Spomienkové slávnosti na Mohyle M. R. Štefánika budú v obmedzenom režime

Spomienkové slávnosti na Mohyle M. R. Štefánika budú v obmedzenom režime Featured

Spomienkové slávnosti Spomienkové slávnosti NaZahori.sk

Spomienková slávnosť výročia tragickej smrti generála Milana Rastislava Štefánika sa uskutočnia 3. mája 2021, v predvečer 102. výročia tragickej smrti. Jeho osobnosť a jeho zakladateľské dielo si uctia ústavní činitelia na čele s prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou a ďalší pozvaní hostia.

Spoluzakladateľ našej novodobej štátnosti, vedec, vojak, diplomat a štátnik Milan Rastislav Štefánik, je jednou z kľúčových osobností našich dejín. Je tradíciou, že miestom a časom vyvrcholenia spomienky a oslavy Štefánikovho zakladateľského diela sú májové slávnosti na Bradle. "Žiaľ, pretrvávajúca negatívna pandemická situácia v okrese Myjava nám znemožňuje uskutočniť celoštátne spomienkové slávnosti tak ako po minulé roky - za účasti tisícov návštevníkov z celej našej vlasti. Spomienková slávnosť sa teda bude konať v obmedzenom rozsahu - pre pozvaných hostí, bez prítomnosti verejnosti," informoval Matúš Valihora z Mestského úradu Brezová pod Bradlom.

V Múzeu M. R. Štefánika v Košariskách pozvaní hostia slávnostne otvoria zreinštalovanú expozíciu. Na mieste jeho posledného odpočinku - bradlianskej Mohyle - si odkaz generála Štefánika uctia položením kvetov a zaznejú ich príhovory. Bude nasledovať autorské predstavenie infobodu na Bradle. "Spomienkovú slávnosť ukončí tradičné zapálenie ohňov v rohoch bradlianskej Mohyly generála Milana Rastislava Štefánika. Môžu byť aj symbolom viery v naše sily v čase boja s pandémiou," doplnil Valihora.

Infraštruktúra, s ktorou sa hostia spomienkovej slávnosti zoznámia, bola zrealizovaná vďaka finančnej podpore Úradu vlády Slovenskej republiky v Roku Milana Rastislava Štefánika.

Slovenské národné múzeum slávnostne otvorí v Štefánikovom rodnom dome v Košariskách zreinštalovanú expozíciu Milan Rastislav Štefánik. Generál – osloboditeľ. Nová expozícia svojím stvárnením a obsahovou náplňou vizualizuje nielen významné životné etapy gen. M. R. Štefánika, ale predstaví ho aj ako znalca umenia, človeka mnohopočetných záľub, ako Slováka, ktorý bol vždy hrdý na svoj pôvod a zostal verný svojmu národu a svojim myšlienkam.

Novovybudovaný infobod na Bradle bude slúžiť ako dosiaľ chýbajúce potrebné zázemie pre návštevníkov Areálu Bradlo. "Celá stavba infobodu je zapustená do terénu. Jej umiestnenie, tvar, zvolené materiály i stvárnenie jednotlivých detailov plne rešpektujú dominanciu Štefánikovej Mohyly a zachovanie chránených pohľadov na ňu. Infobod, spolu so zrekonštruovanou a verejnosti opäť prístupnou strážnicou (chatou) a dosiaľ zrealizovanými vegetačnými úpravami sú súčasťou budovania Areálu Bradlo ako miesta pamäti národa. Ako miesta rozvíjajúceho naše vlastenectvo a predstavujúceho hodnoty našej štátnosti," uviedol Valihora.  

 

Rate this item
(1 Vote)
Last modified on pondelok, 03 máj 2021 13:31

Myjava - Najnovšie fotogalérie

Bradlo, Spomienkové slávnosti na M.R.Štefánika

Bradlo, Spomienkové slávnosti na M.R.Štefánika Bradlo, Spomienkové slávnosti na M.R.Štefánika Bradlo, Spomienkové slávnosti na M.R.Štefánika Bradlo, Spomienkové slávnosti na M.R.Štefánika Bradlo, Spomienkové slávnosti na M.R.Štefánika

Koválovské lúky

Koválovské lúky Koválovské lúky Koválovské lúky Koválovské lúky Koválovské lúky

Rozhľadňa Brestovec - Poľana

Rozhľadňa Brestovec - Poľana Rozhľadňa Brestovec - Poľana Rozhľadňa Brestovec - Poľana Rozhľadňa Brestovec - Poľana Rozhľadňa Brestovec - Poľana

Myjavská pálenica v novom šate

Myjavská pálenica v novom šate Myjavská pálenica v novom šate Myjavská pálenica v novom šate Myjavská pálenica v novom šate Myjavská pálenica v novom šate

Myjava - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Myjava - Najbližšie akcie

Žiadne nadchádzajúce udalosti na zobrazenie!
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada
Nazahori.sk používa cookies
Táto stránka používa súbory cookies. Ak budete pokračovať v prehliadaní tejto stránky, súhlasíte s ich používaním.