Na Deň učiteľov sa vyjadrili primátor Senice aj samospráva Myjavy

Na Deň učiteľov sa vyjadrili primátor Senice aj samospráva Myjavy Featured

foto: edu.sk foto: edu.sk

Deň učiteľov sa oslavuje v deň narodenia pedagóga Jána Ámosa Komenského, učiteľa národov.

Svetový deň učiteľov vyhlásila v roku 1994 organizácia UNESCO na 5. októbra.

Na Slovensku i v Českej republike ale pripadá Deň učiteľov na 28. marec, keď si pripomíname výročie narodenia Jana Amosa Komenského. V Československu sa tento deň začal oslavovať v roku 1955.

 „Povedz mi niečo a ja to zabudnem. Ukáž mi niečo a ja si to budem pamätať. Dovoľ mi, aby som si to vyskúšal na vlastnej koži a ja to budem ovládať.“ Je to len jedna z mnohých múdrych myšlienok, ktorej autorom je Ján Amos Komenský. Práve dnes si pripomíname deň narodenia tohto veľkého mysliteľa, humanistu a pedagóga. Tento deň sa stal sviatkom učiteľov a pedagogických pracovníkov, ktorí sú nositeľmi a šíriteľmi vzdelania i výchovy. 

Vyjadrenie primátora Senice 

"Vážené panie učiteľky, vážení páni učitelia, 

sviatok učiteľov si dnes pripomíname ešte v zložitejších podmienkach ako vlani. Už viac ako rok žijeme vo veľmi náročnom období, na ktoré sa nedalo pripraviť a na ktoré si len neľahko zvykáme. Boli sme nútení striedavo zatvárať a otvárať brány škôl a do nášho slovníka veľmi intenzívne vstúpili dovtedy takmer nepoužívané slová – dištančné a prezenčné vyučovanie. V uplynulom období ste boli postavení pred úplne novú a nečakanú situáciu, ktorou bolo vzdelávanie žiakov sediacich doma pred počítačom na diaľku prostredníctvom internetu a médií. Paradoxne sa povinné vzdelávanie posunulo práve do tej oblasti, pred ktorou ste predtým často svojich žiakov vystríhali - aby netrávili príliš veľa času s mobilom v ruke alebo pred obrazovkou počítača... Dnes práve vďaka týmto technológiám môže vzdelávanie našich detí pokračovať, i keď tento spôsob kladie vysoké nároky na disciplinovanosť, poctivosť, trpezlivosť a kreativitu na oboch stranách internetového pripojenia.

Každoročne o takomto čase organizujeme slávnostné podujatie ku Dňu učiteľov, kde oceňujeme za dlhoročnú prácu zaslúžilých pedagógov senických materských a základných škôl, ako aj umeleckej školy a centra voľného času. Kvôli platným protipandemickým opatreniam ho však presúvame na neskoršie obdobie.

Vážené panie učiteľky, vážení páni učitelia,

prijmite, prosím, úprimné poďakovanie za vašu krásnu a náročnú prácu. Prajem vám veľa tvorivých síl, aby ste svojím osobným príkladom zvýrazňovali ľudské hodnoty na ceste za vzdelaním, aby vás učiteľské povolanie naďalej aj v tejto náročnej dobe napĺňalo. Aby ste nestrácali vnútorné presvedčenie ísť takouto cestou, aby vás neopúšťala trpezlivosť a chuť neustále sa pasovať s problémami každodenného školského života.

Pevne zdravie, nezlomnú nádej a veľa pozitívnej energie želám vám, všetkým pedagógom, vychovávateľom, ale aj nepedagogickým pracovníkom škôl a školských zariadení a zároveň vám ďakujem za všetko, čo v tomto náročnom období vykonávate pre svojich žiakov, pre našu budúcnosť i naše mesto," napísal dnes na sociálnej sieti primátor Senice Martin Džačovský. 

Vyjadrenie mesta Myjava 

"Tak ako mnohé iné oblasti nášho súčasného spoločenského života, tak aj školstvo dostáva v tomto pandemickom čase riadne zabrať. Deti sú dlhé mesiace doma, väčšina tried zíva prázdnotou a pedagógovia sa musia denne pasovať s výzvami dištančného online vzdelávania... Tak im aspoň touto cestou želáme k ich dnešnému sviatku všetko najlepšie, veľa zdravia a tvorivosti! A spoločne si želáme, nech sa náš život čím skôr vráti do normálu," zverejnilo ku Dňu učiteľov Myjava - oficiálna stránka samosprávy. 

Jan Amos Komenský

Český pedagóg, filozof, spisovateľ a teológ Jan Amos Komenský (narodil sa 28. marca 1592), ktorý je považovaný aj za učiteľa národov, sa svojim dielom, názormi a pedagogickou činnosťou zaradil medzi najvýznamnejšie osobnosti svetovej pedagogiky. V mnohom predstihol svoju dobu - presadzoval povinnú školskú dochádzku pre každé dieťa bez ohľadu na jeho intelekt alebo sociálne pomery a vypracoval systém pedagogiky. Navrhoval odstrániť zo škôl ubíjajúce bifľovanie a deklamáciu dlhých textov, ale najmä sa malo v školách upustiť od telesných trestov i bitia žiakov, pričom školy sa mali podľa Komenského zmeniť na "officiny humanitatis", teda dielne ľudskosti.

zdroj a foto: wikipedia.org 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on nedeľa, 28 marec 2021 13:24

Myjava - Najnovšie fotogalérie

Tunel M. R. Štefánika

Tunel M. R. Štefánika Tunel M. R. Štefánika Tunel M. R. Štefánika Tunel M. R. Štefánika Tunel M. R. Štefánika

Vrbovce, Protest na hraniciach

Vrbovce, Protest na hraniciach Vrbovce, Protest na hraniciach Vrbovce, Protest na hraniciach Vrbovce, Protest na hraniciach Vrbovce, Protest na hraniciach

Myjava, Železničný most

Myjava, Železničný most Myjava, Železničný most Myjava, Železničný most Myjava, Železničný most Myjava, Železničný most

Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom

Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom Tip na výlet, Cyklotrasa 2202 Chvojnica - Brezová pod Bradlom

Myjava - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Myjava - Najbližšie akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada
Nazahori.sk používa cookies
Táto stránka používa súbory cookies. Ak budete pokračovať v prehliadaní tejto stránky, súhlasíte s ich používaním.