Nahrávam Udalosti

« Všetky Udalosti

  • Táto udalosť už prebehla.

Žijeme viacjazyčnosťou, Senica

3. decembra 2022 - 12. decembra 2022

O tom, aká dôležitá je viacjazyčnosť v našich životoch, vás presvedčí aktuálna výstava Žijeme viacjazyčnosťou v kaviarni, ktorá sa nachádza v senickom parku v budove DAVu.
Viete, že v Európe sa hovorí približne 200 jazykmi? Aj na Slovensku je už bežnou vecou stretávať ľudí rôznych národností, počuť rôzne jazyky.  Devízou života v Európe je život v jazykovo rozmanitom prostredí. V roku 2017 Európska komisia opäť vyzvala členské štáty, aby poskytli mladým ľuďom možnosť osvojiť si aspoň dva cudzie jazyky.

Okrem anglického jazyka je ideálnou kombináciou osvojenie si jazyka susedných krajín. Znalosť takého jazyka nám poskytuje možnosti rovnocenného spolunažívania v prihraničnom regióne, odbúrava predsudky a pomáha nám porozumieť  spoločenským odlišnostiam susedných krajín.

Táto téma je spätá aj s našim regiónom a jeho blízkou polohou s Rakúskom. Od roku 2009 podporuje mesto Senica prostredníctvom programov cezhraničnej spolupráce Rakúsko – Slovensko výuku nemeckého jazyka na materských a základných školách.

Každoročne sa pri realizácii tohto projektu stretávame s odmietavými postojmi rodičov, ktorí hovoria – Načo sa má dieťa učiť nemecký jazyk, stačí mu angličtina. Prípadne rodičia tvrdia, že dieťa bude z dvoch jazykov domotané a nič mu to nedá,“ hovorí o skúsenostiach projektová manažérka Ľubica Kadlec Melišová a dodáva: „Neverte tomu. Deti môžu vyrastať s dvomi aj viacerými jazykmi bez toho, aby boli preťažené. Tento jav je pre mnohé európske rodiny každodenným faktom. Do detských hlávok sa veľa vmestí. Z hľadiska nášho projektu nie je dôležité, aby sa dieťa už v škôlke naučilo plynule komunikovať v cudzej reči. Dôležitý je kontakt s iným jazykom, ku ktorému si buduje vzťah a o to ľahšie si ho osvojí v budúcnosti.

Viacjazyčnosť od útleho veku je veľká výhoda. Dieťa rozvíja svoje kognitívne schopnosti, komunikáciu, ale najmä otvorenosť svetu a jeho rozmanitosti. Ak chcete vedieť viac, prezrite si výstavu pri káve v Park Caffe v senickom DAVe.

Podrobnosti

Začiatok:
3. decembra 2022
Koniec:
12. decembra 2022

Najbližšie podujatia

Nadchádzajúce udalosti

TE

Vitajte späť!

Prihláste sa do svojho účtu

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist