Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Prenasledovanie Rómov počas slovenského štátu

1. marca 2022 - 31. marca 2022

Výstava Prenasledovanie Rómov počas slovenského štátu je exteriérová výstava zapožičaná zo SNM – Múzea židovskej kultúry a Múzea holokaustu v Seredi.
Zameriava sa na perzekučné opatrenia slovenského štátu namierené proti Rómom. V úvode návštevníkovi približuje nacistickú rasovú politiku a prenasledovanie Sintov a Rómov. Venuje sa genocíde rómskych komunít, ktorá vyvrcholila likvidáciou „cigánskeho rodinného tábora“ v koncentračnom a vyhladzovacom tábore Auschwitz – Birkenau. Záverečná časť je zameraná na protirómsku politiku slovenského štátu v období rokov 1939 až 1945.

Autorom výstavy je historik Matej Beránek z Múzea holokaustu v Seredi, ktorý o nej hovorí: “Výstava reflektuje konkrétne kroky, ktoré uskutočnil slovenský štát v oblasti protirómskej politiky. Od zavádzania pracovnej povinnosti, cez reštrikcie v každodennom živote, propagandu namierenú proti Rómom až po represálie po vypuknutí Slovenského národného povstania.

Martin Korčok, vedúci Múzea holokaustu v Seredi a zástupca delegácie Slovenskej republiky v Medzinárodnej aliancii pre pripomínanie holokaustu (IHRA) doplnil: “Zanedbávanie genocídy Rómov počas holokaustu prispelo k predsudkom a diskriminácii, ktoré mnohé rómske komunity stále zažívajú.

Organizátormi výstavy sú Centrum tradičnej kultúry v Myjave, SNM – Múzeum SNR v Myjave a SNM – Múzeum holokaustu v Seredi. Výstava bude v exteriéroch Múzea SNR v Myjave sprístupnená od 1. do 31. 3. 2022.

Prenasledovanie Rómov počas slovenského štátu
Prenasledovanie Rómov počas slovenského štátu

Podrobnosti

Začiatok:
1. marca 2022
Koniec:
31. marca 2022

Najbližšie podujatia

Nadchádzajúce udalosti

TE

Vitajte späť!

Prihláste sa do svojho účtu

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist