FOTO+VIDEO: Sobotište má hvezdáreň aj vlastnú planétku či zlatú medailistku z olympiády

FOTO+VIDEO: Sobotište má hvezdáreň aj vlastnú planétku či zlatú medailistku z olympiády Featured

Hvezdáreň, ktorá sa nachádza v obci Sobotište. Hvezdáreň, ktorá sa nachádza v obci Sobotište. NaZahori.sk

Obec Sobotište, ktorá sa nachádza neďaleko Senice, sa môže pochváliť viacerými zaujímavosťami. Jednou z nich je aj vlastná hvezdáreň, ktorá je súčasťou areálu základnej školy.

Hvezdáreň v obci Sobotište NaZahori.sk

Naša hvezdáreň je najstaršia hvezdáreň, ktorá vznikla pri základnej škole. O rok oslávi 50 rokov. Vtedajší riaditeľ školy Ladislav Košinár bol amatérsky astronóm, ktorý sa jej venoval v osobnom voľnom čase. V roku 1970 sa začala stavať v rámci akcie Z-et, čiže sme si ju stavali svojpomocne. O dva roky neskôr sa ju podarilo k 1. septembru aj odovzdať do užívania," predstavil vznik hvezdárne Svetozár Štefeček, ktorý v obci vedie astronomický krúžok.

"Pôvodne bola koncipovaná ako hvezdáreň školská s tým, že do budúcnosti vznikne hvezdáreň v niektorom z okresných miest. Keďže nevznikla žiadna, prevzala rolu okresnej hvezdárne. V súčasnosti o nej môžeme hovoriť aj ako o krajskej, keďže do Sobotišťa chodia exkurzie v rámci celého kraja, dokonca aj mimo neho," dodal Štefeček.

Hvezdáreň je v bežnom období prístupná nielen členom krúžku, ale aj jednotlivým záujemcom a skupinám, ktoré prejavia záujem o návštevu. „Návštevníci sa môžu objednať cez kontakty, ktoré máme na našej webovej stránke www.hvezdaren-sobotiste.sk. Najmä v letnom období je táto možnosť hojne využívaná,“ prezradil vedúci krúžku, ktorý je zároveň aj profesorom na senickom gymnáziu.

Astronomický krúžok v Sobotišti, ktorý pri hvezdárni funguje, má výborné meno nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Odchovankyňa tohto krúžku Jana Švrčková získala zlatú medailu na astronomickej olympiáde v Číne. Na 12. medzinárodnej olympiáde v Pekingu získala prvé miesto. Pre mladú astronómku to bolo tretie vystúpenie na medzinárodnej olympiáde a vždy z toho bola medaila. "Pre Janku bola zlatá medaila vyústením jej dlhodobej aktivity v obore. Predtým v Indii a Thajsku získala bronz. Vyvrcholilo to zlatou medailou v Číne," uviedol Štefeček.

Janka Švrčková návrat z astronomickej olympiády v Číne  / zdroj Nazahori.sk 

Viac tu: https://www.nazahori.sk/senica/item/1695-janka-svrckova-zo-sobotista-ziskala-olympijske-zlato

Malá obec sa okrem planetária môže popýšiť aj ďalšou vzácnosťou. Po orbite lieta planéta s názvom Sobotište. "Táto planétka obieha medzi Marsom a Jupiterom v hlavnom páse. Jej označenie je 26401 Sobotište. Objavil ju v observatóriu v Ondřejove pri Prahe slovenský astronóm Peter Kušnirák. Vzhľadom na aktívnu prácu sobotištských astronómov pri popularizácii astronómie ju venoval našej obci v roku 2001 pri príležitosti 750. výročia prvej písomnej zmienky o obci,“ doplnil Štefeček.

Vo hvezdárni myslia aj na ďalší rozvoj. „Pripravujeme cezhraničnú spoluprácu s hvezdárňou vo Veselí nad Moravou a v rámci projektu by sme chceli rozšíriť vybavenie teleskopom, ktorý bude mať lepšie parametre a kvalitnejšiu montáž. Máme už aj plán rozvoja budovy, kde pripravujeme prístavbu, ktorá umožní väčší počet návštevníkov,“ naznačil plány do budúcnosti Svetozár Štefeček.

Ďalšie zaujímavé informácie o hvezdárni sa dozviete vo videu na https://www.youtube.com/watch?v=bD7XIety5cU

Rate this item
(0 votes)
Last modified on nedeľa, 03 január 2021 14:41

Predstavujeme obce a mestá

Šaštín - Príprava na príchod pápeža

Šaštín - Príprava na príchod pápeža Šaštín - Príprava na príchod pápeža Šaštín - Príprava na príchod pápeža Šaštín - Príprava na príchod pápeža Šaštín - Príprava na príchod pápeža

Jablonica, Pamätná izba

Jablonica, Pamätná izba Jablonica, Pamätná izba Jablonica, Pamätná izba Jablonica, Pamätná izba Jablonica, Pamätná izba

Hrad Branč

Hrad Branč Hrad Branč Hrad Branč Hrad Branč Hrad Branč

Senica, Múzeum Senica

Senica, Múzeum Senica Senica, Múzeum Senica Senica, Múzeum Senica Senica, Múzeum Senica Senica, Múzeum Senica

Tunel M. R. Štefánika

Tunel M. R. Štefánika Tunel M. R. Štefánika Tunel M. R. Štefánika Tunel M. R. Štefánika Tunel M. R. Štefánika

Skalica, Jezuitský kostol

Skalica, Jezuitský kostol Skalica, Jezuitský kostol Skalica, Jezuitský kostol Skalica, Jezuitský kostol Skalica, Jezuitský kostol

Senica - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
4
11
18
25

Senica - Najnovšie fotogalérie

Senica, Záhorácka stena slávy, Vladimír Jamárik

Senica, Záhorácka stena slávy, Vladimír Jamárik Senica, Záhorácka stena slávy, Vladimír Jamárik Senica, Záhorácka stena slávy, Vladimír Jamárik Senica, Záhorácka stena slávy, Vladimír Jamárik Senica, Záhorácka stena slávy, Vladimír Jamárik

Moravský Sv. Ján

Moravský Sv. Ján Moravský Sv. Ján Moravský Sv. Ján Moravský Sv. Ján Moravský Sv. Ján

Sekule

Sekule Sekule Sekule Sekule Sekule

Borský Sv. Jur

Borský Sv. Jur Borský Sv. Jur Borský Sv. Jur Borský Sv. Jur Borský Sv. Jur
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada
Nazahori.sk používa cookies
Táto stránka používa súbory cookies. Ak budete pokračovať v prehliadaní tejto stránky, súhlasíte s ich používaním.