Zomrel čestný občan Búrov Viliam Turčány

Zomrel čestný občan Búrov Viliam Turčány Featured

Voliam Turčány Voliam Turčány archív BM

V pondelok 10.mája 2021 zomrel vo veku 93 rokov slovenský básnik Viliam Turčány. Viliam Turčány patril medzi najvýznamnejších slovenských literárnych vedcov a prekladateľov. Do modernej slovenčiny prebásnil Proglas, slovenským čitateľom sprístupnil antickú literatúru, preložil tvorbu talianskych renesančných básnikov.

Veľkú časť jeho tvorby venoval Jánovi Hollému a v roku 2014 sa stal Čestným občanom obce Borský Mikuláš. Je nositeľom mnohých zahraničných a domácich vyznamenaní, medzi nimi aj trojnásobnej Ceny Jána Hollého. V roku 2002 mu prezident SR udelil za prínos v literárnej vede a prekladateľstve vysoké štátne vyznamenanie Pribinov kríž I. triedy.

Je autorom štrnástich básnických zbierok, diel z oblasti literárnej vedy a oceňovaných prekladov svetovej literatúry. Posledná rozlúčka s rodákom zo Suchej nad Parnou sa uskutočnila v piatok 14. mája 2021 na cintoríne v jeho rodnej obci.

„Správa o smrti Viliama Turčányho, slovenského Danteho, ma zasiahla. Pamätám si ho ako veľkorysého a energického človeka, ktorý okolo seba šíril dobrú náladu. Jeho život a dielo môže byť pre nás inšpiráciou. Pozostalej rodine a blízkym vyjadrujem v mene obyvateľov trnavskej župy úprimnú sústrasť,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Za svoju básnickú tvorbu a excelentné preklady získal množstvo ocenení vrátane vyznamenania. V roku 2015 bol ocenený Pamätnou medailou Trnavského samosprávneho kraja za mimoriadny prínos k rozvoju kraja. V tom istom roku získal aj Pamätnú medailu predsedu TTSK udeľovanú pri príležitosti 200. výročia narodenia Ľudovíta Štúra. V roku 2016 mu župa udelila čestné občianstvo za celoživotný prínos v oblasti literatúry a prekladateľstva.

Rate this item
(0 votes)
Last modified on sobota, 15 máj 2021 14:54

Senica - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
Nazahori.sk používa cookies
Táto stránka používa súbory cookies. Ak budete pokračovať v prehliadaní tejto stránky, súhlasíte s ich používaním.