Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Dožinky v Turej Lúke

28. júla 2022 o 8:00 - 17:00

Ďalší ročník obľúbeného podujatia Dožinky v Turej Lúke – poďakovanie za úrodu sa uskutoční počas víkendu 13. a 14. augusta 2022.
Dejiskom Dožinkov budú opäť oddychový areál Padelky, uličky mestskej časti Turá Lúka, Gazdovský dvor. V nedeľu aj miestny evanjelický chrám Boží.

Sobota – program podujatia

Program sa začne v sobotu 13. augusta 2022 o 10.00 h Dožinkovým jarmokom, ukážkami tradičných remesiel, ochutnávkou regionálnych špecialít Jak od babičky v Turej Lúke a aktivitami pre deti v Padelkoch. Pre tie budú v areáli pripravené tradičné detské ihrisko, minifarma i lesná škôlka. Nebude chýbať ani výstava poľnohospodárskych strojov.

O 10.30 h sa na poli v Padelkoch rozbehnú ukážky tradičných poľných prác. Pôjde o žatvu a mlatbu v podaní členov Folklórnej skupiny Kýčer z Turej Lúky a Folklórneho súboru Kopa z Myjavy. O polhodinu neskôr odštartujú detské tvorivé dielne, prezentácia Pracovnej učebnice tradičnej kultúry a Gurmánske hody pripravované Poľovníckym združením Turá Lúka.

Na 12.15 h bude pre návštevníkov pripravená školička spevu a tanca nazvaná De sme žali, tu sme žali. O 13.00 h na pripravenom pódiu predstavitelia Centra tradičnej kultúry v Myjave odovzdajú pozvaným hosťom ocenenia za prínos v oblasti rozvoja tradičnej kultúry. V rovnakom čase sa v areáli Gazdovského dvora začne Koštovka páleného v réžii Občianskeho združenia Matejovec.

Sprievodný kultúrny program v Padelkoch otvoria o 13.15 h Detský folklórny súbor Kopaničiarik zo ZUŠ Myjava a Folklórna skupina Verešváran z Červeníka. Ich pásmo nesie názov Na poli vrtkí a v tanci hybkí.

O 14.30 h začnú folkloristi pripravovať dožinkové vence. S nimi prejdú o 15.00 h Turou Lúkou a o 15.30 h ich v Gazdovskom dvore odovzdajú gazdovi. Ten koscom za odmenu vystrojí tradičné pohostenie – oldomáš so zábavou a tanečnými hrami. Potom bude program o 17.00 h pokračovať Dožinkovým posedením s Kopaničiarikom a Verešváranom. O 19.00 h bude sobotňajší program zavŕšený zábavou s Ľudovou hudbou Šramel a DJ KIKO-m v Padelkoch.

Nedeľa – program podujatia

Celé Dožinky oficiálne ukončia v nedeľu 14. augusta 2022 o 9.30 h služby Božie v turolúckom kostole. Pôjde o krojovanú dožinkovú slávnosť, v rámci ktorej sa predstaví ŽSSk z Priepasného.

„Podujatie Dožinky v Turej Lúke – poďakovanie za úrodu pripravujú nezisková organizácia Rozvoj cestovného ruchu myjavských kopaníc, Centrum tradičnej kultúry v Myjave, mesto Myjava, Správa majetku mesta Myjava, s. r. o. a Poľovnícke združenie Turá Lúka. Dožinky podporil z verejných zdrojov Fond na podporu umenia a zo svojho rozpočtu Trenčiansky samosprávny kraj,“ doplnil hovorca mesta Marek Hrin.

 

Podrobnosti

Dátum:
28. júla 2022
Čas:
8:00 - 17:00

Najbližšie podujatia

Nadchádzajúce udalosti

TE

Vitajte späť!

Prihláste sa do svojho účtu

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist