Jana Kocianová by mala dnes 75 rokov, ZUŠ v Šaštíne – Strážach nesie jej meno

Jana Kocianová by mala dnes 75 rokov, ZUŠ v Šaštíne – Strážach nesie jej meno Featured

By tlačová správa a NaZahori.sk jún 08, 2021 0
ZUŠ Jany Kocianovej Šaštín-Stráže ZUŠ Jany Kocianovej Šaštín-Stráže zdroj FB

Legendárna speváčka Jana Kocianová sa narodila 8. júna 1946 a vyrastala na Záhorí.

Základná umelecká škola v jej rodnom meste Šaštín-Stráže sa už nazýva ZUŠ Jany Kocianovej„Janka je čestná občianka mesta Šaštín-Stráže, prežila tam celé detstvo, hoci sa s rodičmi presťahovali po narodení do Bratislavy. Každú voľnú chvíľu, ale aj cez prázdniny sa tam vracala za rodinou. Janku si v Šaštíne veľmi vážili a ona milovala toto miesto,“ vysvetlil manžel Škvařil, ktorý sa úprimne teší z tohto kroku školy.

Jana Kocianová začala svoju spevácku kariéru ako 21-ročná

Po maturite, keďže rodičia jej umeleckú kariéru neschvaľovali, začala študovať na Farmaceutickej fakulte Univerzity Komenského (UK) v Bratislave a na pedagogickej fakulte. Nositeľka troch zlatých Bratislavských lýr začala svoju spevácku kariéru ako 21-ročná po výhre v televíznej súťaži O zlatú kameru.

Po angažmán v Nemecku sa vrátila na domáce pódiá hitom Zahoď starosti. S piesňou Summertime vyhrala v roku 1968 televíznu spevácku súťaž Zlatá kamera a to rozhodlo o jej speváckej dráhe. Spievať začala s orchestrom Jaroslava Schejbala a potom aj orchestrom Juraja Velčovského. V roku 1971 nahrala prvý singel so skladbou Kadiaľ ísť (v origináli Love Story). V roku 1972 mala hit Nekonečná láska. V roku 1973 vydala prvú LP platňu Jana Kocianová. V rokoch 1973 až 1975 účinkovala v programe Karla Gotta. Po návrate z Prahy spievala so skupinou Kyvadlo a Nový tradicionál.Speváčka účinkovala v bratislavskej Tatrarevue a neskôr mala vlastný hudobný program. Objavila sa aj vo filmovej rozprávke Popolvár najväčší na svete z roku 1982.

Jana Kocianová mala na svojom konte veľa televíznych programov a takmer desiatku dlhohrajúcich platní s jej najznámejšími pesničkami. Zvíťazila s nimi aj na medzinárodných súťažiach, napríklad v nemeckých Drážďanoch a na festivale vo Villachu v Rakúsku.Podľa životného poznania speváčky šťastie je treba hľadať predovšetkým v sebe a ak ho človek nenájde tam, je zbytočné kvôli tomu precestovať stovky kilometrov.

V roku 1976 získala zlatú Bratislavskú lýru za skladbu Pár nôt. Prvenstvo si zopakovala v roku 1983 so skladbou Sklíčka dávnych stretnutí. Jana Kocianová bola všestrannou speváčkou, sedel jej pop, svedčal jej jazz, blues aj folklórna pozícia. Na svojom konte má 15 vydaných albumov. V roku 2006 jej v Opuse vyšla výberovka hitov 20 NAJ a v roku 2007 dvojkompilácia Pár nôt.

Jej profesijný i hudobný život do veľkej miery formoval bubeník Jozef Skvařil, ktorý bol jej životným partnerom. O živote speváčky bola v roku 2016 vydaná kniha Zhoď starosti od Mariky Studeničovej.

Zomrela vo veku 72 rokov v noci z nedele 23.9. na pondelok 24.9. 2018 po ťažkom onkologickom ochorení.

zdroj: TS a foto: epopmuseum.estranky.sk a ZUŠ Jany Kocianovej Šaštín-Stráže 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on streda, 09 jún 2021 10:21

Senica - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
Nazahori.sk používa cookies
Táto stránka používa súbory cookies. Ak budete pokračovať v prehliadaní tejto stránky, súhlasíte s ich používaním.