pálenica v novom šate

Myjavská pálenica v novom šate Myjavská pálenica v novom šate Myjavská pálenica v novom šate Myjavská pálenica v novom šate Myjavská pálenica v novom šate

historický vlak na myjavskej trati 2020

historický vlak na myjavskej trati 2020 historický vlak na myjavskej trati 2020 historický vlak na myjavskej trati 2020 historický vlak na myjavskej trati 2020 historický vlak na myjavskej trati 2020

Bradlo, 101. výročie smrti M. R. Štefánika

Bradlo, 101. výročie smrti M. R. Štefánika Bradlo, 101. výročie smrti M. R. Štefánika Bradlo, 101. výročie smrti M. R. Štefánika Bradlo, 101. výročie smrti M. R. Štefánika Bradlo, 101. výročie smrti M. R. Štefánika

Hraničný priechod Vrbovce - Velká nad Veličkou, 13.3.2020

Hraničný priechod Vrbovce - Velká nad Veličkou, 13.3.2020 Hraničný priechod Vrbovce - Velká nad Veličkou, 13.3.2020 Hraničný priechod Vrbovce - Velká nad Veličkou, 13.3.2020 Hraničný priechod Vrbovce - Velká nad Veličkou, 13.3.2020 Hraničný priechod Vrbovce - Velká nad Veličkou, 13.3.2020

Myjava - Najbližšie akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada