Núdzový stav sa predĺžil do 28. apríla, podlieha schváleniu v parlamente

Núdzový stav sa predĺžil do 28. apríla, podlieha schváleniu v parlamente Featured

Núdzový stav v dôsledku pandemickej situácie sa na Slovensku predĺži o ďalších 40 dní. Rozhodla o tom Vláda SR. Núdzový stav bol naposledy predĺžený do 19. marca, podľa uznesenia sa ďalej predlžuje od 20. marca do 28. apríla 2021. 

Vláda prijala uznesenie, podľa ktorého má napríklad platiť výnimka zo zákazu vychádzania na cestovanie do zahraničia, s výnimkou cestovania za rekreáciou. Výnimku zo zákazu vychádzania dostanú študenti vysokých škôl zdravotníckeho zamerania, aby mohli absolvovať prax a ukončiť štúdium. Zároveň sa doplní vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorou sa upravuje používanie respirátorov, aby sa umožnilo aj používanie typu s označením KN95, a nielen FFP2. 

Predĺženie núdzového stavu musí do 20 dní schváliť parlament.

Uznesenie vlády TU: https://rokovania.gov.sk/RVL/Material/25827/1

Vládny kabinet zároveň schválil aj viaceré zmeny zdravotníckych zákonov. 

Ministri odobrili napríklad vyplatenie jednorazového odškodnenia pre pozostalých po zdravotníkoch, ktorí zomreli v dôsledku ochorenia COVID-19 po tom, čo sa nakazili v práci.  Ich rodiny by mali dostať od štátu odškodné vo výške 58.712,30 eura a odškodnenie sa bude vyplácať aj spätne. Na jednorazové odškodnenie by mali mať nárok manželka či manžel a deti zomretého zdravotníckeho pracovníka, prípadne jeho rodičia. Malo by ísť o tých zdravotníkov, ktorí poskytovali alebo zabezpečovali zdravotnú starostlivosť na území Slovenska, ďalej ak poskytovali ošetrovateľskú starostlivosť v zariadeniach sociálnych služieb alebo v zariadeniach sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, či ak išlo o lekára vykonávajúceho pitvu, prehliadajúceho lekára, vodiča záchrannej zdravotnej služby alebo vodiča dopravnej zdravotnej služby.

Ďalšou zmenou je úprava, podľa ktorej za nežiaduce účinky po očkovaní neregistrovanou vakcínou proti ochoreniu COVID-19 by mal prevziať zodpovednosť štát. Záväzok štátu by sa mal vzťahovať výlučne na obdobie, kým nebude očkovacia látka oficiálne zaregistrovaná zo strany Európskej liekovej agentúry.

Podľa navrhovaných zmien majú dostať pacienti po prekonaní ochorenia COVID-19, ktorí boli hospitalizovaní s ťažkým alebo stredne ťažkým priebehom ochorenia, nárok na kúpeľnú liečbu preplácanú štátom. Na očkovanie proti koronavírusu budú mať nárok aj neplatiči zdravotného poistenia, bezdomovci, či cudzinci. Medzi ďalšie zmeny patrí napríklad aj možnosť, aby chronicky chorým pacientom mohli predpisovať lieky aj všeobecní lekári, nielen špecialisti. Dočasná odborná stáž sa zároveň rozšíri aj na sestry a pôrodné asistentky.

zdroj: Ministerstvo zdravotníctva SR

Rate this item
(0 votes)
Last modified on pondelok, 22 marec 2021 08:01

Myjava - Najnovšie fotogalérie

Tunel M. R. Štefánika

Tunel M. R. Štefánika Tunel M. R. Štefánika Tunel M. R. Štefánika Tunel M. R. Štefánika Tunel M. R. Štefánika

Vrbovce, Protest na hraniciach

Vrbovce, Protest na hraniciach Vrbovce, Protest na hraniciach Vrbovce, Protest na hraniciach Vrbovce, Protest na hraniciach Vrbovce, Protest na hraniciach

Myjava, Železničný most

Myjava, Železničný most Myjava, Železničný most Myjava, Železničný most Myjava, Železničný most Myjava, Železničný most

Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom

Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom

Myjava - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Myjava - Najbližšie akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada
Nazahori.sk používa cookies
Táto stránka používa súbory cookies. Ak budete pokračovať v prehliadaní tejto stránky, súhlasíte s ich používaním.