SK8 J. Viskupič: Dlhodobo poukazujeme na podfinancovanosť krajov

SK8 J. Viskupič: Dlhodobo poukazujeme na podfinancovanosť krajov Featured

SK 8 víta závery analýzy s názvom „Reforma verejnej správy a potreba ďalšej decentralizácie z pohľadu podnikateľov,“ ktorú vypracovala Podnikateľská aliancia Slovenska v spolupráci s Inštitútom pre ekonomické a sociálne reformy(INEKO).

Nosným zistením je, že pokračovanie decentralizácie by mohlo zrýchliť ekonomický rast aj rozvoj regiónov. Podľa prieskumu takmer 80 % podnikateľov súhlasí s tým, že  samosprávy na Slovensku by mali od centrálnej vlády dostať viac peňazí a kompetencií.

„Vidíme viacero prienikov medzi pohľadmi podnikateľova návrhmi SK 8 v oblasti reformy verejnej správy. Súhlasíme, že decentralizácia verejnej správy je cestou k väčšej ekonomickej prosperite samospráv, teda aj štátu. Dlhodobo poukazujeme na podfinancovanosť krajov, ako aj na potrebu zvýšenia ich fiškálnej autonómie. V súčasnosti sú kraje závislé na jedinom zdroji príjmov, a to na výbere dane z príjmu fyzických osôb. To brzdí možnosti ich rozvoja,“ reagoval predseda SK 8 a trnavský župan Jozef Viskupič.

Riešením by bolo zavedenie viaczdrojového financovania krajov s cieľom dosiahnuť vyššiu stabilitu a predvídateľnosť financovania regionálnych samospráv, ktoré by súčasne prispeli aj k zvýšeniu ich odolnosti voči ekonomickým výkyvom a rastu nezamestnanosti. Môže ísť o podiel krajov na výbere viacerých centrálne vyberaných daní, respektíve o podiel na celkovom daňovom výbere. K zváženiu takéhoto modelu financovania sa aj z podnetu SK 8 vlády Slovenskej republiky v aktuálnom volebnom období zaviazali vo svojich programových vyhláseniach. Alternatívou je napríklad aj určenie dane, ktorej výšku by mohli kraje stanovovať.

Vo svojom návrhu reformy verejnej správy SK 8 čerpá z overených skúseností krajín s podobnými podmienkami a históriou, ako má Slovenská republika. Podobne ako autori analýzy, za inšpiratívny považuje spojený model zavedený v Českej republike,kde úlohy zrušených okresných úradov vykonáva obecná a regionálna samospráva.

Združenie samosprávnych krajov má záujem diskutovať o konštruktívnych návrhoch odborníkov s cieľom definovania optimálneho modelu verejnej správy a jej financovania. Želaným výsledkom reformy sú kvalitné a profesionálne služby pre obyvateľov.

 

Rate this item
(0 votes)
Last modified on utorok, 22 jún 2021 07:18

Predstavujeme obce a mestá

Šaštín - Príprava na príchod pápeža

Šaštín - Príprava na príchod pápeža Šaštín - Príprava na príchod pápeža Šaštín - Príprava na príchod pápeža Šaštín - Príprava na príchod pápeža Šaštín - Príprava na príchod pápeža

Jablonica, Pamätná izba

Jablonica, Pamätná izba Jablonica, Pamätná izba Jablonica, Pamätná izba Jablonica, Pamätná izba Jablonica, Pamätná izba

Hrad Branč

Hrad Branč Hrad Branč Hrad Branč Hrad Branč Hrad Branč

Senica, Múzeum Senica

Senica, Múzeum Senica Senica, Múzeum Senica Senica, Múzeum Senica Senica, Múzeum Senica Senica, Múzeum Senica

Tunel M. R. Štefánika

Tunel M. R. Štefánika Tunel M. R. Štefánika Tunel M. R. Štefánika Tunel M. R. Štefánika Tunel M. R. Štefánika

Skalica, Jezuitský kostol

Skalica, Jezuitský kostol Skalica, Jezuitský kostol Skalica, Jezuitský kostol Skalica, Jezuitský kostol Skalica, Jezuitský kostol

Senica - Kalendár akcií

pon uto str štv pia sob ned
4
11
18
25

Senica - Najnovšie fotogalérie

Senica, Záhorácka stena slávy, Vladimír Jamárik

Senica, Záhorácka stena slávy, Vladimír Jamárik Senica, Záhorácka stena slávy, Vladimír Jamárik Senica, Záhorácka stena slávy, Vladimír Jamárik Senica, Záhorácka stena slávy, Vladimír Jamárik Senica, Záhorácka stena slávy, Vladimír Jamárik

Moravský Sv. Ján

Moravský Sv. Ján Moravský Sv. Ján Moravský Sv. Ján Moravský Sv. Ján Moravský Sv. Ján

Sekule

Sekule Sekule Sekule Sekule Sekule

Borský Sv. Jur

Borský Sv. Jur Borský Sv. Jur Borský Sv. Jur Borský Sv. Jur Borský Sv. Jur
© 2017 NaZahori.sk Všetky práva vyhradené. Designed By Agada
Nazahori.sk používa cookies
Táto stránka používa súbory cookies. Ak budete pokračovať v prehliadaní tejto stránky, súhlasíte s ich používaním.