Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Peter Valiska Timečko: Politikum

17. júna 2022 - 10. augusta 2022

Peter Valiska Timečko prostredníctvom svojho svetelného objektu otvára diskusiu o politických pomeroch v slovenských reáliách.

Politikum vstupuje do ľudí

Je to diskusia o autentických morálnych hodnotách a postojoch v časoch hodnotovej spoločenskej krízy. Politikum vstupuje do ľudí a vytvára tak akciu politického tlaku o rôznych témach, ktoré formujú prijímateľa „politiky“. Svetelný objekt otvára vizuálnu diskusiu o tom, či nás politici modelujú alebo deformujú. Či majú morálny kredit, alebo ho iba predstierajú. Či sa už dá o obyvateľoch Slovenska hovoriť ako o „homo politicus“ a „homo economicus“, alebo ešte potrebujeme dlhší vývojový čas viacerých generácií. Všetky tieto apelatívne myšlienky obsahuje svetelný objekt s názvom POLITIKUM.

V tvorbe autora je tradícia Andyho Warhola

V tvorbe Petra Valiska Timečku vidím živú tradíciu pokračovať v odkaze Andyho Warhola. Živý odkaz práce s dennou tlačou v akejkoľvek podobe, kde sa ukazujú ľudia v bulvárnom spravodajstve. Je to tradícia reagovať /akcia-reakcia/ a aplikovať princípy fungovania bulvárneho výtvarného znaku–reprezentácie vo výtvarnej reči, výpovedi.

Záhorská galéria

Svetlo prechádza cez štruktúru mucholapiek

Keďže o obsahu výtvarného diela najviac hovoria použité výtvarné prostriedky a materiálová realizácia, je dôležité uvedomiť si, že svetlo v objektoch prechádza cez štruktúru mucholapiek, ktorá tvorí svetlú časť graficky vykontrastovaných portrétov. Grafický znak portrétu znamená rozdelenie grafickej formy na svetlú a tmavú formu. Svetelná časť portrétu tak nadobúda ďalšie významy, ak spozorujeme, že na štruktúre mucholapiek sa nachádzajú prilepené muchy a iný hmyz. Práca s lepkavým materiálom obsahuje v sebe aj myšlienky procesuálnosti a postupného nalepovania hmyzu.

Politikum re-definuje diskusiu

Svetelný objekt POLITIKUM re-definuje diskusiu o morálnej mizérii prítomnej v hodnotení morálky a morálnych kompetencií. Je to proces, keď vizuálny podnet môže podporiť v divákovi upevňovanie morálnych postojov a vnímavý návštevník  si môže dotvoriť svoj seba-obraz.

Výsledkom vnímania svetelno-grafického objektu je rozšírená schopnosť diváka používať kritické myslenie – kritické videnie pri citlivom výbere farebných a materiálových výtvarných vyjadrovacích prostriedkov.

Galéria nad schodiskom provokuje k premýšľaniu o hodnotách a postojoch „politiky“.

Autor: Peter Valiska Timečko (SK)

Titul výstavy: POLITIKUM

Miesto konania: Záhorská galéria Jána Mudrocha v Senici – Galéria nad schodiskom, Sadová 619/3

Kurátor: Róbert Makar (SK)

Otvorenie výstavy: 17.06.2022 o 17.00 hod.

Trvanie výstavy do: 10.08. 2022

Galéria nad schodiskom je názov výstavného priestoru na prízemí Záhorskej galérie.

Peter Valiska Timečko: Politikum
Peter Valiska Timečko: Politikum

Podrobnosti

Začiatok:
17. júna 2022
Koniec:
10. augusta 2022

Najbližšie podujatia

Nadchádzajúce udalosti

TE

Vitajte späť!

Prihláste sa do svojho účtu

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist