Print this page

Jaroslav Brečka našiel nasledovníka, Veľkú pardubickú vyhral ďalší Záhorák Lukáš Matuský: Triumf venujem mame do neba

By október 12, 2020 1639 0
Víťaz 130. ročníka Veľkej pardubickej Lukáš Matuský Víťaz 130. ročníka Veľkej pardubickej Lukáš Matuský Eques.sk

Džokej Lukáš Matuský na koni Hegnus sa v nedeľu stal víťazom 130. ročníka Veľkej pardubickej steeplechase a po 28 rokoch nadviazal na posledného slovenského víťaza, ktorým bol v roku 1992 tiež Záhorák Jaroslav Brečka na Quirinusovi.

Matuský zaútočil hneď v nájazde do cieľovej rovinky a po výbornom závere nechal za sebou Playera s džokejom Marcelolom Novákom a Vanduala, ktorého sedlal Romain Julliot z Francúzska. Obhajca Theophilos skončil deviaty.

Hegnus patril s kurzom 5,5:1 k favoritom, zvládol obávaný Taxis a predviedol najlepší finiš. Popri bariére si vypracoval náskok jednej dĺžky a ten už si nenechal vziať.

Veril ste po poslednej prekážke, že to dopadne triumfom?

- Cítil som veľkú šancu, keď sme išli na trávu. Po predposlednej prekážke ale začal stopu zatvárať francúzsky džokej, keď sa nezmyselne v oblúku natlačil. Mal som problémy, aby sa Hegnus opäť rozbehol, ale je to pán Kôň.

Hovorili ste o Romainu Julliotovi v sedle Vanduala, ktorého ste práve vy v minulom roku sedlali?

Áno, ale Vanduala poznám už mnoho rokov, je to už starší pán. Vedel som, že Hegnus má lepší finiš a bol som si istý, že ho v cieľovej rovinke porazíme.

Čo vám prebehlo hlavou, keď vám tréner Radek Holčák ponúkol sedlať Hegnusa? Bolo to v podstate na poslednú chvíľu.

Keď mi zavolal, veľmi ma to potešilo. Bol som nabudený, ale cítil som veľkú zodpovednosť. Hegnus mal za sebou kvalitné výsledky.

Pred niekoľkými rokmi ste trikrát prišiel o štart na Veľkej pardubickej vždy na poslednú chvíľu. Je to teraz také zadosťučinenie?

Možno áno, neviem. Vedel som, že mám najlepšieho koňa, na čo ukazovali jeho výsledky a Radek Holčák ho skvele pripravil. Já som sa viezol a Hegnus šliapal až do samého konca. V hlave bola obava, aby sa zranenie neopakovalo, ale vyšlo to.

Bude sa oslavovať aj na Slovensku, je to takmer 30 rokov, čo naposledy oslavoval víťazstvo posledný Slovák, ktorým bol Jaroslav Brečka.

Určite ľudia okolo koní na Slovensku dostihy sledovali. Ale aký bude ohlas obecne na Slovensku neviem posúdiť. Ale keď konečne vyhral Slovák, mohlo by to vyvolať záujem.

Aké to je vyhrať pred prázdnymi tribúnami?

Nie je cítiť až taký adrenalín, tú atmosféru v cieľovej rovinke, kde je plno a počujete ľudí ako tlieskajú, jasajú a kričia. Je to smutné, keď nemáte komu zamávať po víťazstve.

Je to aj napriek tomu najväčší úspech kariéry?

Jednoznačne, Veľká pardubická je jednoducho Veľká pardubická!

Víťazstvo ste poslal do neba.

Celý deň a víťazstvo venujem mame do nebíčka, pretože pred dvoma týždňami umrela. Je to emotívne. Je to mamička a mamu majú všetci radi. Ja som ju miloval moc.

Výsledky Veľkej pardubickej (6900 m, šesťročné a staršie kone, dotácia 3.000.000 Kč, štartovalo 18 koní): 1. Hegnus (dž. MATUSKÝ, tr. Holčák, stajňa Ševců), 2. Player (dž. Novák), 3. Vandual (dž. Julliot), 4. Talent (dž Složil ml.), 5. Tzigane Du Berlais (dž. Faltejsek), 6. Casper (dž. Ferhanov)

zdroj: zavodistepardubice.cz/

Rate this item
(1 Vote)
Last modified on pondelok, 12 október 2020 16:10
Redakcia

Related items