Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Hľa, Baránok…

1. januára 2022 - 29. júna 2022

Považské múzeum sprístupnilo v priestoroch Drotárskeho pavilónu výstavu Hľa, Baránok…, ktorá predstavuje výber z dvadsaťpäťročnej tvorby žilinskej výtvarníčky Ing. arch. Márie Krajčovej.
Autorka je jednou z najvýraznejších osobností komunity súčasných umeleckých drotárov na Slovensku i v Čechách a programovo sa hlási k tradičnému drotárstvu. Jej práce sú zastúpené v muzeálnych a súkromných zbierkach na Slovensku i v zahraničí.

Mária Krajčová úzko spolupracuje s Považským múzeom a v roku 2016 sme jej dokonca udelili ocenenie Rad zlatých klieští za mimoriadne rozsiahlu a všestrannú tvorbu vysokej remeselnej a duchovnej úrovne, dôsledné dodržiavanie technologickej čistoty, schopnosť kreatívne a originálne kombinovať tradičné postupy s moderným výtvarným výrazom. Jej umelecká výpoveď je priamočiara, úprimná a prestúpená pozitívnou energiou. Tvorí objekty, reliéfy, plastiky, obrazy i šperky. Spracováva prírodné, rozprávkové, fantazijné motívy, inšpiruje ju architektúra, s láskavým humorom karikuje ľudské slabosti, charakterové črty i fyzické zvláštnosti. Najbližšie sú jej však sakrálne témy. Ako hlboko veriaci človek svojím životom a dielom odkazuje na božie princípy a šíri posolstvo evanjelia,“ priblížila historička drotárstva a kurátorka výstavy Katarína Hallonová.

Výstava Hľa, Baránok… má duchovný charakter a je pripomienkou života a skutkov Ježiša Krista. Jej názov je parafrázou zvolania, ktorým ho Ján Krstiteľ predstavil svetu ako Mesiáša. „Nevšedné drôtené diela tu rozprávajú prastarý biblický príbeh zrodenia nádeje, bezbrehej obety, brutálneho utrpenia, smrti i zázraku zmŕtvychvstania. Svojím symbolickým jazykom nastoľujú otázky samotnej duchovnej podstaty človeka a veriacim i ľuďom bez vyznania ponúkajú zamyslenie nad významom dobra a zla, hriechu aj pokory, otroctva i slobody, bolesti, odpustenia a lásky pre vnútornú obrodu jednotlivcov i ľudstva ako celku,“ doplnila Hallonová.

Hľa, Baránok
Hľa, Baránok

Podrobnosti

Začiatok:
1. januára 2022
Koniec:
29. júna 2022

Najbližšie podujatia

Nadchádzajúce udalosti

TE

Vitajte späť!

Prihláste sa do svojho účtu

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist